12.02.2020, 17:53 | czytano: 2894

Samochodem po Ameryce (24) – Monument Valley (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
"Kolejny dzień objazdowej wycieczki po Stanach Zjednoczonych to wizyta w Monument Valley. Poprzednim razem zabrakło czasu na zwiedzenie tej atrakcji, ale tym razem miałem zaplanowany na to cały dzień" - komentuje kolejny odcinek swojej podróży Michał Adamowski.
Monumet Valley to rezerwat należący do indian Navajo i nie obowiązuje tutaj karta wstępu do Parków Narodowych USA. Trzeba wykupić osobny bilet pozwalający na wjazd, ale ten jest ważny przez dwa dni, a więc można spokojnie spędzić czas w tym przepięknym kawałku Ameryki.

W dniu, w którym byłem w Monument widać było już nadchodzącą zmianę pogody i gdybym dotarł tutaj dzień później, nie było by już tak ciekawych widoków. Jesień to idealna pora roku na zwiedzanie i będę to podkreślał za każdym razem, bowiem jest to czas, kiedy można uniknąć tłumów na wszystkich atrakcjach. W dolinie Monumentów spotkaliśmy niewiele samochodów i w zasadzie wszystkie miejsca, gdzie można było zrobić najciekawsze zdjęcia były puste. Coś pięknego!

Dolina leży na granicy stanów Utah i Arizona, ale nie jest doliną, wbrew temu co sugeruje jej nazwa. Park leży na wysokości ok. 1900 m n.p.m. Jest płaski i wystają z niego tylko potężne formy skalne koloru czerwonego. Barwę tą zawdzięczają dużej ilości tlenków żelaza, z którego zbudowane są piaskowce. Najwyższe formy skalne mają 300 metrów wysokości i są naprawdę ogromne, kiedy przejeżdża się pod nimi samochodem. Trasa po parku ma 17 mil. W poszczególnych punktach można sobie zrobić zdjęcie z koniem na tle skał czy kupić oryginalną, ręcznie wyrabianą biżuterię.

Krajobraz, który możemy oglądać w Monument Velley to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Ameryki. Nakręcono tutaj ponad 100 filmów z czego najsłynniejsze to westerny z Johnem Waynem, Forest Gump czy Transformers. Jest tutaj wiele miejsc, charakterystycznych dla poszczególnych produkcji, skąd można zrobić sobie zdjęcia niczym na kadrze z planu filmowego.

Zwiedzając Stany Zjednoczone muszę przyznać, że Monument Valley, to jedno z najpiękniejszych miejsc jakie do tej pory widziałem w Ameryce. Gigantyczna pustynia, bez domów, autostrad,czy jakichkolwiek form, które mogłyby zakłócać integrację z przyrodą w połączeniu z wielkimi formacjami skalnymi, tworzy niesamowitą scenerię, którą chciałoby się oglądać bez końca, o każdej porze dnia.

Chcesz zwiedzić Amerykę z Michałem? Napisz maila: michal.adamowski@podhale24.pl TERMIN: JESIEŃ 2020, WIOSNA 2021.


Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
:)13.02.2020, 19:58
super wycieczka , fajne zdjęcia
Może Cię zainteresować