07.09.2021, 14:20 | czytano: 5432

"Otwórz oczy, patrz!". Czy na terenia NZPS-u istniał szpital polowy? (film)

- Nowy Targ ma swoje legendy. I nie mamy tutaj na myśli opowieści z zamierzchłych czasów. Całkiem nieodległa przeszłość skrywa, a jakże swoje tajemnice - przypomina ekipa "Otwórz oczy, patrz".
Kiedy zapadła decyzja o budowie w Nowym Targu zakładów obuwniczych, to jedną z instytucji opiniujących ich położenie była Terenowa Obrona Przeciwlotnicza. Każdy obiekt przemysłowy, szpital budowany w PRl-u musiał mieć decyzję tego organu.
Pod kombinatem powstały schrony. Nie mylmy tego z bunkrami, bo nie miały one charakteru wojskowego. Miały być miejscem ukrycia dla pracowników i dyrekcji placówki na wypadek wojny. Zostały wyposażone w gazoszczelne drzwi, system wentylacyjny, toalety i prysznice. Strop był zbrojony żelbetem, ale co ciekawe ściany zostały wykonane z cegły. Następnie piwnice zostały obsypane ziemią. Każdy z obiektów został posiadał zapasowe wyjście na wypadek zasypania wejścia głównego.


Czy na terenia NZPS-u istniał szpital polowy?

Mamy wiele relacji świadków, że tak. Byli w nim, opisywali go jak wyglądał, którędy do niego weszli, nawet jakie znajdowało się w nim wyposażenie.

W dokumentach obrony cywilnej jednak nie ma o nim wzmianki. Byli pracownicy z którymi rozmawialiśmy jednoznacznie nam tego również nie potwierdzili.

Mało tego nie ma również planów urządzeń, które ewidentnie mają związek z obroną przeciwlotniczą.
Na filmie zobaczycie wejście do jednego z takich obiektów. Do dzisiaj pozostały w nim gazoszczelne drzwi. Dokąd prowadziły korytarze, których relikty można dzisiaj dostrzec na powierzchni? Jedna z relacji którą dysponujemy mówi, że to tędy można było wejść do szpitala. Problem w tym, czy korytarze prowadziły w kierunku dawnej przychodni zakładowej czy w kierunku hali nr 35?
Jak zawsze liczymy na Was. Wiemy, że to Wy macie informacje których próżno szukać w urzędach. Jeśli możecie to podzielcie się nimi z nami kontaktując się przez Fecebooka lub pisząc na otworzoczypatrz@gmail.com. Jak zawsze pozostaniecie anonimowi.


Jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Dziękujemy wszystkim, którzy skontaktowali się z nami po emisji filmu o dawnym więzieniu w Nowym Targu. Dostaliśmy cenne informacje, zdjęcia i relacje. Materiału jest tyle, że temat więzienia jeszcze wróci, przez pryzmat już konkretnych osób i wydarzeń.

Ekipa Otwórz oczy, patrz
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
jaga202.10.2021, 06:12
Mogło to być do dzisiaj zadbane ,kombinat powinien istnieć. Ale nie znający się na niczym związkowcy obrócili wszystko w ruinę
mako09.09.2021, 06:20
I złota kaczka.
Lusterko09.09.2021, 02:52
@dratewka- Tak razem ze smokiem, ale nie mów o tym nikomu- to tajemnica.
Dratewka08.09.2021, 19:14
Czy to prawda że na nzps-ie mieszkał bazyliszek?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl