28.01.2022, 18:17 | czytano: 6078

"Otwórz oczy, patrz!". Skocznia narciarska w rejonie Długiej Polany? (film)

"Nowy Targ. Miasto, którego historia potrafi zaskoczyć. Miasto, w którym żyją ludzie mający do opowiedzenia bardzo ciekawe historie. Jedna z takich historii rozpoczęła się przez przypadek, a w zasadzie rozpoczynała się na dwa razy. Za pierwszym razem nie podjęliśmy tematu. Za drugim już wyjścia nie mieliśmy" - piszą członkowie grupy "Otwórz oczy, patrz".
Nowy Targ był kiedyś liczącym się ośrodkiem narciarskim w Polsce. Były sekcje skoczków, biegaczy, alpejczyków – usłyszałem jakiś czas temu od mojego rozmówcy. Były skocznie w Robowie, sukcesy. Może byście zrobili o tym film.
Temat dojrzewał przez kilka miesięcy, aż zupełnie niespodziewanie wrócił za sprawą Muzeum Drukarstwa, gdzie w zasobach cyfrowych zobaczyłem kapitalną mapę Nowego Targu.
Plan powstał najprawdopodobniej pomiędzy rokiem 1936 a 1939. Został na nim zaznaczony między innymi Pensjonat Wysokogórskiej Szkoły Rolniczej. Sama szkoła została oddana do użytku w 1935 roku. Datę końcową według mnie jest rok 1939, kiedy to rozpoczęła się II wojna światowa i nie sądzę, żeby drukowanie turystycznych mapek w czasie wojny miało jakikolwiek sens.

Bo to jest turystyczna mapa Nowego Targu. Zostały na niej zaznaczone najistotniejsze miejsca z punktu widzenia obsługi ruchu turystycznego.

Oprócz wspomnianego już pensjonatu plan zawiera lokalizacje m. in. plaży nad Dunajcem, szlak w kierunku Turbacza i Starych Wierchów, restauracje i skocznie w Robowie.

Oraz pewną niespodziankę, czyli pozycję nr 10 – projektowaną skocznię narciarską o możliwości oddawania skoków na odległość 100 metrów.


zbiory Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu


Skocznia narciarska o gabarytach zakopiańskiej Krokwi w rejonie Długiej Polany?

Nigdy o takiej skoczni nie słyszałem. Pytałem ludzi, którzy zajmowali się przed laty narciarstwem w Nowym Targu (skoki, bieganie). Nikt z rozmówców nie potrafił mi w tej kwestii pomóc.
Bardzo pomocna okazała się książka autorstwa Marii Pawluśkiewicz „Kronika narciarstwa nowotarskiego 1910 - 2000” . Autorka zawarła w niej bardzo dokładne kalendarium wydarzeń związanych z narciarstwem na terenie Nowego Targu. Lata 30-te XX wieku to rozwój turystyki narciarskiej w Gorcach, ale również rozwój skoków narciarskich, narciarstwa alpejskiego czy biegów. Zawodnicy reprezentujący Nowy Targ odnosili wówczas znaczące sukcesy. Nowy Targ zaczął się stawać liczącym ośrodkiem szkoleniowym w dyscyplinach zimowych.

Czy to wówczas zapadła decyzja o budowie kolejnej skoczni?

Tego nie wiemy, ale jest wielce prawdopodobne, że skocznie narciarskie zlokalizowane w Robowie okazały się za małe. Nowy Targ zaczynał konkurować z Zakopanem, o czym świadczy liczba zawodów. Ale to już opowieść na inny odcinek.Otwórz oczy, patrz!
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Zainteresowana19.02.2022, 19:10
Mam pytanie do autora tekstu, czy można gdzieś kupić książkę Pani Marii Pawluśkiewicz? Będę wdzięczna za odpowiedź.
MF06.02.2022, 06:07
LZS NIGDY NIE ISTNIAL W kowancu zawsze bylKSPodhale sekcja narciarska lzs prezesem byl pietrusa
Stanisław Marek05.02.2022, 19:36
Gdyby nie transformacja lat 90 tych to może mielibyśmy w Rogowie skocznię o punkcie K 70 m której koncepcje opracował pan Muniak wykładowca PK w Krakowie wielki promotor skoków narciarskich i projektant wielu skoczni w Polsce.
Otwórz oczy, patrz!04.02.2022, 09:30
Do Roman Matyasik:
Bardzo dziękujemy za cenny komentarz. Teraz już tylko musimy się z Panem skontaktować>
Roman Matyasik ostatni prezes LKS Kowaniec03.02.2022, 15:13
Skocznie na Robowie były zlokalizowane na prywatnym gruncie i właściciel upomniał się w swoim czasie o jego zwrot od Miasta . Do tego czasu działał tu LKS Kowaniec , działający w strukturach LZS, którego trenerem był do końca były mistrz Polski w skokach narciarskim Pan Zbigniew Klimowski , późniejszy drugi trener reprezentacji Polski . Jeszcze kilka lat po zlikwidowaniu skoczni w Robowie utrzymywana była działalność klubu LKS Kowaniec, a zawodnicy pod wodzą skoczka narciarskiego z Kowańca Pana Stanisława Dziobonia i piszącego to wspomnienie prezesa LKS Kowaniec dowożeni byli na skocznie do Zakopanego na treningi i zawody skoczków w najmłodszych kategoriach wiekowych .
Ela01.02.2022, 13:17
Tata mieszka na Oleksówkach i rzeczywiście mi opowiadał że między Długą Polaną a kościołem miała być kiedyś budowana skocznia. Ale to były tylko plany, a żadna konstrukcja nie powstała. Przyszła wojna i nikt więcej o tym nie wspominał.
Dziękuję Panowie! robicie dobrą robotę. Oglądam wszystkie wasze filmy. Lubię to!
Szczepan31.01.2022, 13:40
A ja pamiętam, że jak byłem mały i schodziliśmy w kierunku kościoła na Kowańcu (od Długiej Polany), to ktoś mi wspominał, że w NT (na tym odcinku co pokazuje mapa z artykułu) miała powstać skocznia narciarska. Nie pamiętam jednak czy było to podczas powrotu z nart ze znajomymi rodziców, czy może powrót z wycieczki w szkole podstawowej. Niemniej - zawsze przechodząc tamtędy mam w głowie, że miała tam być skocznia narciarska.
Anna.30.01.2022, 22:23
W temacie skoczni narciarskiej na Robowie napewno wie Jadzia Guzik,Aleksander Stołowski Pan Tetowski i Klaput.Te osoby były związane z narciarstwem i mogą dużo powiedzieć o historii skoczni na Robowie
Otwórz oczy, patrz!30.01.2022, 07:50
Do Zbigniew Sięka
Bardzo dziękujemy za cenną wskazówkę.
Zbigniew Sięka29.01.2022, 18:52
Ja z kolei znam taką historię. Usłyszałem ją od Śp. Mariana Borowicza (mieszkał na rogu ul. Krzywej i Długiej, dzisiaj w tym miejscu jest bodajże Żabka). Człowiek ten kiedyś odpowiadał za sprawy sportowe w Nowym Targu jako szef bodajże Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej (chyba lata 70-te). Opowiadał mi, żę odchodząc z tejże instytucji zostawił w niej plany budowy skoczni 100-metrowej. Chyba właśnie w Robowie. Na moje pytanie, po co skoro w Zakopanem jest Krokiew odpowiedział, że czasami jak w Zakopanem wieje Halny, to nawet można by przenosić zawody na tę skocznię. Tyle wiem, a resztę być może sprawdzicie Panowie szperając w archiwach i szukając hasła PKKFiT w Nowym Targu.
Pozdrawiam.
Otwórz oczy, patrz!29.01.2022, 18:49
Do ff
Ale masz na myśli skocznię o której jest mowa w filmie, czy w Robowie?
ff29.01.2022, 17:49
Nie jestem z Nowego Targu, a o skoczni wiem. Wiem nawet gdzie jest resztka jej progu.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl