25.02.2022, 21:46 | czytano: 2179

TvP pokazała filmy Wojciecha Jachymiaka: "Przyjaźń w cieniu Kremla"

zdj. kadr z filmu/ TvP
W piątkowy wieczór Telewizja Polska pokazała dwa filmy z cyklu "Przyjaźń w cieniu Kremla". Pierwszy nosi podtytuł "Dzisiaj Gruzja", drugi - "Jutro Ukraina". To dokumentalne filmy poświęcone agresji Rosji na Gruzję i Ukrainę oraz katastrofie smoleńskiej. Ich współtwórcą i producentem jest nowotarżanin - Wojciech Jachymiak.
W opisie czytamy: Film przedstawia Raport o rosyjskich zbrodniach wojennych we wschodniej Ukrainie autorstwa posłanki Prawa i Sprawiedliwości Małgorzaty Gosiewskiej, która przez wiele lat była bliską współpracowniczką ś.p. Lecha Kaczyńskiego i kontynuowała jego wizje polityczne. Była to misja zacieśniania współpracy z Gruzją i Ukrainą w ramach idei Międzymorza. Raport jest oskarżeniem Federacji Rosyjskiej i Władimira Putina o wspieranie prorosyjskich separatystów destabilizujących sytuację we wschodniej Ukrainie, a także dokonujących tam zbrodni wojennych. Ten film dokumentalny to dziennikarskie śledztwo. Do jego powstania skłoniła autorów postać Lecha Kaczyńskiego, który swoją interwencją dyplomatyczną w Gruzji, ocalił niepodległość tego kraju. To był fenomen na skalę światową. To była inspiracja do zrobienia pierwszego odcinka o Gruzji. Jako jego kontynuacja powstał film o Ukrainie. Inspiracją dla cyklu filmowego było przede wszystkim słynne przemówienie ś.p. Lecha Kaczyńskiego wygłoszone w Tbilisi w 2008 roku podczas inwazji rosyjskiej na Gruzję. Cykl filmowy "Przyjaźń w cieniu Kremla" to spojrzenie na to przemówienie z trzech perspektyw: tragedii smoleńskiej, wojny na Ukrainie i tworzenia się sojuszu krajów Europy Środkowo - Wschodniej, które przez kilkadziesiąt lat były gnębione przez komunistyczne totalitaryzmy.
Celem autorów jest, aby ten cykl filmowy był próbą przybliżenia testamentu politycznego ś.p. Lecha Kaczyńskiego, jaki bez wątpienia po sobie zostawił. Ma być również swego rodzaju oskarżeniem działań politycznych świata Zachodu, który często przyjmuje bierną postawę względem odradzającego się imperium rosyjskiego i nie jest zbyt stanowczy wobec łamania międzynarodowego prawa przez władze Kremla."

Reżyseria: Maciej Grabysa, Wojciech Jachymiak
Zdjęcia: Wojciech Jachymiak

TvP, opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
cacy ameryka26.02.2022, 18:23
@ p Więc po co to napisałeś?
p26.02.2022, 12:35
will i cacy....po co sie wypowiadac na temat nieznany .robić z siebie osla .......gratuluję.
Maciej26.02.2022, 08:20
Pomoc !!!!!! Dlaczego miasto nie organizuje zbiórki dla NASZYCH Przyjaciół ????
cacy ameryka26.02.2022, 07:32
@Wii
Mnie wystarczyło. Nie oglądałem tego bo spodziewałem, że "arcydzieło". Mam dość tej "pani" z jej występów w sejmie.
Wii25.02.2022, 22:23
"Film przedstawia Raport o rosyjskich zbrodniach wojennych we wschodniej Ukrainie autorstwa posłanki Prawa i Sprawiedliwości Małgorzaty Gosiewskiej, która przez wiele lat była bliską współpracowniczką ś.p. Lecha Kaczyńskiego i kontynuowała jego wizje polityczne"

To chyba wystarczy za komentarz....... szczujnia kurskiego ( mała litera celowo ) każdy moment chce wykorzystać. Katastrofa...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl