21.08.2022, 17:19 | czytano: 1903

"Jak Wu-Tang" czyli ewolucja hip-hopu (teledysk)

zdj. Kasia Lewek
"Pisanie o własnym numerze to zwykle niełatwy temat. Są punchlin-y, rozkminki, są rymy - a o to dziś coraz trudniej. Tekst ma przede wszystkim sens, co czyni go nieco konkurencyjnym" - tłumaczą członkowie grupy Ashwagandha, o której pisaliśmy już kilka dni temu. Dziś premiera ich piosenki "Jak Wu-Tang".
Taka wypowiedź stanowi pewną formę żartu, choć dość smutnego, bo prawdziwego.
"Wu-Tang" miał problem z wydaniem muzyki - my też: startujemy bez koneksji (wers o Pacu jest ironią), z nakładem finansowym wyjętym z własnej kieszeni. Szczęśliwie oprócz tej części garderoby posiadamy kilka cech, które w naszym 4-osobowym składzie tworzą unikatowe połączenia.

Śmiało możemy stanąć naprzeciw stwierdzeniu, że "co z tego, skoro w hip-hopie to wszystko już było". Owszem, ewolucja hip-hopu ukazuje to jak na dłoni. A jednak...

Uważamy, że każdy kolejny numer będzie sporym zaskoczeniem co do możliwości, różnorodności i pełni charakteru tego, jaką tworzymy muzykę.

Bity rok ogarniania nagrań, klipów i wszelkich ruchów potrzebnych do wystartowania w stylu "Wu-Tang", zaczynając od przeprowadzki do Krakowa z Bydgoszczy, Bielska-Białej i Nowego Targu, poprzez wynajęcie miejscówy, generalnego remontu i przysposobienia jej pod studio nagraniowe. Dalej - kolejny lokal, w którym powstała pracownia artystyczna. Dziesiątki spotkań, sporo sianka i tona zajawy. Jednak ASH to nie jeden kawałek, a rozpoczynający się projekt. Muzyka, farby, taniec i klipy. Chcemy być alternatywą.



Ashwagandha - czyli 4-osobowy skład. Połączyła nas przyjaźń i miłość... do hip-hopu.

A ten, w ostatnim czasie przechodzi dość intensywną metamorfozę i choć posiada co prawda obszerną historię z widocznymi przemianami wewnętrznymi, skutkującymi w ostatnich latach mocnym nastawieniem na antywartości, to jednak nie zawsze tak było. W klasycznym ujęciu był to obszar postulujący rozwijanie, a nawet syntezę talentów i sztuk, takich jak muzyka, taniec, czy sztuki wizualne. Dziwnym trafem w naszej ekipie każdy zajmuje się którąś z wcześniej wspomnianych dziedzin sztuki.
FRESKA
Urodzona w 1993 r. w Nowym Targu, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (wyróżniony dyplom ze spec. reklama wizualna, obroniony w 2013 r.); absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Praca magisterska pt. „Zarys techniki i technologii Jana Matejki w oparciu o Portret Marii Pusłowskiej. Kopia. Konteksty" obroniona na ocenę celującą w 2020 roku. Dwukrotna stypendystka rektora dla najlepszych studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie studentka IV roku malarstwa na krakowskiej ASP w pracowni prof. Sikorskiego. Właścicielka Freska Atelier, gdzie na co dzień tworzy na płótnie i planuje przyszły krajobraz murów miasta. Puszki z farbą lub sztaluga to jej naturalne środowisko.

Q
Urodzona w Kijowie w 1998 roku. Tańcem zainteresowała się w dzieciństwie, a zajawka pozostała i zrobiła swoje. Jej droga prowadziła przez liczne classy topowych tancerzy, których nie raz można było zobaczyć na światowych parkietach. Reprezentowała szeroki wachlarz nurtów tanecznych, ale szczególną sympatią darzy afro i kilka undergroundowych stylów, które wciąż udoskonala. Uczyła tańczyć i prowadziła warsztaty, będąc choreografem. Dopełnia kolektyw tańcem.

PANFRESKO
Urodzony w Bielsku-Białej. Swoje pierwsze teksty "do szuflady" zaczął pisać już w 2012 roku, a w 2018-tym postanowił rozpocząć swoją studyjną przygodę w 3/4 UDGS, co zaowocowało częstą obecnością na listach dobrze zapowiadających się MC. W twórczości artystycznej ceni sobie płaszczyznę techniczną, kawałki stara się obudowywać emocjami, mając na uwadze wagę słowa. Nagrywał w wielu znanych w Polsce studiach muzycznych rozwijając swój warsztat, a teraz chce sprawić, aby wspólne TTSR studio stało się tak samo rozpoznawalne.

TURYSTA
Urodzony w 1999 roku w Bydgoszczy. W wieku 6 lat zaczął przygodę z muzyką. Uczył się grać na kilku instrumentach zaczynając od klawiszy, kończąc na bębnach afrykańskich. Od 2009 roku robi hip-hop, choć początki nie były łatwe. Podkłady, bo gdy zaczynał nie znał określenia "bit", tworzy od 2008 roku, ale na poważnie zabawę z produkowaniem własnych numerów, zaczął w 2016/17 roku. Od 2018 czynnie pracuje z filmem i poszerza swój warsztat oraz wiedzę. Zajmuje się realizowaniem nagrań w Ttsr studio i odpowiada za mix numerów ASH.


mat. nadesłany, zdj. Kasia Lewek
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl