12.03.2023, 10:43 | czytano: 3185

W Rabie Wyżnej otwarta została Izba Partyzancka

zdj. Patryk Zborowski
RABA WYŻNA. Pomysłodawcami utworzenia Izby Partyzanckiej była Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” im. Majora Józefa Kurasia „Ognia” oraz prezes Jan Dudor.
W otwarciu brał udział starosta nowotarski Krzysztof Faber, radni powiatowi, rodziny nieżyjących partyzantów i żołnierzy podziemia niepodległościowego, jak również przedstawiciele licznych patriotycznych organizacji z Małopolski i Podhala oraz mieszkańcy Gminy Raba Wyżna. Mottem Izby Pamięci Ludzi Walczących z Hitlerowskim i Komunistycznym Zniewoleniem stało się epitafium umieszczone na Pomniku - Krzyżu Partyzanckim pod Turbaczem:
"PAMIĘCI ŻOŁNIERZY KONFEDERACJI TATRZAŃSKIEJ, ARMII KRAJOWEJ, LUDOWEJ STRAŻY BEZPIECZEŃSTWA, ZGRUPOWANIA PARTYZANCKIEGO „BŁYSKAWICA” JÓZEFA KURASIA ”OGNIA”, ODDZIAŁU WIARUSY - WALCZĄCYCH W GORCACH W LATACH 1942 – 1049 O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI I WOLNOŚCI CZŁOWIEKA Z NIEMIECKIM I KOMUNISTYCZNYM ZNIEWOLENIEM"

Inspiracja do gromadzenia i prezentacji zbiorów stało się wykonanie przez artystę Dawida Wędziarza rzeźb, płaskorzeźb i licznych patriotycznych haseł oraz wyszczególnienie 9 kompanii Majora „Ognia” i jego podkomendnych wykonanych i wypalanych w glinie imitujących mosiądz.

Na ścianach umieszczone są płaskorzeźby dowódców powojennego podziemia antykomunistycznego działającego na Podhalu w Zgrupowaniu Błyskawica” pod dowództwem Majora Józefa Kurasia „Ognia” jakimi byli: Henryk Głowiński „Groźny”, Antoni Wąsowicz „Roch”, Adam Domalik „Kowboj”, Józefa Świder ps. „Mściciel”, Stanisław Ludzia „Harnaś”, Tadeusz Dymel ps. „Srebrny”.

W pomieszczeniach znajdują się liczne eksponaty militarne, repliki broni po ekspertyzie, dokumenty, uzbrojenie i umundurowanie z okresu międzywojennego jak również z II wojny światowej i czasów powojennych. W jednym z pomieszczeń znajduje się pokój przesłuchań na wzór milicyjnych katowni, które znajdowały się na podhalańskich posterunkach. W pomieszczeniu znajdują się rekwizyty i sylwetki funkcjonariuszy mundurowych Milicji Obywatelskiej, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego jak również organów ścigania z czasów Solidarności: ZOMO, ORMA, ROMO.

Liczne dokumenty i zdjęcia przypominają o tamtych jakże ciężkich i burzliwych latach dla mieszkańców Podhala i Gminy Raba Wyżna do której należały takie wioski jak: Rdzawka, Ponice, Chabówka, Skomielna dlatego też część zbiorów poświęcona zostanie partyzantom z tego terenu działających w Oddziale Partyzanckim „Wiarusy”.
W przyszłości zaprezentowane zostaną eksponaty dotyczące ludzi z Raby Wyżnej i Podhala działających w Armii Krajowej, Konfederacji Tatrzańskiej i na Szlaku Kurierskim „Szkoła”.
- Nie zapomnimy o oddanych patriotach z Raby Wyżne jakimi byli: Jan i Józef Rapacz, Stanisław Jakubiec, Franciszek Łukaszka z rodziną, ks. Stanisław Kądziołka, Eugeniusz Iwanicki, Zofia Augustyn Pajerska, Siostra Klemensa Staszewska, rodzina Głowińskich oraz Edward Gett Getyńki , czy żołnierze Armii Krajowej Adam Stabrawa „Borowy”, Jan Stachura ps. „Adam”, Bolesław Dusza „Szarota” oraz wielu ludziach walczących o wolną Polskę - mówi Jan Dudor.

Na wyposażeniu są zabytkowe samochody militarne: GAZ 63 , UAZ 469 , DODGE WC 51 z 1943 r. Jeep Willys 1942 r. motocykle Dniepr i K750, które mogą służyć nie tylko do oglądania ale również do przewozu osób i zwiedzania historycznych miejsc pamięci na terenie Podhala.

Zachęcamy szkoły, organizacje społeczne i indywidualnych miłośników historii Podhala do odwiedzania, zwiedzania oraz uczestniczenia w warsztatów edukacyjnych i bezinteresownej współpracy zarówno w Izbie Partyzanckiej jak i z Podhalańską Grupą Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica” im Józefa Kurasia „Ognia”. Kontakt: Izba Partyzancka Ludzi Walczących z Hitlerowskim i Komunistycznym Zniewoleniem znajduje się w Rabie Wyżnej 611A jest dostępna bezpłatnie po uprzednim ustaleniu telefonicznym: 500 82 20 82.

Sztab PGRH ZP „Błyskawica”, zdj. Patryk Zborowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
za to będzie pomnik14.03.2023, 15:15
@ enter
Pytając, udzieliłeś sobie odpowiedzi.
enter13.03.2023, 23:44
a dlaczego nie powstała w Waksmundzie , Ostrowsku czy Gronkowie? do dzisiaj ludzie pamiętają...
mądry i skromny12.03.2023, 18:17
Nosilibyście na rękach tego syna milicjanta gdyby się do was przyłączył i nie raz go o to błagaliście ale facet ma klasę i nie idzie na łatwiznę.
Jadwiga Nieckarz12.03.2023, 16:29
Wielkie gratulacja i podziękowanie dla Janka Dudora za jego determinacje, upór i mobilizację Grupy "BŁYSKAWICA", szczególne podziękowania dla Piotra, który Janka wspierał w organizacji Izby od NGM "PAMIĘĆ"

@ani mądry ani skromny może ustalicie z synem milicjanta, kto tak właściwie "lał po mordzie np. AK-owca czyli bandytę z lasu Franka Kietę" (bo nie jest to język właściwy dla człowieka mądrego i skromnego)bo jak zwykle mijacie się z prawdą, tutaj podane że komendant MO a syn milicjanta informuje że to Aleksiej Batian ps "Alosza" a naprawdę Aleksander Bocian, to kto w końcu ustalcie?
śpisok12.03.2023, 15:52
@ "mądry i skromny"
Ty zrobisz najlepiej jak oddasz te teczki prawowitym właścicielom
(do czego zostałeś sądownie zobowiązany). Albo też przynajmniej przekaż je do Izby Partyzanckiej i przestań się więcej kompromitować.
kulfon12.03.2023, 14:40
@@ mądry i skromny;jak myślisz ile tych ,,etnicznych Polaków" było w organach UB,prokuratorach,sędziach,oprawcach itd.itp, tych co skazywali, wydawali wyroki śmierci,mordowali w katowniach ubeckich z zimną krwią Naszych Bohaterów,Polaków walczących,oddających życie za Wolną i Niepodległą Polskę?,dlaczego nie pytasz o tych co nawet dwukrotnie zmieniali swoje nazwiska na Polsko brzmiące a później okazywali się oprawcami,mordercami stalinowskimi,do dzisiaj wielu z nich uniknęło sprawiedliwych sądów i kary za swe czyny,czyżby ci zależało na tym aby zapomnieć o katach z tamtych lat? a może to dalej jest temat tabu? bo dla mnie Nie ? a dla ciebie?
Sł.12.03.2023, 14:39
Jasku,zapomniałeś o przyjaciołach spod Babiej Góry z Zawoi???Nieładnie.Trzeba było zaprosić na otwarcie .Mamy to szczęście ,że już tam u Ciebie w tym pomieszczeniu piliśmy swego czasu dobre drinki.
Wektor12.03.2023, 13:50
Dziękuje wam za to. Życzę wytrwałości. Rozświetlaj nam "Błyskawico" Podhale jak najdłużej.
już się tam wybieram12.03.2023, 12:43
No, wreszcie pamięć o partyzantach znalazła stałe miejsce.

Żaden z podhalańskich samorządów do tej pory nie zdobył się na stałą ekspozycję tego typu.
Dobrze, że chociaż Starosta Powiatu Nowotarskiego wziął udział w jej otwarciu - wielkie uznanie dla Niego.
Dzięki takiej "Izbie" wszelkie pamiątki o tych dzielnych Polakach będą miały stałe miejsce swej ekspozycji. To dopiero początek, ale jakże długo oczekiwany.
Na koniec, największe uznanie i podziękowania należą się pomysłodawcy zebrania tych pamiątek i prezentacji losów partyzantów w jednym miejscu - Janowi Dudorowi.
Tylko dzięki Jego uporowi, wytrwałości w dążeniu do tego celu, to się udało.
Na tej drodze nie były go w stanie zatrzymać żadne przeciwności, ani losowe, ani celowe sprawiane przez złych ludzi.
Jaśku Dziękujemy!
mądry i skromny12.03.2023, 12:04
Najważniejsze panowie i panie to z prądem płynąć, łapać wiatr który wieje tu i teraz, a jak rozpieprzycie ten kraj i wpadniemy w objęcia wschodniego sąsiada to Kuraś znowu będzie bohaterem bo jako komendant MO przesłuchiwał i lał po mordzie np. AK-owca czyli bandytę z lasu Franka Kietę. Ps. ciągle czekam na listę UB-ków pracujących w Nowym Targu [etnicznych Polaków] których zabił Ogień. I jeszcze jedno nie Edward Gett Getyńki tylko major Edward Karol Gött-Getyński- wbijcie to sobie do głowy bo ten człowiek zasługuje na tę pamięć.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl