25.08.2023, 10:00 | czytano: 1463

Janek w Jaworkach – kolejna opera plenerowa w naszym regionie (zdjęcia)

zdj. Joanna Dziubińska
Na scenie obok Wąwozu Homole w Jaworkach odbyła się plenerowa opera Władysława Żeleńskiego pt. „Janek”. Organizatorami spektaklu było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gorce – Pieniny. Jest to już piąta edycja plenerowych oper o tematyce związanej z naszym regionem. Do tej pory mogliśmy podziwiać spektakle na zamku w Czorsztynie oraz w amfiteatrze „Pod wierzbą” w Krościenku nad Dunajcem.
Pomysłodawczyniami projektu są dwie młode śpiewaczki, a zarazem przyjaciółki z krakowskiej Akademii Muzycznej: Ewa Walkowska i Maria Złotek, które postanowiły pokazać mieszkańcom regionu oraz turystom przybyłym na wakacyjny odpoczynek, opery o tematyce związanej z Pieninami.
Oprawę muzyczną zapewniła Tatrzańska Orkiestra Kameralna a reżyserem spektaklu był Błażej Peszek.

Akcja opery "Janek" rozgrywa się na hali w górach oraz w góralskiej chacie. Postać Janosika związana jest z Pieninami, a dokładnie z granicą polsko-słowacką. Nawiązujemy do tej legendy i przedstawiamy spektakl właśnie w Pieninach, w regionie, gdzie autentycznie grasował historyczny Janosik.

"Janek" oparty jest na polskiej tradycji ludowej, zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej. Libretto nawiązuje do legendarnego góralskiego zbójnika - Janosika, wg podań zamieszkującego tereny Pienin na granicy polsko-słowackiej; postać Janosika w rzeczywistości jest postacią historyczną, a na podstawie jego biografii stworzono podanie o zbójniku, który odbierał majątek bogatym i rozdawał go biednym. W muzykę natomiast wplecione są autentyczne motywy góralskie. W związku z tym zadanie odwołuje się do postaci historycznej i tradycji - popularnej legendy, będącej wizytówką regionu pienińskiego. Ponadto odwołuje się do góralskiego folkloru.

jd
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Wicher27.08.2023, 22:54
Pięćset lat temu to tam dziki charcowały i dziko zwierzyna a najdalej na południe to dopiero Szaflary były wysunięte !
jan osik25.08.2023, 10:04
Janosik nigdy nie był po tej stronie Karpat (autentycznie:), jeśli już mamy się trzymać faktów.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl