13.02.2016, 16:25 | czytano: 16857

Manifestacja na Rynku: "Ten wyrok jest kpiną z bólu i rozpaczy rodziny, z nas wszystkich" (zdjęcia)

fot. Michał Adamowski
Około 500 osób zgromadziło się po południu na manifestacji na Rynku w Nowym Targu, aby wspólnie zaprotestować przeciwko obniżeniu przez Sąd Apelacyjny w Krakowie wyroku dla zabójcy 20-letniego nowotarżanina Andrzeja Krzysztofiaka.
Przypomnijmy, że sędziowie zdecydowali, że morderca, który blisko dwa lata temu trzykrotnie ugodził nożem w kolejce do jednej z nowotarskich dyskotek Andrzeja spędzi w więzieniu nie dożywocie, a jedynie 15 lat. Nowotarżanie są oburzeni decyzją sądu.
Już na początku wystąpił brat Andrzeja, dla którego wyrok sądu jest kpiną ze sprawiedliwości, na którą tak liczyła rodzina zamordowanego chłopaka. Polskie prawo nazwał skandalicznym.

- Wyrok ten pokazał, że prawo tak naprawdę bardziej służy zbrodniarzom, jak poszkodowanym. My jednak nie pozwolimy na to żeby nadal tak było. Chcemy zwrócić uwagę osób na wysokich stanowiskach, że społeczeństwo nie będzie dalej się przyglądać takim sytuacjom i przyjmować tak śmiesznych wyroków za takie przestępstwa. Nie może być tak, że słowo przepraszam, które nie zawsze jest szczere rzutuje na całą sprawę. My, jako rodzina przeprosin nie przyjęliśmy. Chcemy pokazać, że do samego końca będziemy walczyć o sprawiedliwość choć brakuje sił i woli – zapowiedział.

Z kolei matka Andrzeja ze łzami w oczach przypomniała postać syna.- Jak tak posłucham, to te łzy zawsze czekają, jak pomyślę o synu. Śmierć Andrzeja przekreśliła wszystko - plany, nadzieje już na samym początku. Został tylko cmentarz, gdzie chodzimy. Dziękuję żeście tutaj dzisiaj przyszli, żeby nie było już tych tragicznych morderstw. Błagamy o litość. Andrzej był młody i miał przed sobą życie. Pozostał jeszcze syn, córki i oni muszą żyć i pracować. Myśleć też jednak, że kiedyś mieli brata, ale wszystko, wszystko przepadło, jakoś musimy jednak dać radę - mówiła matka zamordowanego.

Głos zabrał też ojciec Michała Marka, innego zamordowanego jesienią ubiegłego roku 25-letniego nowotarżanina. Drżącym głosem powiedział, że wyrok Sądu Apelacyjnego zbiegł się właśnie ze śmiercią jego syna. - Jestem ojcem Michała, którego pożegnaliśmy miesiąc temu na nowotarskim cmentarzu. Przyszliśmy dzisiaj żeby rodzinie Andrzeja okazać nasze zrozumienie, wsparcie i solidarność. Los połączył nas tragedią – śmiercią naszych synów i naszych braci, zadaną w sposób brutalny i bez powodu. Na pewno też zgromadziło nas zdziwienie i oburzenie wyrokiem sądu spowodowanego ponoć przeprosinami zabójcy. To najbardziej prymitywna linia obrony wykorzystywana w momencie, jak nie ma się już żadnych argumentów i żeby uchronić się od kary. Kiedy usłyszałem o wyroku dla zabójcy Andrzeja pomyślałem, że to tylko żart, plotka. Nie to nie był żart. Taka jest moja opinia. Ten wyrok jest kpiną z bólu i rozpaczy rodziny, z działań policji, prokuratury i sądu okręgowego. Z nas wszystkich - powiedział.
Zgromadzeni wielokrotnie przerywali wystąpienia gromkimi brawami. W imieniu Ministra Sprawiedliwości wystąpił poseł Edward Siarka, który zapewnił o zaangażowaniu Zbigniewa Ziobro w kasację wyroku Sądu Apelacyjnego.

Józef Słowik, zdjęcia: Michał Adamowski

zobacz także
komentarze
Xxx15.02.2016, 21:56
Do Antek - lecz sie ze swoją zmianą kwalifikacji, za bójkę ze skutkiem śmiertelnym jest 10 lat max, a on odpowiadał za zabójstwo dokonane z zimna krwią bez powodu i po bójce !!! Nie wiem kto ci oczy zmydlił, a ta wersja z jakąś laską co kozaczyła to juz absurd wyższej kategorii!!! Tak to jest pitolić cokolwiek o sprawie nie wiedząc kompletnie nic... Szkoda ze Dawid M. nie wbił mu noża w głowę w Syrii- byłoby ze to smierć na wojnie a nie zabójstwo tak jak teraz Widacki bzdurzy o zabojstwie w bójce - co to w ogóle za konstrukcja prawna- zabójstwo w bójce- karnista to z niego słaby ...
olo14.02.2016, 22:37
Do Antek: Widziałem tego chłopaczka z nożem w głowie. Było już po bójce kiedy przyszedłem na rynek. Walnij się chłopcze w łep .... zanim coś napiszesz bez znajomości faktów ... i zastanowienia się !!!
poinforowany14.02.2016, 21:18
Ziobro zagrał PR-owo, zgodnie z orzecznictwem SN sam wymiar kary nie stanowi przesłanki kasacyjnej
antek14.02.2016, 19:25
Bardzo mało ludzi. I jeszcze do tego Siarka. Dobrze że nie dałem się nakręcić . Czy tu przypadkiem nie było zmiany kwalifikacji czynu. Bo jeżeli zmieniono to na bójkę z użyciem niebezpiecznego narzędzia to wyrok zgodnie z paragrafem. Kozaczyła podobno jedna z lasek i to jej spora zasługa że doszło do tragedii. Tragedia straszna.
jaga214.02.2016, 16:31
Do ulicznik. Każdemu wolno spróbować używek, pewno znał wielu chłopaków co się zaciągali, więc po co ten zarzut. Ale na pewno taką śmiercią nie chciałbyś zginąć
KNT14.02.2016, 13:39
Do ulicznik: ćpał czy nie ćpał, pił czy nie pił nikogo nie zabił ani też żaden nie miał prawa mu tego życia odbierać ani każdemu innemu człowiekowi, czy pije czy ćpa itd. a skoro już to zrobił niech poniesie kare adekwatna do czynu... niektorzy ludzie mnie przerazaja a raczej ich tok myslenia...
Siara14.02.2016, 11:50
Siara oczywiście jest tam gdzie nie trzeba nic robić ,a tam gdzie jest wymagane jakieś chociaż pozory zaangażowania to Siary nie uświadczysz .
przykład SZPITAL W RABCE_ZDRÓJ jakoś nie widziałem Siary nigdy i nie słyszałem aby Siara cokolwiek zrobił cz chociaż powiedział.
Ale 20000 ZŁ nie pozwala się zbytnio angażować więc się siara nie wysila.
Teraz czekam na smutnych panów z podległych służb za napisanie nie pomyśli Siary.
profesor14.02.2016, 11:40
ulicznik gdyby nawet tak bylo w co nie wierze to nikt nie ma prawa nikomu zycia odbierac takie to trudne do zrozumienia?!
DżejDżejOkocza14.02.2016, 11:26
Widzę, że anonimowo ulicznik miejscowy maciek mają dużo do powiedzenia tyle, że wasze śmieszne oszczerstwa nikogo nie ruszają. Takim jak wy baton w tyłek i tyle :)
podhalanka14.02.2016, 10:25
do słowaka z dziada pradziada
jak ci tak zle w Polsce zawsze mozesz wrocic na Słowacje nikt cię tu nie trzyma na siłe,
ulicznik14.02.2016, 10:03
Andzej I Jarek to byli a jeden jest IGNORANTAMI i SZYDERCAMI
Prosze was nie wybielajcie ANDZREJA bo go nie znaliscie a najmniej to go znała jego matka co w usa byla cale jego dzicinstwo nie miala pojecia ze ćpa i pije bo to żekomo dobra rodzina tacy sa najgorsi
bez polityki14.02.2016, 09:57
Nie powinno być na tym, oficjalnie i z przemówieniami, jakiegokolwiek posła, polityka etc. Rozumiem,że burmistrz wyraził zgodę na manifestację i taka jest jego rola. Już nam wystarczy uprawiania polityki nad trumnami.
Współczuję bardzo rodzinom zamordowanych.
~p14.02.2016, 09:27
Dobrze, że wczoraj w programie stacja Polsat zapowiedziała, że nadal tą sprawą się będzie interesowała i śledziła. Mam nadzieję, że wszystko będzie jednak zgodnie z PRAWEM-i apelacja przywróci poprzedni wyrok. Uważam, że jednak kara śmierci powinna istnieć - to ona najbardziej odstraszałaby ewentualnych morderców!
ada14.02.2016, 08:56
Andrzej nie był sam. A rabczanin pierwszy ponoć dostał w dymkę. Nic nie usprawiedliwia tego co zrobił i protest jak najbardziej słuszny. Jakby nie to że u gówniarzy jest moda na noszenie noży,maczet i innego badziewia to skończyło by się na rozkwaszonych nochalach.
Obserwator14.02.2016, 08:29
Liczba obecnych nie ma znaczenia , liczą się efekty, sądzę,że minister(sąd) przywróci karę dożywotniego więzienia bo tak być musi
oko14.02.2016, 07:12
Z nożem na ,imprezę poszedł,gotować,marchewkę,chleb kroić? Nikt nic nie widział?Nie widzicie?
gulash14.02.2016, 02:07
Czekajcie a będzie Wam dane moderacjo...
profesor13.02.2016, 23:59
miejscowy czs ty zdrowy? nic nie tlumaczy morderstwa!!!!
wyrywać chwasty13.02.2016, 23:53
@ miejscowy
Widać, że z ciebie nie lepsza patolka... wrzód społeczeństwa i tyle
St@sek13.02.2016, 23:52
Prawda jest taka, że gdyby nie akcja na fejsbooku, poruszenie oddolne to ani Pan poseł, ani Pan minister sprawą by się nie zajęli!!

Adwokat Widacki po prostu umie wykorzystać niejasności w prawie i to zrobił. Prawo daje pole do interpretacji.
janosik13.02.2016, 23:50
miejscowy obyś nie musiał tak swoich dzieci chować . Przepychanki zawsze się zdarzały i za moich czasów też tak było ale jak ktoś chce zabić to zrobi w tym czasie albo innym
Slowak_z_dziada_pradziada13.02.2016, 23:49
Macie swoje wspaniałe państwo prawa. Skoro nawet za zabójstwo swojego dają 15 lat, to ciekawe ile by dali za zabicie Roma, Słowaka albo Ukrainca. Jak tu się dobrze czuć w tym kraju?
HELCIA13.02.2016, 23:38
Wszyscy chcą by było bezpiecznie Piszecie że było mało ludzi na manifestacji,ale fb jest również poparciem!Jest wiele osób które To poparły ale nie mogły w tym dniu być z Wami!Bo pracują poza granicami PL!I ja to rozumiem bo też jestem z Nowego Targu i PRZERAZA MNIE TO CO SIĘ DZIEJE AŻ STRACH WRACAĆ CO SWOICH RODZINNYCH STRON!!!
ja@13.02.2016, 23:37
Do miejscowy.
Co ty człowieku w ogóle gadasz???!!! "niech nikt się nie dziwi co ten zrobił "???!!! To, że Andrzej rzekomo pierwszy uderzył to nie jest powód, żeby kogoś nożem atakować. A fakt, iż koleś miał ze sobą nóż ewidentnie świadczy o tym, że poszedł na imprezę by zabić a nie by się bić. To jego morderstwo było zamierzone i powinien zgnić w więzieniu. Nie ma dla niego żadnych okoliczności łagodzących...a Ty się zastanów nad sobą, odpowiedz sobie na jedno pytani, czy nigdy nikomu nie przywaliłeś z główki lub z pięści, a jeśli tak to policz ile razy ktoś darował Ci życie tylko dlatego, że nie jest zdemoralizowany i nie chodzi z nożem w kieszeni, czyli nie czyni tego, co Twoim zdaniem nie powinno nikogo dziwić. Żal mi Ciebie.....
Nie pisowiec13.02.2016, 23:15
Miejscowy - zamilcz.
gulash13.02.2016, 23:14
Droga moderacjo /.../

Drogi komentujący, chce Pani/Pan porozmawiać? Czekam: moderator@podhale24.pl
e213.02.2016, 22:23
Pomijajac wszystkie komentarze - to jedno stwierdzam - każdego z nas to może spotkać! Mam dzieci, wnuki i nie wyobrazam sobie tego bólu po ich stracie! Idziesz ulicą i jakiś naćpany, psychiczny czy pijany lub i to i to: wbija Ci noż w plecy? - Tobie!, twojemu dziecku, Twojemu wnukowi!, Twojej bliskiej osobie? - wybraź sobie ten straszny ból! i za co? - za nic! bo akurat tam Byłeś na jego drodze ?, bo on chciał na kimś wyładować swoje emocje? - i to jest powód?. Rozumiem rodzinę mordercy, każda matka broni swoje dziecko, dla nich to jest też tragedia, ale kara musi być - zamordował człowieka, czy Wy to rozumiecie?
Grzesiek13.02.2016, 22:06
Kto zwrocil uwage, ze na profilu fb zabojcow jest piramida iluminatow i znak Baala?
miejscowy13.02.2016, 21:18
a ten cały Andrzejek po co zgrywał kozaka , za darmo dostał .Podobno najpierw on z BANI uderzył tego z Rabki .Więc niech się nikt nie dziwi co ten zrobił.
do maciek13.02.2016, 20:45
a kogo niby Jarek sprzedał?
Zasmucona13.02.2016, 20:42
To nie kwestia złego prawa a kwestia raczej sędziów !!!! Przecież to nikt inny tylko sędzia wydał taki wyrok zamiast utrzymać dożywocie. To nikt inny tylko jakiś sędzia wydał orzeczenie na mocy którego matce odebrali dzieci bo była za gruba itd itd. Może trzeba rozprawić się z sądownictwem !!!!! w Polsce. Najgorsze jeszcze jest to, że sędziowie zachowują się często arogancko do zwykłego szarego człowieka, uważają się za kogoś lepszego!!!!
Olo13.02.2016, 20:34
do 2e2 ksiądz nic nie pomoże ,rozum poytrzbny i wola zrobienia dobrego. Matoł wyjdzie po 5 latach jeśli nadal tak będzie. Zapytajcie rodziny zabitych 9 lat temu ile odsiedział ten co w andrzejki zabił młodych w Dębnie? 4 lata! kpina
e213.02.2016, 20:32
Szacun dla Pana Posła Edwarda Siarki !!!!! Jest Pan SUPER! Mam nadzieję,że Pan Ziobro dotrzyma słowa!
Obserwator13.02.2016, 20:31
do@e2 /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
osioł13.02.2016, 20:23
no coz gdyby to było dziecko sedziego to wyrok zapewne byłby wyzszy
z8213.02.2016, 20:18
ciekawe czy ktoś pamięta co tym temacie miał do powiedzenia J.KORWIN MIKKE i dlaczego nikt nie popierał jego poglądów
Rabcan13.02.2016, 19:53
Nie za wiele osób było szkoda tego chłopaka współczuje rodzinie 25 lat dla tego mordercy ktoś kto zabiera ze sobą nóż na imprezę chce zabić w Rabce pełno takich kozaków osiedlowych większość ma ze sobą tak zwany sprzęt mieszkam to wiem dla mnie są to chłopaczki kozaczki ale tylko w grupie albo z nożem
ppf13.02.2016, 19:44
Praktycznie każda TV przekazała relacje z protestu czyli akcja przyniosła efekt nie ma zgody na taką sprawiedliwość
aaa13.02.2016, 19:40
oby to cos pomoglo bo ten wyrok tyo kpina
luca13.02.2016, 19:36
wyszło jak zawsze standart
Fryc13.02.2016, 19:36
To nie byl wyrok tylko zalatwienie sprawy.To wstyd ze tak sie dzieje w cywilizowanym europejskim panstwie prawa.
Nie pisowiec13.02.2016, 19:23
Burmistrzu - niestety nie jesteś nasz.Fryźlewicz by się tak zachował.
e213.02.2016, 19:22
To fakt brakowało burmistrza , starosty , księży,a najbardziej mi brakowało poslanki PIS p. Anny Paluch - po prostu wielki wstyd, że naród, wyborcy Wam "wiszą" Pewnie Moderator mi nie puści krytycznej wypowiedzi rządzących, ale to prawda, zwykli ludzie przyszli, a szanowna "elita" olała, gdzie; prawo?, gdzie sprawiedliwość? To właśnie wina parlamenarzystów,że mamy prawo ,które chroni morderców, oszustów. Brawo dla organizatorów i dla tych wszystkich, którzy przyszli!!!!
PasterzPPP13.02.2016, 19:10
W porównaniu do tego jacy są ludzie i to że nie każdy akurat może praca itp, to przyszło dużo osób jak na taką akcję i takie miasteczko nie ma co narzekać.
niestety13.02.2016, 18:45
Zdegustowany popieram,nieobecny burmistrz ani jego zastępcy, no i przew.rady i jego zastępca. Obecni radni ale tylko kilku.
~p13.02.2016, 18:44
~do zdegustowany
Zgadzam się w 100%. Przed komputerem każdy wszystko wokół popiera, ale żeby przyjść to już problem. Dziwię się, że było tak mało młodzieży. Szkoda.
Jaś13.02.2016, 18:38
@zdegustowany
Nie potrzebnie jestes zdegustowany niestety godzina troszkę nie trafiona niestety większość ludzi w pracy ja tez nie przyszedłem z tego powodu :/
Fapenbauer13.02.2016, 18:29
Zdegustowany widzę, ze nie przywykles do realiow nowotarskich. Tutaj kazdy madry anonimowo.
obcy13.02.2016, 18:25
Szkoda,że tylko garstka przyszła.Wszyscy chcą aby było bezpiecznie w mieście a jak trzeba to olewają.Wstydżcie się ,zwłaszcza ci co nie przyszli!
maciek13.02.2016, 18:14
ale niepoważni a najbardziej ten jarek czy jak mu tam konfident
Ja.13.02.2016, 18:13
Brawo dla tych którzy przyszli i Brawo za inicjatywę!!!, tylko gdzie Ci młodzi co się ogłaszali m.in. na Fb że będą, a większość zgromadzonych to starsze osoby.
syska13.02.2016, 17:16
to musi się udać !
Anon13.02.2016, 17:09
Szkoda że było tak mało ludzi. Po tych deklaracjach na Facebooku , myślałam że przyjdzie będzie dużo więcej osób. A koniec końców to może jedna trzecia osób była.Przykro że większość dużo mówi a mało robi....
Zdegustowany13.02.2016, 16:56
Ludzie coś mało nas było. W świecie wirtualnym na facebooku każdy lika postawi i dołączy do wydarzenia, ale żeby ruszyć cztery litery i pokazać swoje realne wsparcie to już nie ma komu. Pamiętajcie, że MILCZENIE TO CICHE PRZYZWOLENIE.
LIBERTYN13.02.2016, 16:33
Ważne, że są tacy, którym się chce!!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl