19.04.2017, 19:34 | czytano: 4899

Radni poirytowani postawą władz MMKS: "Klub nas lekceważy"

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Komisja Rewizyjna Rady Miasta zakończyła dziś kontrolę "środków finansowych przekazanych przez Gminę Miasto Nowy Targ dla Miejskiego Młodzieżowego Klubu Sportowego Podhale w roku 2016". Podczas podsumowania kilkumiesięcznej pracy - gromy posypały się na głowę p.o. prezesa Klubu Ryszarda Łukasika. I wcale nie chodziło o pieniądze.
Radnych rozgniewała nieobecność na dzisiejszym posiedzeniu komisji - Ryszarda Łukasika.
- Miał przesłać nam materiały. Obiecał to podczas poprzedniego spotkania na początku kwietnia i do dzisiaj mi ich nie dostarczono. Liczyłam, że jeszcze dziś otrzymam informację - zwłaszcza, że na poprzednim spotkaniu pan Łukasik powiedział, że gdyby wiedział o co chcemy go pytać, to by się przygotował. Pytaliśmy m. in. na co przeznaczono wydane na klub z budżetu miasta 200 tys zł. Prezes nie umiał odpowiedzieć na to pytanie i obiecał to wyjaśnić - mówiła Danuta Wojdyła.

Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej tłumaczyła, że wykazała się dobrą wolą przypominając się władzom klubu. - Mimo telefonów i nawet osobistej wizyty w siedzibie klubu - nie otrzymałam informacji, o które prosiliśmy. To jest lekceważenie Komisji Rewizyjnej. To nie jest w porządku z ich strony. My chcemy dobrze wykonywać swoje zadanie, a Klub się nie wywiązuje .. jakieś umowy chyba nas obowiązują - mówiła poirytowana radna Wojdyła.

Przewodniczącej wtórował Krzysztof Sroka: - Dajemy na Klub z budżetu duże kwoty. To jak się zachowują nie jest OK. Takiej sytuacji nie powinno być. Brakło tu jednego kroku ze strony klubu - mówił radny.

Co do jednego radni byli zgodni, uznając, iż "jak najbardziej należy wspierać sport dzieci i młodzieży, ale trzeba wiedzieć, na co idą środki z budżetu Miasta".

Radni komentowali, iż "pomimo dużych nakładów z budżetu Miasta na klub - przedstawiciel MMKS nie wykazuje chęci współpracy".

- Nie przesadzajmy z tymi "dużymi kwotami" - oponowała Bogusława Korwin. - Na MMKS poszło 36 tysięcy złotych. To nie jest tak dużo. Gorzej jest z pieniędzmi, które poszły na Tatry Ski. Na przykład: tu jest umowa ze stycznia 2016 o przekazaniu MMKS 200 tys. zł. Niby dla MMKS, ale przeznaczono tę kwotę na wynagrodzenia dla zawodników. Tak wynika z odpowiedzi pana burmistrza na interpelację radnego Pawła Liszki, który pod koniec ub. roku pytał o sposób wydatkowania tych pieniędzy. Czyli niby jest napisane, że pieniądze przeznaczono na MMKS, ale dostała je spółka. Do tego dochodzi jeszcze 100 tysięcy, które przeznaczono na spółkę Tatry Ski, a zapisana jest ta kwota jako "przekazana Miejskiemu Młodzieżowemu Klubowi Sportowemu" - wyliczała radna Korwin.

- Bo wtedy spółki jeszcze nie było - zauważył burmistrz Grzegorz Watycha. - Jak udzielano pożyczkę, Tatry Ski jeszcze nie istniała - powtórzył burmistrz. - Mylone są pojęcia. Tu chodzi o stowarzyszenie MMKS, które jest właścicielem spółki - stąd to nieporozumienie - tłumaczył.
We wnioskach pokontrolnych Komisji Rewizyjnej czytamy:
1. Komisja zaleca kontrole zadania publicznego - sprawdzić czy zajęcia są prowadzone przez doświadczoną kadrę, wyjazdy zawodników na rozgrywki, usługi za nocleg czy ilość uczestników pokrywa się z załączonym harmonogramem.

2. Komisja zaleca kontrolę zakupu sprzętu sportowego, ubrania wraz z listą osób, które otrzymały sprzęt sportowy, ubranie.

3. Należy systematycznie dokonywać kontroli wydatkowania przez MMKS środków otrzymanych w ramach dotacji od Miasta Nowy Targ.

4. Należy zwiększyć wsparcie finansowe z budżetu Miasta Nowy Targ z przeznaczeniem na szkolenie dzieci i młodzieży.

5. Komisja zaleca nie udzielania pożyczek, które są następnie umarzane.

s/
zobacz także
komentarze
Klemens21.04.2017, 14:43
Zamiast się irytować, iść na siłownię albo basen, frustrację wyładować nagromadzoną od siedzenia przy biureczku i 'nicnierobienia'. A przy okazji i sadełka nagromadzonego ubędzie. W przeciwnym razie zamiast fotela trzeba będzie dwóch, i ryzyko zawału wzrasta.
Janek21.04.2017, 09:49
Do " Z LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI" piszesz o tym , że jest powołanych 9 wychowanków na MŚ, owszem to prawda i trzeba być z tego dumnym. Napisz teraz proszę ile medali zdobyła młodzież MMKS w sezonie 2015/2016 i w sezonie 2016/2017 bo z tego co wiem to 0. Więc przestańcie jechać na tym samym wózku od lat, że olimpijczycy, że wychowankowie. Ci którzy teraz grają skończyli treningi w MMKS lata temu. Na chwilę obecną poziom wyszkolenia młodzieży w MMKS jest tragiczny, kluby z którymi dawniej MMKS wygrywał bardzo wysoko teraz biją naszą młodzież jak chcą. Ja nie mówię , że to wina trenerów, bo tego nie wiem. Ale wyniki wskazują na to , że świat hokejowy nam ucieka , a my stoimy w miejscu.
Ktoś tu kradnie?21.04.2017, 00:54
@Jastrząb. Nie osądzam ale pytam. Nie nam osądzać ale skoro coś się dzieje to raczej Prokurator powinien to zbadać. Szkoda mi tylko tych młodych hokeistów którzy mają zamiary i swoje pasje a ktoś (Pani/ Pan) kłody im pod nogi kładzie tym ze kasa na ich rozwój gdzieś znika i skoro nikt nie wie gdzie jest tzn. wpadła po drodze do kieszeni a Pan Łukasik miał się rozliczyć to czemu coś ma do ukrycia? Śmierdzi to z daleka.
Z Lepszej Przyszłości20.04.2017, 20:22
Powiem krótko, kochani mieszkańcy. Nie grzebiąc w historii, teraz do Kijowa na kadrę polski powołano dziewięciu hokeistów z Nowego Targu - ten klub ma kłopoty, ale zapewniam, że bardziej profesjonalnych trenerów nie ma w Naszym mieście w żadnym innym klubie sportowym. Tyle wygranych mistrzostw Polski i Olimpijczyków nikt nie wychował w Polsce. Nie ma lepszej alternatywy sportu olimpijskiego w naszym kochanym Nowym Targu.

KLUB ZDECYDOWANIE POTRZEBUJE POMOCY a nie grabarza. Nie róbcie tego błędu jaki był gdy zlikwidowali na lata basen w naszym mieście.
Jastrząb20.04.2017, 19:49
Te ludziku o ksywce Ktoś tu kradnie? Nie oskarzaj niewinych ludz. Idz na rozmowe do krolowej Agaty i jej się pożal izapytaj gdzie pieniazki wyparowaly.
Bronek20.04.2017, 16:04
Nie sztuka zamknąć. Tylko co dalej co z dziećmi które trenują i kochają ten hokej. Zlikwidować tak piękny sport z takimi tradycjami w naszym mieście. A jak nie będzie hokej na to już nic nie będzie w tym mieście. Trzeba to ratować a nie zamykać. Przez kilka głów które chcą się nażreć! Chyba trochę szkoda. Może miasto zajęło by się tym konkretnie i zaczęło kontrolować finanse. Może czas zapytać gdzie jest kasa którą rzekomo miasto dało na młodzież. Ile można ciągnąć jeszcze od rodziców kasy na spłatę długów. Kto robi te długi skąd się biorą co to za długi jeżeli rodzice płacą za wszystko. To coś tu nie gra.
Ktoś tu kradnie?20.04.2017, 15:55
Pan Łukasik pewnie nie przejmuje się drobnymi pieniędzmi bo co to jest 164 000 które wyparowały. Ciekawe ile wcześniej znikło. Tatry ski też daje kasę dla klubu i oni też powinni zrobić rewizję funduszy
Same afery w N.T.!!!20.04.2017, 15:45
Burmistrz powinien skierować sprawę do Sądu .Hokej i Basen proszą o pomstę do nieba. Ale lepiej cicho siedzieć i wszystko pod dywan zamiatac.
RIO 220.04.2017, 12:45
Jeden wielki przekręt. Podobnie MMKS chciał wyciągnąć kasę od Fundacji na rzecz PWSZ dla ukraińców, ale im się to nie udało !! Często biegał na spotkania Pochrebny z generałem i pułkownikami. Ściągnęli rosjan i ukraińców, którzy mieli grać w Uczelnianej Drużynie Hokeja... i co ?? Podhalanka weszła w to i tak samo się umaczała jak MMKS.
Bronek20.04.2017, 12:11
Że składek które płacą rodzice to są spłacane długi które pojawiają się niewiadomo skąd. Zabiera się pieniądze dzieciom i płaci jakieś stare długi z poprzednich sezonów.
gazda z marchwianej góry20.04.2017, 11:57
Rozwiązanie jest proste- zamknąć kurek z pieniędzmi, a nie żalić się jak dzieci w przedszkolu. Takie użalanie świadczy tylko o waszej radcowskiej słabości , o czym już dawno wiadomo / nic się nie da , nic nie można itd./, ale nie pogłębiajcie jeszcze bardziej tej niemocy , bo jest to śmieszne do bólu.To jest dowód na to ,że się państwo do tej roli nie nadajecie i powińniście szybko podać się w całości do dymisji. Burmistrz nic nie może , zastępcy to w ogóle dno , radni nic nie mogą , to pytanie kto w tym mieście jeszcze może ?? Kto ?
bary20.04.2017, 10:01
Ile było tych umarzanych pożyczek? Przy kontroli list zakupu sprzętu i ubrań pewnie się mocno zdziwimy. Jak ją oczywiście opublikują. Tu i tak było mnustwo niedomówień i poczucia niesprawiedliwego pominięcia.
MiKi20.04.2017, 09:07
Bronku - po prostu uważam, że jednym z podstawowych obowiązków klubu pobierającego dotację miejską, finansowanego przez sponsorów czy z kieszeni rodziców jest rozliczenie się przed nimi bez żadnych wątpliwości z każdej złotówki. Dlatego jestem przeciwny głaskaniu po główce działaczy i dotowaniu z jakiegokolwiek źródła prowadzonej przez nich organizacji , którzy nie wiedzą(?) na co rozeszła się kasa (a takie wrażenie sprawia zachowanie się działaczy klubu). Moim zdaniem klub powinien bez zwłoki przekazać wszystkie potrzebne informacje grantodawcy(-om) na każde ich zawołanie. A jak nie - to zwrot dotacji i niech się bawi za własne (i zgadzających się na to rodziców) pieniądze.
Naprawdę jest wiele innych dobrze zorganizowanych i rzetelnych finansowo organizacji w tym mieście, które mogą tylko pomarzyć o takim wsparciu.
rodzic20.04.2017, 08:21
A ja się pytam, gdzie jest Gabriel Samolej ? - czy to nie on powinien jako pierwszy wyjaśnić komisji proste i naturalne pytania !

Klub hokejowy od dłuższego czasu błaga miasto o wytyczenie jednej osoby do zarządu i do komisji rewizyjnej i doczekać się nie może delegata !
Rodzic20.04.2017, 08:20
Niestety szara prawda i szara rzeczywistość miasto daje pieniądze na MMKS-niby a tak wielkie G.. ....z tego mają wszystko pokrywają rodzice.Wielkie brawa dla osób które pomagają chociaż NIESTETY ta pomoc i tak nie jest doceniana.
Niezadowolony20.04.2017, 08:06
Teraz Miasto się zorientowało, że MMKS i Pani Prezes ich rypie??
To samo było z akademicką, dziwne układy, kasa, ....
Czy tak powinno być?
No ale klub działa, prężnie, wszyscy robią za free, ...
Sielanka
bezradni20.04.2017, 08:05
Jakieś zdziwienie? Przecież właśnie za taką paranoją głosowali radni, którzy dzisiaj zauważyli coś, co wszyscy mieszkańcy miasta widzą już od lat. Wielką kompromitację władz miasta. Hahhaa jacy jesteście żałośni. I to udawanie dbałości o wydatkowanie środków publicznych jak już wszystko zostało przekręcone, zdefraudowane i ośmieszone. To dopiero szczyt hipokryzji. Całe szczęście, że resztki przyzwoitości oraz zdrowego rozsądku zachowała radna Korwin ... W nagrodę burmistrz Watycha niech im wystawi halę, jak zdąży przed wnioskiem RIO o jego odwołanie.
makes20.04.2017, 07:53
Mąciwoda Agataka utopiła Grzesia w szklance wody.
Olo20.04.2017, 07:47
Wszyscy mądrzy dajcie spokój dzieciom. Te dzieciaki jeszcze niecoś z klubu nie dostały. Wszystko co jest zawdzięczaja rodzicom. To oni za wszystko płacą : sprzęt, składki członkowskie, wyjazdy itd nawet transportu wybrać nie mogą, bo mają narzucona jedna firmę. Pani prezes Michalska to cwana bestia założyła sobie nowy klub a wszystkie smrody idą na MMKS.
Smutna ta wojenna, bo gdoby nie rodzice ten klub juz dawno by padł.
Ale oczywiście wszyscy wiedzą najlepiej.
Bronek19.04.2017, 23:36
Na tą chwile to szkolenie dzieci i młodzieży w MMKS jest finansowane 100% przez rodziców. Odzież włącznie z tymi ładnymi kurtkami, cały sprzęt, wyjazdy, noclegi, wyżywienie czyli obiady na wyjazdach wszystko jest finansowane przez rodziców lub indywidualnie znalezionych sponsorów. A MiKi widzę jest anty do wszystkiego...brawo.
Miastowy19.04.2017, 22:47
brawo komisja w końcu ktoś odważył się nazwać rzeczy po imieniu wspierajmy sport ale w sposób mądry i kontrolowany
irys19.04.2017, 21:31
moze to dlatego ze kazdy sie na ten klub wypial i dwoch gosci probuje jakos ciagnac temat laczac go z praca i innymi obowiazkami w 100% spolecznie? moze ktorys madry radny np z komisji sportu wesprze swoja praca podhale?
rysio19.04.2017, 21:25
Agata znowu wszyscy mysla ze kto inny jest winny... graty
MiKi19.04.2017, 21:18
Jeszcze więcej pieniędzy dajcie dla nierzetelnie na ten moment rozliczającego się klubu... Bravissimo!
RIO19.04.2017, 20:33
To władze Klubu będą odpowiedzialne za wstrzymanie pomocy dzieciom
i konieczność zwrotu pożyczki wydanej na cele niezwiązane z celem jej udzielenia.Chyba trafi mnie szlag.Jesteście żałośni.
ku...19.04.2017, 20:26
Niech mi skarbnik nie mówi że nie ma pieniędzy!
Finansowanie Klubu nie jest zadaniem własnym miasta!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl