29.11.2017, 15:46 | czytano: 7730

Burmistrz odpowiada na list mieszkanki Miasta

arch. Podhale24
NOWY TARG. Przeprowadzona kontrola interwencyjna, pouczenie o obowiązujących przepisach i uspokojenie, iż władze Nowego Targu prowadzą "stanowcze i konsekwentne działania mające na celu poprawę i ochronę jakości powietrza oraz ochronę zdrowia mieszkańców". Tak pokrótce wygląda odpowiedź burmistrza Grzegorza Watychy na upubliczniony list-skargę Anny Ujwary.
Kilka dni temu radni, naczelnicy wydziałów Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego oraz dziennikarze otrzymali list od nowotarżanki, w którym skarży się ona na brak reakcji na zgłoszenia o zatruwaniu powietrza. Anna Ujwary postawiła władzom miasta zarzut, że "kompletnie nie radzi sobie z problemem smogu i trucia mieszkańców".
W odpowiedzi, jaką Urząd Miasta przesłał także do naszej redakcji czytamy, iż na drugi dzień po otrzymaniu pisma - pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przeprowadzili kontrolę interwencyjną wskazanej nieruchomości przy Nadmłynówce. Jak napisano: "podczas kontroli nie stwierdzono spalania odpadów. W kotłowni zlokalizowany jest kocioł c.o. węglowy, w którym znajdował się węgiel oraz pompa ciepła służąca do ogrzewania wody. Właściciel nieruchomości oświadczył, że w przeciągu miesiąca cała nieruchomość będzie ogrzewana za pomocą pompy ciepła, a piec węglowy zostanie zlikwidowany".

- Mając na uwadze zarzuty dotyczące niereagowania przez tutejszy Urząd na Pani wcześniejsze interwencje, informuję, że w roku 2017 nie wpłynęło pisemnie, e-mailowo czy telefonicznie żadne zgłoszenie dotyczące spalania odpadów na powyższej nieruchomości. Informuję, również, że pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wraz z pracownikami komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu przeprowadzili 28 lutego br. kontrolę interwencyjną, podczas której nie stwierdzono spalania odpadów - pisze Grzegorz Watycha.

Burmistrz odnosi się także do zarzutu, iż po godzinie 15:00 nie ma możliwości dokonania zgłoszenia pod numer alarmowy. "W jaki sposób Państwo Urzędnicy chcecie walczyć ze smogiem i rakotwórczymi substancjami spalanymi w piecach, jeśli mieszkaniec nie ma żadnych szans nigdzie w tej sprawie się dodzwonić?" - pyta nowotarżanka.

- Telefon alarmowy obsługiwany jest przez pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w godzinach pracy Urzędu. Poza nimi oraz podczas nieobecności pracowników w czasie pełnienia czynności kontrolnych - istnieje możliwość nagrania zgłoszenia na sekretarkę, która jest na bieżąco odsłuchiwana - odpowiada burmistrz.
W dalszej części pisma Grzegorz Watycha przypomina, że obowiązkiem Policji jest każdorazowo reagować na zgłoszenie dotyczące spalania odpadów. "W obecnym systemie prawnym Policja jest organem państwowym i nie podlega burmistrzowi. Zatem jeżeli ma Pani jakiekolwiek uwagi dotyczące pracy funkcjonariuszy Policji, to należy je kierować do Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Targu" - podsumowuje włodarz Miasta.

Do pisemnej odpowiedzi dołączono też plik informacji zawierający tegoroczne działania Miasta Gminy Nowy Tag w zakresie ochrony powietrza, z zapewnieniem iż "władze Nowego Targu prowadzą stanowcze i konsekwentne działania mające na celu poprawę i ochronę jakości powietrza oraz ochronę zdrowia mieszkańców."

s/
zobacz także
komentarze
sylwek02.12.2017, 20:59
No Burmistrzu. Dzis było wspaniałe powietrze. syf i smród, że ciężko oddychać. Nie dosyć, że z kominów to jeszcze te korki na drogach i smród z samochodów. Może trza pomyśleć , że nie było takiego tłoku samochodowego, gdzie każdy samochód wydala spaliny.
palacz-nie palacz02.12.2017, 09:04
W odpowiedzi do tych co uważają że palenie papierosów jest gorsze niż smog - ktoś przeliczył, że wdychając smog np. w Krakowie to jakbyście wypalali 5 papierosów dziennie. Tyle że w smogu macie substancje bardziej toksyczne niż w papierosach. Sam nie palę, ale mieszkam w NT, więc jest chyba nawet gorzej niż gdybym był palaczem.
marco01.12.2017, 22:12
w Krakowie w latach nauki, a jestem z N.T. mieliśmy otwarte okno na os. Ugorek. Pewnego dnia na stoliku pod oknem znalazłem jakiś niewielki czarny kryształek, wspólnie kolegami oceniliśmy że pochodzi z Nowej Huty, był tak twardy że zarysował nóż i łyżeczkę którą próbowałem go zgnieść.
pracownik01.12.2017, 16:47
Komora gazowa Nowy Targ Jakbym miał kasę to nawet bym sobie hybrydę kupił. Gadasz takie mądrości a u ciebie pracownicy pewnie wszyscy na najniższej krajowej.
małopolanin30.11.2017, 22:26
qwerry napisz to na śląskim portalu to ci górnicy odpowiedzą.
SMOG_OFF30.11.2017, 19:50
STAŚ Ja uważam, że palą i bogaci byle czym. W zeszły piątek godzina około 16tej. Przystanek przy Kopernika a tam dym z komina jednego z domów, co taki duży parking przy nim jest. Ten dym nawet dość jasny ale jakoś zamiast w górę, to ku ziemi opadał ( było mglisto) a gryyyzł w gardło, aż zatykało, był taki... kwaśny ten dym - inaczej tego się nie da opisać. Kto tamtędy przechodził wtenczas ten wie. Smród taki że przechodnie w głos się zastanawiali skąd to idzie. A potem taki ''bogaty'' powie, że to nie on, to kotłownia.Pewna pani, z bląd bodajże włosami jak wysiadła z auta wtedy, sama siebie zapytała co tak śmierdzi a zorientowawszy się skąd w te pędy się pusciła przez quady w stronę własnego domu. Zastanawiające tylko co trzeba spalić, jakie świństwo, żeby JASNY ale taki kwaśny dym z komina szedł.
Komora gazowa Nowy Targ30.11.2017, 19:27
Czytając niektóre komentarze na forum, aż się wierzyć nie chce. Czy wam ludzie naprawdę nie przeszkadza ten smród na ulicach? Sadza wnoszona na butach do domu? Śmierdząca kurtka, czapka, włosy po krótkim spacerze? Czarne od sadzy firanki? Chodzenie do kotłowni i dokładanie do pieca jak w XIX wieku?
Jeśli nie, to nic mi do tego. Zróbcie sobie tylko kotłownie w salonie i perfumujcie się dymem co wieczór. Polecam też dobre ubezpieczenie, bo nowotwór będzie gwarantowany. Nie trujcie tylko mnie.
Jak wam się wydaje, że to wszystko jest normalne to współczuje. Znaczy to, że nigdy nie widzieliście normalnego miasta, w którym można zabrać dziecko na spacer wieczorem, pooddychać głęboko mroźnym powietrzem i wrócić do domu nie śmierdząc.

Nowy Targ to 3!!! najbardziej zanieczyszczone miasto kraju. Ludzie obudźcie się. Wstyd dla mieszkańców i władz, że nie mogą sobie poradzić.
lukier30.11.2017, 17:27
Marekj jak jestes taki super to się zatrudnij najlepeij jest krytykować opozycjonisto jeden
marek30.11.2017, 15:35
Burmistrz dużo się tłumaczy a urząd nic nie robi, dobra metoda na tłumaczenie się bo ludzie mu uwierzą.Gdyby tak solidnie pracowali to by nie było kłopotu na kombinacie z tym kuśnierzem który tak dymi a urząd do tej pory nie poradził sobie z nim i dalej będzie dymił.
Nowotarżanin30.11.2017, 14:48
Jak to się łatwo gada samochody złe, kotłownie złe, ale konie jak jeżdżą to też złe bo srają. to czym w końcu się przemieszczać.
Normal30.11.2017, 14:45
To już jest histeria !. Żadne paliwo nie spala się tak żeby z komina nic nie wylatywało. Ludzie histeryzowali nawet widząc parę wodną unoszącą się z kominów elektrowni. Ale najlepiej to siedzieć na blokach i patrzeć przez okno gdzie by tu jaki komin wypatrzyć lub auto które zaparkowało na trawie czy chodniku. A uderz się jeden z drugim w pierś zanim coś napiszesz.
dfhd30.11.2017, 10:50
Auta na ropę - to jest truciciel i zatruwacz, a nie węgiel.
STAŚ30.11.2017, 09:22
Ciekawe, czy ludzie bogaci, też palą byle węglem, i plastikami ?!!

A, tak na marginesie, palenie papierosów, to dopiero zalążek choroby !!!
niewiast bystry30.11.2017, 09:09
Akurat na mieście doszły mnie słuchy że bardzo dużo się robi w kwestii dbania o środowisko, bywam na sesjach rady miasta i dobrze wiem co robi i jak dużo robi naczelnik ochrony środowiska, a Ty zanim coś powiesz to najpierw się zorientuj w temacie a nie zniesławiaj......niewiasto magdaleno niewierna
qwerry30.11.2017, 08:01
Kominy będą dymić i wszędzie będzie zapylenie dopóki państwo przestanie ładować pieniądze w nierentowne górnictwo. Jakby gaz i olej nie miał tyle akcyzy to by tym się ogrzewało a nie węglem bo jest tańszy od gazu itd.
bączek30.11.2017, 07:54
Niestety cała kadencja Watychy to wyłącznie jakaś paplanina o niczym i udawanie, że właśnie coś się robi. Tylko jak przyjdzie do konkretów to trzeba się rakiem wycofywać i pleść kolejne bzdury. No mało ten facet jest wiarygodny ...
halo halo30.11.2017, 07:44
Maniek ale przecież wyraźnie jest napisane, że Policja nic nie robiła a jak przesłała skargę do Urzędu to na następny dzień już tam byli i był... węgiel. Ale zdziwienie, ludzie w NT odkrywają że węgiel dymi...
JA29.11.2017, 22:36
Zamiast wydawać kasę na durnowate muzeum drukarstwa niech UM przeprowadza kontrolę wieczorami bo wtedy najlepiej jest palić plastik i inne śmieci.
Maniek29.11.2017, 22:13
Pracownicy UM przeprowadzili kontrolę z policją
wygląda na to że właściciel posesji nie wpuścił urzędników a jak przyszli z policją to już było posprzątane
zatroskany29.11.2017, 21:41
To wszystko jest tylko gdakanie niektórzy dostali dotacje i zamontowali ekologiczne ogrzewanie a kopcą nadal gaz zamontowany z dotacją a komin kopci trzeba im kominy zabetonować nawet nie wiem żeby coś dało ci co trują muszą za to płacić tylko rachunek ekonomiczny to rozwiąże POLAK POTRAFI
magda29.11.2017, 19:48
nawet jak wpłynie to macie to w tyłku. Nic Was nie interesuje, szef ochrony srodowiska nie interesuje sie niczym poza własnym spokojem i stołkiem
MPolo29.11.2017, 18:26
A może by jednak pani Paluch zamiast obskakiwać wszystkie lokalne imprezy w celu pozowania do zdjęć zechciała tym tematem ruszyć? Dokąd będziemy płacić na nierentowne kopalnie po to żeby wydobywany przez nie węgiel nas truł? Niech go spalają wyspecjalizowane kotłownie posiadające stosowne filtry, a nie zwykle prywatne kopciuchy. Sama likwidacja deputatów węglowych (średnio 4 tony rocznie na górnika), barburek i 14 pensji pozwoli kopalniom wyjść na plus, a z nadwyżek sfinansować zniesienie akcyzy na gaz. I już mamy czyste powietrze. Tylko który rząd odważy się zawalczyć z górnikami... A jeśli rząd nie wprowadzi mądrej polityki w tym zakresie to się nic nie zmieni bo nikt nie będzie płacił 2 razy drożej za gaz na przykład, kiedy może płacić 2 razy taniej za drewno na przykład. Politycy wezcież się do jakieś pracy za te ogromne pieniądze które dostajecie z budżetu!
nowotarżanin29.11.2017, 17:58
zajmijcie się kominem na terenie byłego NZPS to jest masakra co tam się spala wystarczy przejść a kurtka cała czarna od sadzy smród nie do opisania
Ania29.11.2017, 17:54
Naprawdę ta pani Ujwary mogłaby sobie dać spokój, jej wiecznie nic nie pasuje, myśli że jest jedyną mieszkanką, cokolwiek cos ktoś zrobi to musi się jej tłumaczyć tak naprawdę to Ona nie radzi sobie /.../ się czepia wszystkich po kolei
dymek.29.11.2017, 17:46
Dym węglowy widziała i wielkie halo. Może ogrzewa mieszkanie prądem a prąd też jest z węgla produkowany tylko że mózg mózgowi nie równy. Ostatnio słyszałem opinie takiej pani o takim domu że kopci po krótkiej chwili ta pani wyciągnęła papierosa i zapaliła sobie. Ciekawe co ją pierwsze zabije papieros czy dym w zimie z komina a może głupota która jest ostatnio częstą przyczyną zgonów.
PK29.11.2017, 17:39
No proszę jak wspaniale działają.A kurtka po przyjściu z pola śmierdzi dymem jakby ją człowiek trzymał nad kominem.
kkk29.11.2017, 17:09
Paranoja w tym mieście. Mania fotografowania kominów bo ktoś węglem pali? To jest chore! Każdy kto ma piec i w nim pali węglem wie jak to wygląda...

A o tym jakie mamy podatki na olej opałowy czy gaz to w Warszawie mają gdzieś. Ile ludzi ma piece na olej i musi brudzić się z węglem bo z dnia na dzień podrożał do absurdalej kwoty dla portfela normalnego pracownika?
besala29.11.2017, 16:56
Trzeci już rok burmistrz Watycha usilnie walczy ze smogiem! A efektów nie widać. Powołuje doradców, bawi sie dronem a Nowy Targ nie przestaje zajmować medalowych miejsc w rankingu najbardziej zatrutych miejsc w Polsce. Za komuny był taki dowcip o pracujacym na budowie, który tak szybko biegał z taczką, że nie miał czasu jej załadować. Urząd Miasta pracuje podobnie. Debatują, rozpoznają, produkują dokumenty a w mieście jak śmierdziało w okresach grzewczych tak śmierdzi.
lb29.11.2017, 16:38
smoga widocznie przywiewa - z calym szacunkiem - z Czarnego Dunajca, bo w NT kontrole wszelakie wykazuja, ze nikt nic nie pali, nie spala i wogole to nieprawda, ze dach przeciekał. Łubudubu łubudubu!
kolejowa29.11.2017, 16:30
MF jej nie pasował i GW też nie pasuje /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
sąsiad29.11.2017, 16:24
..., maskę trzeba kupić .

Naruszenie regulaminu. Moderator.
mm29.11.2017, 16:11
HA HA HA dziś o 15 wyjeżdżałem z pracy na terenie byłego N Z P S samochód stał na parkingu cały czarny od sadzy musiałem jechać na myjnie a wszystko to z komina firmy *** jest tak co dziennie . Nigdy nie widziałem aby stamtąd wyjeżdżała śmieciarka wszystko palą . Kontrola pic na wodę
Ja tu przelotem29.11.2017, 16:05
Arogancka odpowiedź w miejsce chęci dialogu z mieszkańcami i tyle.
zak29.11.2017, 15:58
Weźcie się za autobusy!!! Jeżdżę po NT i okolicy i nie da się stanąć za autobusem czy busem bo takie kłęby dymu że się rzygać chce. czepiacie się zwykłych obywateli co palą naszym Polskim Złotem . Palę og góry i nie widzę różnicy !!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl