30.05.2018, 09:36 | czytano: 4099

Tadeusz Morawa żąda od przewodniczącego Andrzeja Rajskiego publicznego odwołania obrazy

Fot. Michał Adamowski
NOWY TARG. Na poniedziałkowej sesji doszło do scysji między przewodniczącym, a byłym radnym. Andrzej Rajski nie pozwolił Tadeuszowi Morawie wygłosić oświadczenia, w którym ten zarzuca mu obrazę. Dziś na Podhale24.pl publikujemy w całości treść niewygłoszonego oświadczenia.
Zwrócił się o to do nas Tadeusz Morawa. Zamierzał je wygłosić na sesji, ale gdy zapytany przez przewodniczącego czego ma ono dotyczyć, odparł, że "rozgłaszania nieprawdy", ten nakazał wyłączyć mikrofon. Andrzej Rajski uzasadniał to tym, że były radny nie zabiera głosu "w sprawie istotnej dla miasta".
W sprawie chodzi o słowa, jakie z ust przewodniczącego Andrzeja Rajskiego padły na posiedzeniu komisji gospodarki komunalnej. Morawa poczuł się nimi urażony. Tłem sporu jest budowa pomnika, obelisku, tablicy pamiątkowej (jest spór, co to dokładnie jest) koło Kopca Wolności. Jego postawienie wywołało spór miedzy przewodniczącym, który uważa, że wymagało to zgody Rady Miasta, a burmistrzem Grzegorzem Watychą, który jest zdania, że takiej potrzeby nie było. Tadeusz Morawa jest jednym z inicjatorów postawienia głazu upamiętniającego poległych w obronie Ojczyzny.

Oto słowa, jakie chciał wypowiedzieć w tej sprawie Tadeusz Morawa na poniedziałkowej sesji Rady Miasta Nowego Targu, zanim odebrano mu głos (pisownia oryginalna):

"Szanowny panie Przewodniczący, jeśli ma pan honor, to proponuję panu wyłączyć się na moment z prowadzenia sesji, który będzie dotyczył pańskiej osoby. Sesję może poprowadzić pański zastępca. Jeśli pan tego nie uczyni, zmuszony będę zwrócić się do społecznościowych środków przekazu.

Nagranie z posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rekreacji z dnia 18.04.2018 r przedstawia pana w osobliwej roli diabła. Publicznie naruszył pan moje dobra osobiste, stawiając się poza prawem. Uznał pan moje prace dotyczące Podhala jako bezwartościowe historycznie. To jest przekroczenie norm przyzwoitości. Powołuje się pan na negatywną opinię moich książek pani Nieckarz. A kim do licha jest owa pani? Chce być arbitrem historiograficznym? Jest znana z rozdętego do niebywałych rozmiarów ego, w kolizji z jej ograniczonymi możliwościami intelektualnymi.

Prac moich zapewne pan nieczytał, jednak udało się panu je publicznie zdeprecjonować. Dzieje konspiracji niepodległościowej na Podhalu podczas okupacji niemieckiej, a także po zakończeniu wojny przybliżyłem czytelnikowi posiadając na ten temat materiały. No coż, działalność Armii Krajowej i Zrzeszenia WiN jest dla pana bezwartościowa, a to już blamaż panie Przewodniczący. To w pewnym sensie tłomaczy pana preferencje polityczne, bo obecność Przewodniczącego Rady Miasta na kodziarskich hucpach sytuuje pana w odpowiednim towarzystwie.

Otrzymałem wiele podziekowań od różnych instytucji i ludzi w kraju, a także z zagranicy. Moje książki nabyła Biblioteka Nowojorska, Uniwersytet w Bawarii-Centrum Badań Europy Wschodniej. Cenię sobie bardzo podziękowanie od rodziny Witolda Pileckiego, a także toważyszy broni mojego Ojca.

Materiały dotyczące rozstrzelanych 2 kobiet oddanych konspiracji akowskiej, mieszkanek wsi Morawczyna, opisanych w mojej pracy ,,Na przekór czasom" posłużyły Dyrekcji Szkoły w Morawczynie w staraniach o ich odznaczenie przez Prezydenta RP. Ja także wystąpiłem do Pana Prezydenta o odznaczenie też zamordowanego przez Niemców Emila Pyzowskiego. Ciekaw jestem ilu panów z Rady Miasta wie, że Nowy Targ ma takiego bohatera i wie kim był i dlaczego jest bohaterem? A co pani historyczka wie o tych bohaterskich postaciach,mam na myśli panią Nieckarz, a także Fundację Pamięć której patronuje, a która namaszcza według swoistych kryteriów swych bohaterów.

U pana przewodniczącego zapewne zadziałały koneksje rodzinne i wspólny język z panią Nieckarz, ale zapomniał pan, że jestem pełnoprawnym obywatelem tego miasta, a tego rodzaju praktyki są nie na miejscu, są nieprzyzwoite. Ciekaw jestem czy w sprawach dotyczących miasta, a które leżą w pańskiej gestii też pan posiłkuje się rożnymi Nieckarzami? Jeśli tak to byłyby zerowe pana kwalifikacje do sprawowania urzędu.
Wie pan, że chętnie przeczytałbym książki napisane przez pana i panią Nieckarz i dopiero post faktum ośmieliłbym się ocenić ich wartość.Ciekaw jestem co miasto Nowy Targ zyskało na tym, iż piastuje pan takie stanowisko w jej Radzie?

Mógłbym złośliwie stwierdzić na ich mizerność. Jednak tego nie uczynię z tej prostej przyczyny, że efektów pańskiej pracy po prostu nie znam. Komu jak komu, ale włodarzom Miasta Nowego Targu powinno zależeć na popularyzowaniu wiedzy o nietuzinkowych obywatelach, którzy ,,rzucili swój los na stos" zaangażowanych w działania niepodległości, a ja właśnie tę lukę wypełniam.

Jest pan w błędzie zarzucając burmistrzowi sfinansowanie druku moich prac. Owszem Miasto zakupiło moje książki i to wszystko. Jestem dumny, że zagospodarowałem w znacznej mierze schedę po moim śp.Ojcu i mogłem ją udostępnić czytelnikom.

Włodarzom Miasta Nowy Targ winno zależeć na promowaniu prac, które choć ułamkowo przybliżają nowym pokoleniom wiele aspektów z życia polityczno społecznego Podhala, a poruszanych przeze mnie o czasach dziejowej apokalipsy i odnoszą się do tzw,,Krwawych dni Podhala", a były one porażające i kompromitujące.

Reasumując: żądam od Pana publicznego odwołania obrazy (deprecjacji).W przeciwnym razie zmusi mnie pan do sądowej obrony moich praw obywatelskich. Źle pan zaczął kampanię na początek falstart. ,,Niech Nowy Targ zna jakich synów ma". Cyt .Norwid ,,Aby mierzyć drogę przyszłą, trza pamiętać skąd się wyszło. Tadeusz Morawa".

r/
zobacz także
komentarze
sąsiad02.06.2018, 19:44
a ja żądam żeby ten syn AK,MO,win sprzątał po swoim psie na wałach patriota jeden
sasiad upartego01.06.2018, 13:31
Tadeusz M. robi sobie przy pomocy Podhala24 kampanie wyborczą do samorządu. To człowiek rządny władzy i do tego skonfliktowany , a takich nam w samorządzie nie potrzeba .
ED31.05.2018, 11:33
A czy radny obrońca i agitator nowej targowicy już spakowany czy ma jeszcze coś do podpowiedzenia radzie miasta N.Targu

Przypominam o temacie artykułu. Moderator.
Marek Tadek31.05.2018, 10:19
Panowie i Panie - nic się nie skończyło. Żeby cokolwiek się skończyło to trzeba stanąć w prawdzie w pełnej świadomości. Nie można dzieci uczyć fałszywej historii, nie można przechodzić do codzienności nad draństwem i zakłamaniem. Wszystko można zmanipulować i zagmatwać, ale nie krytykujcie ludzi, którzy mają odwagę mówić Wam - to nie tak było, to nie tak jest. Wiem, że nie łatwo zrezygnować z swoich przekonań - to trudne, lecz co jest ważne - żyć w prawdzie, czy w świadomym czy nieświadomym kłamstwie ?. Obrażać i łgać na człowieka, który na podstawie zgromadzonej wiedzy wie - to podobna sytuacja jak z Jezusem - on też wiedział więc go zabili za prawdę, która nie pasowała faryzeuszom. Jesteśmy chrześcijanami, chodzimy do kościoła, do komunii świętej - deklarujemy miłość a po mszy - niektórzy robią jak zwykle - i to jest przerażająco zastanawiające
Psychol31.05.2018, 07:42
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN i MO
Do Pana Morawy, i wszystkich synów żolnierzy AK,Wi31.05.2018, 07:13
Pannie Morawa ! Akcja "Burza" już się skończyła, i to sromotnie zresztą. Ostatni szef AK był ponoć agentem NKWD i tez go pozbawili życia. Teraz jest nowy wróg dla Polski, dobrze że go Pan zauważył i on Pana zresztą też, co widać po wpisach. Tu trzeba naszej jedności, "ogniowców" i "akowcow" . Piąta kolumna się wzmacnia, od 2002 roku na nowo polskie obywatelstwo otrzymało 27 000 tys.! wywrotowców, widać właśnie ich aktywność. Wróg nie jest dopiero u bram - on jest wewnątrz wśród nas! My takiego sojusznika nie chcemy. Trzeba patrzeć na ręce rządzącym, nawet tym którzy wydaje się, że dobrze to robią. Ale bez tych szkodników. Zacznijmy wreszcie właśnie TWORZYĆ historię, a nie tylko ciągle ją opisywać ze straconych pozycji i kłócić się przy tym.

W dzisiejszym dniu Wielkiego ŚWIĘTA BOŻEGO CIAŁA życzę Panu i nam wszystkim nabożnego Jego przeżywania, zapewne pomoże nam to być łagodniejszymi wobec siebie na wiele następnych dni.
Rebeca31.05.2018, 03:02
znowu AWANTURA .....a co jeden to wiekszy INTELIGENT ha ha ha
panowie i w Paryzu nie zrobia z owsa ryzu !!!!! jak sie ktos wrona to
rlem nie odejdzie no chyba ,ze sie nazywa Klimek BAchleda
gue30.05.2018, 23:15
nawet postronnemu obserwatorowi pan Morawa jawi sie jako wichrzyciel. a moz3e tak siasc na d***, popasc w samozachwyt poczynan przodkow, , wpajac to swoim wnukom / jesli nie maja swojego zdania ale glownie nie zmuszac innych aby tak mysleli jak on.
pol30.05.2018, 23:14
podobny do tego /.../
kosmetyczka30.05.2018, 21:28
Panie Morawa odpuść .Zajmij się Pan swoim zdrowiem i spokojem psychicznym,wyglądem.Rodzina będzie i my Panu wdzięczna.
Różowe flamingi30.05.2018, 20:47
Oszołomy bojówka wynajęta i przekupiona przez Wstążke
he,he,he30.05.2018, 20:39
Panie Morawa odwal się od KOD-u i przestań już Pan z tym Zapałą mieszać na tych sesjach. Sesja Rady Miasta, nie jest miejscem od rozstrzygania Waszych sporów. Racje miał Rajski, że wyłączył wam mikrofon i finito
więcej30.05.2018, 20:35
Ciekawe czy burmistrz kupił pare książek czy cały nakładów
Marek Tadek30.05.2018, 18:17
Do gazda II. Nie wiesz co osiągnął Morawa? Kto ma się wziąć do roboty? Co jest ważne albo mniej ważne... Napisz parę książek i podpisuj się z imienia i nazwiska to pogadamy - a tak to tylko zazdrosne bajanie. Historię opisuje się a nie ją tworzy. Jeśli nie masz wiedzy to lepiej jest milczeć. My piszemy książki i każdy z nas w 100% odpowiada za to co pisze. Miałem sprawę w sądzie z panem, który nie rozumiał rozumowo i cóż poniósł tego konsekwencje. Nie zgadzał się z tym co ja pisze ale nie miał kontrargumentów. Podobnie jest z ogniowcami. Mianują się Akowcami i bohaterami a fakty są inne. Co innego być w milicji z ramienia WiN a co innego z ramienia PKWN - jest subtelna różnica. Kłopot w tym, że większość ludzi z niewiedzy lub dyletanctwa tego nie wie lub nie widzi. Pani radna wymienia zasługi swojego ojca, podając działania, których nie miał i nie mógł mieć. W akcji "Burza" ogniowcy odmówili udziału!!!
Przeczytałem i nie wierzę własnym oczom30.05.2018, 17:55
Przede wszystkim panie Morawa żeby zarzucać komuś rozdęte ego, to trzebaby swoje najpierw utemperować. Po drugie, każdy ma prawo mieć dowolną opinię o pana książce, ponieważ póki co jeszcze żyjemy w wolnym kraju. Po trzecie wreszcie, zarzuca pan radnemu Rajskiemu że zdeprecjonował pana wiekopomne dzieło, jednocześnie jako tzw. lepszy sort, raczy pan deprecjonować działania i obraźliwie wypowiadać się o aktywiastach KODu. Mało tego, w sposób jawny i oczywisty obraża pan publicznie kobietę, także działaczkę społeczną. No ja nie wiem za kogo pan się ma, ale dla mnie pana podwójne standardy stoją w głębokiej sprzeczności z honorem, który tak często na pana ustach gości. Gdyby pan ten honor miał, to przeprosiłby pan panią Nieckarz i jej męża za szarganie ich nazwiska do czego w żadnym przypadku nie ma pan prawa oraz działaczy KOD, którzy najpewniej inaczej postrzegają polityczną rzeczywistość w tym kraju niż pan, niemniej ich działania wynikają niewątpliwie z pobudek patriotycznych i obywatelskich. Dla mnie pana wypowiedzi, to chorobliwe dochodzenie urojonych krzywd, grożenie sądami wypełnia definicję pieniactwa a poczucie wyższości wynikające z osiągnięć pana ojca jest bezzasadne - pana osiągnięcia na dzień dzisiejszy to obrażenie kobiety, działaczy z KOD, postawienie bez zgody mieszkańców spornego obelisku z własnym podpisem w przestrzeni publicznej należącej do miasta i napisanie książki na podstawie materiałów zebranych przez pana ojca. Oj daleko padło jabłko od jabłoni.
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN30.05.2018, 14:29
Tak towarzysz pisze się przez rz
Jasio30.05.2018, 14:18
Kończ waść, wstydu sobie oszczędź.
Obcy30.05.2018, 12:26
Pani Nieckarz powinna oddać Morawe do sądu za to co o niej powiedział.
toważysz :))))30.05.2018, 12:11
"toważyszy broni" jak mówią słowniki piszę się przez RZ .

Widziałem "pomnik słonia" niedaleko KFC :)
We własnym ogródku każdy może sobie postawić pomnik a nawet dwa.
Nie każdemu muszą się podobać jakieś książki.
Tylko historią się zajmują a teraźniejszość im ucieka .
Diagnoza30.05.2018, 11:40
jeżeli panowie Morawa & Zapolski głęboko nie przemyślą swoich zatwardziałych i niedziałających metod propagowania słusznej prawdy, nie zmienią stylu podglądając prostacką politykę stołeczną, nie zaczną myśleć nie tylko o swoich racjach ale i o METODZIE, to na wieki wieków zaprzepaszczą szansę szerokiego zapoznania ludzi ze swoimi racjami i po wieki wieków z kretesem zawalą zadanie jakie wyznaczyła im historia.
.....30.05.2018, 11:00
radny?
ja i sąsiad30.05.2018, 11:00
Nie powinien rząd pisowski ruszać spraw dotyczących Ognia itp. Kto zdrajca, kto bohater...? Lokalne społeczeństwo zawsze było podzielone w tej sprawie, która z czasem trochę przyschła i dobrze, bo spory niczemu dobremu nie sprzyjają.
n30.05.2018, 10:47
ale jad kasliwosc nie ma granic
varc30.05.2018, 10:45
tyle w miescie spraw niecierpiacych zwloki a tu byle tylko macic byle niezgoda
Histeryczna Klasyka Polaczków30.05.2018, 10:33
czyli stosowanie tak beznadziejnych, prostackich, siłowych metod reprezentowania własnych racji, które nawet obrzydzą jedyną, słuszną prawdę, która w tym bełkocie i szarpance nawet nie jest się w stanie nijak przebić na powierzchnię i jest skazana na zagładę niezależnie od racji i stopnia prawdziwości.
rekreacja czy rozwój30.05.2018, 10:33
Co to za komisja "Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rekreacji"?
A to tylko jedna wielu głupot... ej dy, ej dy...
M.D. Zapolski30.05.2018, 10:30
Do : Drogi kol. T. Morawa. Czytając tekst niedoszłego przemówienia, - napiszę, tak należało przedstawić swój tekst. Należało to zrobić i publicznie pokazać ludziom Podhala. A po drugie, czy to się podoba panu Przewodniczącemu, czy nie, to nie on będzie zezwalał na ujawnienie przytoczonego tekstu p. T. Morawy. Dodam, że w Nowym Targu bohaterów mamy jak trzeba, a przebierańców i podszywających się pod nich nie toleruje, ja i właściwa oraz pokrzywdzona przez "Ognia" społeczność Podhala. Do p. A. Rajskiego, cytat "Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę" ! Oglądalność i czytelność wzrasta. Oby tak dalej...
T. Morawa, tak trzymać.
M.D. Zapolski.
Podhale2630.05.2018, 10:04
Jeden z drugim niech sie lepiej do roboty wezma a nie o jakis pomnik kloca. Za co sie pytam bierzecie pieniadze darmozjady?!
gazdaII30.05.2018, 09:47
kto to jest ten Morawa,co on w życiu osiągnął, to typowy mąciciel, panie Morawa weź się pan do roboty,oszczędź pan wstydu.
Może jakieś badania?30.05.2018, 09:45
Ten człowiek przeraża!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl