29.01.2020, 08:24 | czytano: 4981

Jacek Sowa: "Smog jak smok"

"Bacznie śledzę antysmogową batalię na łamach prasy i regionalnych mediów społecznościowych, myśląc sobie bez satysfakcji, że opuszczenie jeszcze w tamtym stuleciu Miasta, w którym przeżyłem pół wieku, było krokiem słusznym i rozsądnym" - pisze w felietonie Jacek Sowa, pochodzący z Nowego Targu dziennikarz, pisarz i publicysta.
Smog jak smok
Gdy na chwilę zelżał podhalański smog, unoszony oparami alkoholu kibiców wracających spod Krokwi, podwyższony temperaturą internetowej dyskusji i na końcu wywiany jedynym sprawiedliwym zarządcą klimatycznym czyli halnym wiatrem, zasiadłem do klawiatury, aby przyłączyć się do chóru mieszczan, pomstujących na tysiąckrotne przekroczenie normy czystego powietrza w moim ukochanym, choć od dawna już nie bardzo umiłowanym, Mieście.

Bacznie śledzę antysmogową batalię na łamach prasy i regionalnych mediów społecznościowych, myśląc sobie bez satysfakcji, że opuszczenie jeszcze w tamtym stuleciu Miasta, w którym przeżyłem pół wieku, było krokiem słusznym i rozsądnym, w przeciwieństwie do mojego kolegi z nowotarskiej piaskownicy, Marka Domańskiego, który po 35 latach swojego american dream zamienił American Windy City na First Polish Smog City i teraz musi się przedstawiać hejterom, kim zacz on jest. (Chodzi opublikowany przez nas apel Marka Domańskiego o podpisywanie petycji do władz Miasta w sprawie podjęcia skutecznych działań na rzecz poprawy jakości powietrze. Piszemy o tej sprawie w artykule Żądamy radykalnych i skutecznych działań w celu likwidacji smogu" - przyp. red.)

Ano syn tego miasta wywodzi się z matki Bełtowskiej, a jego ojciec Włodzimierz w połowie ubiegłego wieku bynajmniej nie był pupilem ówczesnych władz, z racji prywatnej praktyki lekarskiej, posiadania Wartburga combi i nie do końca dla nich przejrzystej, wysokiej wygranej w totolotka.

Otóż stanął Marek, współczesny repatriant do walki z obecną, miejscową władzą, uzbrojony w argumenty, pozyskane z rozmów ze zwykłymi ludźmi z klatki schodowej bloku gdzie mieszka, przy ulicy noszącej imię Augustyna Suskiego, patrona Konfederacji Tatrzańskiej, ruchu równie patriotycznego, co skazanego na niepowodzenie wobec siły przeciwnika. Jego marzeniem jest czyste powietrze w Nowym Targu.

Sięgam zatem po program wyborczy obecnego (od sześciu już lat!) burmistrza, którego nie znam osobiście, który jest w wieku mojego syna i tak naprawdę prywatnie nic do niego nie mam.
Najważniejszym wyborczym priorytetem stawianym przez Grzegorza Watychę jest również czyste powietrze.
- Była decyzja postawienia stacji monitoringu powietrza w mieście, urządzenia, które pokazałoby skalę problemu smogu. Zamiast stacji jest …przystanek.
- Miał być kontynuowany program dopłat do wymiany pieców, jako popularyzacja rządowego programu dociepleń. Jak to wygląda na dziś? Ano w tej kadencji wymieniano średnio 2 piece miesięcznie, więc docelowo akcja zakończy się gdzieś w okolicach 2120 roku, biorąc pod uwagę, że te, już wymienione, w międzyczasie ulegną dekapitalizacji…
- Rozwój sieci MPEC - czy jest to słuszna droga w lokalnym wydaniu? Za kilka miesięcy zaczną się schody, kiedy skończy się ważność unijnych opłat emisyjnych, które przezornie poprzedni, bardzo kompetentny kierownik MPEC, wykupił na zapas. A dziś wiceburmistrz jest w radzie nadzorczej za trzy tysiące miesięcznie, więc zmiany chyba nie są jego prywatnym interesie…
- Kierunek geotermia, która ma być bezpieczną alternatywą dla drożejących paliw? Nic bardziej mylnego; ta opcja nie będzie funkcjonowała jeszcze przez najbliższe kilka lat. Wszystko jest w stadium projektowym, prognozy odwiertów nie są optymistyczne (muszą być co najmniej trzy razy głębsze, koszt linii przesyłowej na dziś to co najmniej 3,5 mln/km, zaś straty cieplne spowodują, że na wyjściu ciepło będzie na poziomie 60 stopni Celsjusza (trzydzieści lat temu podobny problem przerabiała ta miejska kotłownia np. z osiedlem Witosa). I na koniec niech nikt nie sądzi, że ciepło z geotermii będzie za darmo… A na marginesie: jak na razie drożeje prąd i węgiel ze względu na koszty jego uzyskania; paliwa płynne utrzymują stabilny poziom i tak będzie jeszcze przez wiele lat; po pierwsze: globalne ocieplenie, po drugie: szejkowie lubią swoje jachty i samochody, więc mogą sobie pozwolić na wieloletnią promocję, bo u nich jest zawsze ciepło. No i jeszcze jeden argument: geotermii będzie bronić burmistrz jak własnego dziecka, wszakże jest tam w radzie nadzorczej, nie za darmo zapewne…

Ludzie w mieście o tym mówią, ale większość boi się mówić o tym głośno. Plątanina układów w trzydziestotysięcznej społeczności jest tak gęsta, że nie wiadomo, kto za kim stoi. Mnie tam nie zależy, moją rodzinę odwiedzam już tylko na Zaciszu, na cmentarzu, starając się nie oddychać zbyt głęboko. Trochę się jednak martwię o tych, co w tym mieście jeszcze żyją, o kolegów, których paru jeszcze mi zostało, o ich dzieci, a więc też i o dzieci burmistrza….

Jacek Sowa
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
gosc03.02.2020, 12:54
Najpierw trzeba zapoznać się z definicją Smogu a później się wypowiadać.
Jest już ustawa anty smogowa i do 2023 wszystkie kopciuch będą wymienione na urządzenia nowej generacji, które spełniają surowe normy emisyjne UE. Więc o co tak naprawdę chodzi ? może o to że pewne środowiska chcą wykorzystać strach ludzi przed ,,SMOKIEM,, z Podhala.
Zresztą oni go sami wywołują i powtarzają jak mantrę że powietrze jest trujące opierając się na czujnikach[straszakach] które nie są wiarygodne ponieważ badania naukowe stwierdziły że ich sprawność sięga do 50% i to w idealnych warunkach pogodowych. Pomiary różnią się nawet w przypadku tych samych urządzeń.
Natomiast nikt nie mówi że tak naprawdę to walka z polskim węglem i polskimi producentami pieców o nasze pieniądze które są potrzebne na szpitale, infrastrukturę itd.
Na zachodzie zmienia się koniunktura z powodu dyrektywy czystości klimatu i trzeba opchną komuś te stare technologię jak? wystarczy postawić straszaki, posmarować gdze trzeba i gotowe. Nasi sąsiedzi palą węglem, drewnem, peletem i jakimś cudem u nich wszystkie czujniki świeca na zielono.... przypadek?
Podsumowując jakość powietrza będzie się poprawiać ale na to trzeba czasu i są już odpowiednie przepisy, projekty które to regulują. Wprowadzanie kolejnych norm i zakazów to marnotrawstwo naszych pieniędzy i uszczęśliwianie ludzi na siłę.
Ognik31.01.2020, 08:12
Nowy Targ w ciągu pięciu lat władzy Watychy został Smogową Stolicą Polski. W tym czasie ubyło 865 mieszkańców!!!! Nie ma obiecywanej pracy dla młodych jest za to praca dla swoich. Działania ekologiczne sprowadzają się do strony internetowej i miejskiego portalu propagandowego. Jest bardzo źle. Ludzie umierają o czym mówił na konferencji dyr. Wierzba. Na konferencji tej nie było Watychy ani jego zastępców. Będą na balu burmistrza - galaktycznym balu.
dd31.01.2020, 07:39
Pierwszy raz w życiu rozważam opuszczenie miasta wraz z rodzina. Jest to strasznie przykre, ale nie mogę już dłużej żyć w tej komorze gazowej. Kolejna zima, kolejny codzienny smród z kominów. Żebym nie mógł wieczór wyjść na spacer, bo jest taki smród, ze pasowałoby ubrania po takim wyjściu prac. Ludzie, gdzie my żyjemy? Dopóki nie zostanie wprowadzony zakaz węgla wzorem Krakowa, dotąd będziemy się dusić i śmierdzieć.
stop smogowi30.01.2020, 09:50
Zgadzam się z Jurkiem. Od kilku lat zmagam się z takimi dolegliwościami, a nawet kilka razy musiałam znaleźć się na izbie przyjęć w szpitalu po doraźną pomoc, tlen itd. Raz mnie odwieźli karetka prosto od lekarza rodzinnego, bo trudności z lapaniem oddechu jak jest smog mam często. Teraz zainwestowałam w dobry oczyszczacz powietrza w mieszkaniu i często się zdarza, że zaczyna świecic na czerwono , wtedy daję na full, żeby szybko oczyścił powietrze. ten smog wdziera się do mieszkań wszędzie. Opalam gazem, ale co z tego jak wokół ludzie kopcą kopciuchami . Obserwuję codziennie , kilka razy w ciągu dnia mapkę airly i bez maski nie wychodzę jak potrzeba. Przeważnie jest na fioletowo, zielono wtedy tylko jak wieje wiatr.Lecze się . Jestem na lekach wziewnych w razie ataku i pod ciągłą opieką lekarza. Wszystkim którzy krytukują Pana Domańskiego czy P Sowę lub inne osoby, ktore mają odwagę walczyć o czyste powietrze w miescie , powiem że mają źle w głowie albo nie mają świadomości jakim zagrożeniem dla naszego zdrowia i zycie jest smog.
Obywatel30.01.2020, 09:07
Ludzie nie mają pieniędzy na wymianę pieców a dotacje kryteria takie i papierów tyle że zwykły obywatel się w.. I zrezygnuje albo powiedzą nie należy się wszystko zdrożało Ukraińcy pracownicy zalali nowy targ przez to pracodawcy płacą polakom mniej a władza siedzi organizuje dziwne imprezy kosztowne a kasy na to co potrzebne Brak to samo jest w gminie Nowy Targ
trują nas30.01.2020, 08:54
Tylko pozew zbiorowy przeciwko tej wstążkowej ekipie i referendum o odwołanie Watychy i klakiwrów
Knur30.01.2020, 05:24
Panie Jacku przecież burmistrz Watycha walczy ze smogiem... przy pomocy strony internetowej miasta. Skutecznie. Jesteśmy liderem. Na 1 miejscu najbardziej zasyfionych miast w Polsce. Codziennie w radiu o tym mówią w telewizji w internecie piszą. Promocja na miarę możliwości Grzegorza i Joanny. Reszta im powiewa jak orzysłowiowe wstążki na drzewie
Jurek29.01.2020, 22:55
Od grudnia kaszlę, mam zatkane zatoki i chore oskrzela. Wyjeżdżam na tydzień, z dala od Nowego Targu, wszystko wraca do normy - nie ma kaszlu, nie cieknie z zatok, zaczynam czuć zapachy. Wracam do domu, mija parę dni i znowu ataki kaszlu, bolące zatoki, zatkany nos nie dają żyć. Praktycznie do wiosny jestem więźniem w swoim domu, bo strach wyjść w ten smród. Może komuś to zadymienie nie przeszkadza, ale to nie znaczy że ta chemia w powietrzu jest obojętna dla waszego zdrowia, dla gleby z której wyrasta nasza żywność, dla zwierząt. Pan burmistrz nie zdaje sobie chyba sprawy z tego ilu ludzi niecierpliwie i z rosnącym niezadowoleniem oczekuje na diametralne zmiany w zakresie ochrony środowiska.
klin29.01.2020, 22:16
Też się przymierzam do ucieczki z tego zatrutego miasta. Rodzina już się na szczęście wyniosła.
Kim będziesz rządził, burmistrzu?
Oda do smogowej radości29.01.2020, 20:42
Specjalność Nowego Targu smogowanie na smogowisku w Rynku i kąpiele smogowe w siłowniach na smogowym powietrzu otwierane na zimę. Pisałem kiedyś, że u Watychy wszystko jest na odwrót. Leśnik zamiast budowlańca, i ... zamiast zastępcy, którego miało nie być.
odrobinka29.01.2020, 20:09
najfajniejsze i najsprawiedliwsze w tym wszystkim jest to że wszyscy wdychamy ten syf władza rodzina pana Sowy i my wszyscy równi i równiejsi...jedyna dobra rada to inwestycja w dobre antysmogowe maski żeby jakoś żyć i nie najgorzej się czuć
Mitronas29.01.2020, 18:42
Kolega broni kolegę proste. A to że w Warszawie leży problem braku narzędzi do walki ze smogiem to tylko naiwni nie widzą. Kilka osób z opozycji tu pisze i tyle.
xyz29.01.2020, 15:17
@ nowotarżanko
wiemy co robił poprzedni burmistrz dlatego głosowaliśmy na Watychę!!! A Watycha robi dokładnie to samo. Rady nadzorcze i kolesiostwo!!! Nie tak miało być!!!
zenek m.29.01.2020, 15:16
Jak miasto ma się uzdrowić z "kopciuchów" skoro nikt w Urzędzie Miasta nie wie ile ich jest? Żadnych inwentaryzacji nie było. Nie ma straży miejskiej z której GW tak łatwo zrezygnował. Najpierw niech odwiedzą domy sprawdzą, przywołają do porządku, a nie czekają na telefon bo się dymi... to jedziemy skodiczką na kontrolę.
Uchwała antysmogowa, już puka do drzwi. Ksiądz kolędę robi w 2 tygodnie, a tu nie można przejść i zobaczyć kto ma jaki piec???
Miliony w błoto29.01.2020, 15:15
Smog zabija! Krótkie okresy wysokich stężeń pyłów PM 2,5 w powietrzu mogą zaostrzyć objawy chorób sercowo-naczyniowych czy układu oddechowego. W ten sposób przyczyniają się do cierpienia, a także śmierci. Zgodnie z nowymi szacunkami m.in. z jego powodu umierać rocznie może w Polsce blisko 4 tys. osób. Ile osób umrze w Nowym Targu z powodu smogu? Burmistrzu obudź się! Nie MOK tylko SMOG!
sąsziad z osiedla29.01.2020, 15:02
Brawo Panie Jacku-madre słowa!I ja tez nosze się z zamiarem opuszczenia wraz z rodziną tego zasmrodzonego miasta a przeżyłem tu 67 lat!!To jest komora gazowa a nie miasto!Pamiętam Pana z piaskownicy na Osiedlu Świerczewskiego(obecnie Topolowe) pamiętam też Pana Brata Marka oraz Pana Rodziców!!Byliście zacną rodziną:)Pozdrawiam!
antysmog29.01.2020, 12:20
Wszystko jest ambiwalentne i nie ma rzeczy ostatecznych .Możliwości technologii przesyłu wody geotermalnej czy mediów w rurociągach preizolowanych zmieniła się w przeciągu 30 lat. To tak jak z zazdrością się wtedy patrzyło na Wartburga (dwusuwa ) a teraz w modzie są Eko auta.
Obecnie straty na przesyle to parę stopni , a możliwa do pobrania woda
to parametry 130 st.C i więcej .
Geotermia i OZE to jedyna nasza szansa .
nowotarżanka29.01.2020, 11:15
Tak Panie Jacku , poprzednio też vice burmistrz był w radzie MPEC a
szef MPEC w radzie Gaspolu . Z geotermii kpiono i jej utrudniano dotarcie
do Nowego Targu (ogłaszając to jako sukces).Teraz szukają miejsca na przebieg sieci które było od lat wyznaczone. Zmarnowano też potencjał Centralnej Ciepłowni .Teraz marzą tam o placu zabaw.A Szaflary szukają nowego miejsca . To są wieloletnie zaniedbania być może tylko dla synekur w spółkach . Ech ......zdałby się SZEWCZYK DRATEWKA żeby pokonać tego SMOGA.
mieszkaniec29.01.2020, 11:00
Brawo takich głosów potrzeba w tym mieście. Zrobiło się tak że obecnie zdrowy rozsądek musi walczyć z małostkowym i durnym rachunkiem pseudo ekonomicznym grupy mieszkańców którzy wymarzyli sobie że do końca życia będą opalać się śmieciami. Smog powiedzieć sobie trzeba jasno nie przyszedł od sąsiada czy nie zafundowali nam go ruski. Sami sobie gotujemy ten los. Uderzmy się w pierś i niech każdy coś zrobi na swoim podwórku a wszystkim będzie lepiej.
I nie pytajmy ile będzie taniej.
Taniej nie będzie bo za dobre zawsze trzeba zapłacić więcej. Tyle że pozornie drożej naprawdę licząc wszystko będzie taniej. Życie w czystym powietrzu, picie czystej wody, normalne a nie śmieciowe jedzenie jest bezcenne. W końcowym rozrachunku wychodzi i tak taniej bo nie chorujemy więc nie płacimy za lekarstwa, być może ominą nas i naszych bliskich tragedie nowotworów przedwczesnych śmierci itd. Jaką cenę ma zdrowie ten się dowie kto je stracił.
2man29.01.2020, 10:52
bardzp sluszne spostrzezenia, wiele uwag takich , na jakie nie pozwolilby sobie mieszkaniec naszego miasta, aby sie "nie narazic". Kiedys juz ironicznie komentowalem akcje antysmogowa, w chwili kiedy P.Burmistrz hucznie oglosil, ze w ramach tej akcji zostana postawione dodatkowe stacje monitorowania . Tak jakby one mialy rozwiazac problem. W tle, te powiazania, zaleznosci a w sumie wszystko sie "kisi", No wiec brawo Jacek
Ewka29.01.2020, 10:42
Extra Art.
:/29.01.2020, 10:15
bardzo to smutne co pan napisal, ale prawdziwe niestety.. jestem mieszkanka nowego targu, wychowuje sie tu od dziecka, zalozylam rodzine, i co zime zadaje sobie pytanie czy sie nie wyprowadzic? czy nie bede kiedys zalowac, gdy nie daj Boze przyjdzie choroba na nas czy nasze dzieci, czy nie byla to wina smogu.. wymienilam juz 3 lata temu piec na gaz, mamy w domu oczyszczacz, no ale np teraz sa ferie, swieci slonce, a dzieci na pole nie wysylam, zeby ulepily balwana, pobiegaly, bo normy przekroczone o 1000%, siedza w domu, przy oczyszczaczu, czekaja do wiosny.. czy to ja jestem nienormalna? czy ludzie ktorzy maja prawo decyzyjne i nic z tym nie robia procz pustych sloganow? Kocham Nowy Targ, uzdrowmy go! zajmimy sie tym czym trzeba, nie lodowiskiem, nie metalowymi owcami, wstazkami, jarmarkami.. Ludzie, ktorzy mowicie ze smog to wymysl, opamietajcie sie, czy uwazacie ze jestescie madrzejsi od lekarzy, czy nie boicie sie Boga, V przykazanie, nie zabijaj, smog nas powoli zabija, nas zwierzeta, wszystko tym oddycha, wszedzie tego pelno.. To jest wazne, pochylmy sie wszyscy nad tym problemem, nie zapominajmy o nim na wiosne i w lecie! Okres grzewczy i smogowy tu naprawde dlugo trwa co roku, ale jak tylko przychodzi wiosna juz wszystkim wydaje sie ze jest ok, ale nie, nie jest.. I nie bedzie, poki sami nie zaczniemy coraz glosniej o tym mowic i naciskac na wladze, a pozniej madrze wybierac.. Glosowalam na burmistrza, czy zaluje nie wiem, wczesniejszy tez nic nie robil ze smogiem, czy nastepny obieca a zrobi, tez nie wiadomo.. Mysle ze to bardzo zalezy od nas, czym wieksze beda naciski ludu nowotarskiego tym lepiej..
Adonis29.01.2020, 09:59
Bardzo trafna diagnoza bezsilności burmistrza Watychy. Pewnie hejterzy z UM zaraz rozpiszą się, że mamy kolejnego politykiera a za wszystko winę ponosi Anna Paluch, która nie wypełnia wniosków z programu Czyste powietrze. Pytanie dlaczego nie mogą w tym pomóc mieszkańcom urzędnicy pana burmistrza? N ie potrafią? Nie chcą? Czy może są zbyt zajęci pisaniem komentarzy w godzinach pracy?
Lotis29.01.2020, 09:51
Pierwszy bład w wyblakłym obronnym tekście. Otóz autorze stacja monitoringu powietrza jest....i tyle o jakości tego wywodu.
szuser29.01.2020, 09:41
Ale o co chodzi w tym grafomaństwie? Konkluzja panie , konkluzja !
Baca29.01.2020, 09:15
Zacznijcie monitowac do wladz oznisiene akcyzy na gaz iolej opalowy to wiecej bedzie pozytku niz udajac na Burmistrza...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl