21.02.2020, 12:06 | czytano: 7389

Zbieranie podpisów pod petycją dotyczącą "smogu" - dobiegło końca

zdj. Podhale24
NOWY TARG. "Apelowałem do władz Miasta, teraz apeluję do Was, abyście powiadomili wszystkich znajomych i nieznajomych o naszym problemie ze smogiem i tłumnie, pokojowo, wyrażali swoje niezadowolenie z tego, jak władze Nowego Targu traktują sprawę zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście" - pisał w liście otwartym do Nowotarżan Marek Domański.
Zgodnie z zapowiedzią, rozpoczął na początku lutego akcje zbierania podpisów. Petycja miała krótką formę: "My mieszkańcy Nowego Targu żądamy od władz miasta radykalnych i w pełni skutecznych działań w celu likwidacji smogu. Oświadczamy, że nie chcemy żadnych innych inwestycji dopóki będzie nas zatruwało smogowe powietrze".
Jak mówi inicjator akcji, zebrano ponad 700 podpisów. - Nie podam jeszcze dokładnej liczby, bo nie zostały zebrane wszystkie listy poparcia, które były w ośrodkach zdrowia, czy sklepach. Ja sam, chodząc od domu do domu - zebrałem ok. 250 podpisów. Dziś, na spotkaniu z Nowotarskim Alarmem Smogowym wszystko podliczymy i sprawdzimy. Napiszę także list przewodni do burmistrza i Rady Miasta i złożę petycję z podpisami w Urzędzie Miasta - deklaruje Marek Domański.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Beneficjent z doświadczenia26.02.2020, 20:14
Bardzo ważna kwestia, by każdy potencjalny beneficjent, właściciel budynku który chce wymienić starego kopciucha miał możliwość wyboru typu własnego urządzenia ( wówczas regionalnego) spełniającego wymogi dotacji, absolutnie nie na zasadach ogólnych np.przetargu jednego wykonawcy (najczęściej z poza regionu Podhala) który narzuca swoje najtańsze rozwiązanie ponieważ takie w poprzednich latach jak pamiętamy (systemy solarne) przyniosło duże straty i niepowodzenie oraz niezadowolenie z funkcjonowania.
Każdy powinien mieć wybór u wykonawców regionalnych którzy potem odpowiadają za swoje usługi oraz serwisują urządzenia. A przy tym pieniążki zainwestowane zostają skonsumowane również regionalnie co podnosi gospodarkę miejscową a nie wyniesioną zyskami poza granice Podhala.
Wszystko dla Czystego Powietrza!
NT-ka24.02.2020, 09:12
Jestem za wypowiedzią "RAK". Po każdych wyborach posłowie zapominają po co i dlaczego ich wybraliśmy!! A to oni zmieniają ustawy i decydują o naszym być lub nie być!!!! A czasem wystarczy przyjąć ustawę dot. smogu, zdrowia, edukacji itd., taką jak sprawdziła się już w innych krajach!! Po co te ciągłe eksperymenty ustawowe???
Baca22.02.2020, 22:13
No dobrze, to niech mi ktoś powie czym w końcu ogrzewać ten dom? Węgiel nie, olej nie. Gaz okazuje się że też jest be bo metan, CO2 i coś tam jeszcze i na zachodzie europy już go zakazują. Ciepłownia też be po spala węgiel. Z drewnem też nie wiadomo bo jeden ekolog twierdzi że jest be a drugi z kolei zachwala że najbardziej ekologiczne paliwo. Więc pytam czym to ogrzewać te domy???
Olo22.02.2020, 12:02
W 1984r. Jan Pietrzak śpiewał o smogu potwornym który zagrażał Wawelowi i co? Minęło prawie 40 lat a P.Domański nagle doznał objawienia i zauważył to zjawisko. Ja na maturze w 1975 roku pisałem o smogu w Krakowie o konieczności likwidacji pieców węglowych i do tej pory jakoś nie wiele osób widzi problem.
Babka22.02.2020, 11:18
Do swoja glupoli to se poszukaj w rodzinie wiesz jak sie robi ekogroszek z tego wegla Co sa na skladach ty madralo
Urzędniczka22.02.2020, 10:44
Jeżeli ktoś pisze że petycję mieszkańców należy kierować do Premiera czy do innych rządzących to jest w błędzie. Po to mamy władze lokalne żeby ze swoimi problemami lokalnymi zwracać się do nich żądać rozwiązania bo to są ich kompetencje, a jeżeli nie potrafią to ich zadaniem jest szukać wsparcia wyżej. Tak to wygląda.Jeżeli chodzi o smog z pojazdów to mają swój udział ale proszę ocenić w jakim procencie. Nie ma temperatur ujemnych czyli ludzie nie palą w piecach to smogu nie ma albo w dopuszczalnych normach. Proponuję o realne podejście do tematu.
net22.02.2020, 09:58
Zadymiarze pamiętajcie,że nikt nie ma pozwolenia na zanieczyszczanie powietrza tak samo jak gleby i wody.
Sąsiedzi przestańcie być bezczelni i szanujcie sąsiadów. Sprawdzaj co wypuszczasz z komina.
Swoja22.02.2020, 09:52
Marku działaj nie zniechęcaj się głupimi wpisami. Słonko trochę wyżej a głupole już zapomniały co to smog.
Ludzie działać w sprawie ogrzewania w swoich domach, zmieniajcie na ekologiczne bo wiosna, lato szybko przeleci.
stan22.02.2020, 09:45
Nowa ideologia, bardzo niebezpieczna, gorsza niż komunizm -EKOLOGIZM
juhas22.02.2020, 09:39
Szkoda, ze nie wiedzialem, ze sie akcja konczy i nie zdazylem podpisac. Troche slabo sie reklamowali gdzie i kiedy bedzie to zbieranie.
jasiu22.02.2020, 08:53
Cytat z gazety pod rozwagę p. smogowcom;

"Drogowcy zaznaczają, że natężenie ruchu na ZAkopiance jest z roku na rok coraz większe. Z badań wynika, że średnio na dobę odcinek ten pokonuje od 14 do 18 tys. samochodów, przy czym ilość ta się zwiększa gdy są zimowe ferie lub wakacje."
Obserwator22.02.2020, 08:42
do @ grażynka , flota p. Domańskiego ? to wszyscy mieszkańcy, którzy nie chcą być truci pyłami i smrodem z kominów. Proszę pojechać do Szklarskiej Poręby, tam smogu już dawno nikt nie widział
grażynka21.02.2020, 21:24
A można wiedzieć jaką flotę pan Domański posiada
Juhas21.02.2020, 18:45
Przecies dzis jakosc powietrza byla w calym kraju bardzo dobra a zima na calego tego anty smogowcy nie przekozali malopolanom wy szpilec do niemiec
Rak21.02.2020, 18:39
A ja mam pytanie dlaczego Pan Domański nie wyśle swojej petycji do premiera i rząd-u PiS, bo to oni są odpowiedzialni za smog w Polsce nie tylko w Nowy Targu. Przypomnę Panu Domańskiemu kilka ustaw które uchwalili; ustawa antywiatrakowa, zakaz budowy farm wiatrowych, ustawa dotująca kopalnie węgla, ustawy fiskalne wzrost vat-u i akcyzy na gaz i olej opałowy, ogromny import węgla z Rosji etc.
Takie pisemko do proszę wręczać posłance Paluchowej obecnej przewodniczącej komisji ochrony środow. w Sejmie albo posłowi Siarce, bo to oni reprezentują rządzących.
total brud i smrod21.02.2020, 18:34
kiedy wreszcie stanieje olej opałowy pytam Was VIPY , aby móc ogrzewać dom a nie w zimnie siedzieć skandal !!!
dziadek21.02.2020, 18:30
Takie kopcenie z komina musi się skończyć, czy to się komuś podoba, czy nie. Każdy z nas kiedyś zachłysnął sie takim dymem i dobrze wie, że to trucizna. Nie umiera się od razu, ale stopniowo, przez lata. Tak, jak kiedyś ludzie wyszli z wylewania pomyjów itp z wiadra prosto przed chałupę na drogę, tak i z tym trzeba skończyć. Cena to pojęcie względne, ale niech nie mówią, że eko ogrzewanie jest drogie ci, którzy mają więcej samochodów, niż ludzi w domu, a i tak palą w kopciuchach, które mogą spalić wszystko co jest palne.
megawega21.02.2020, 16:33
Robota głu....go , ale takie mamy czasy zajmowanie sie pie... zamiast poważnymi rzeczami bo wam śmierdzi, kopci sie itp. i od tego chorujecie - bo tak wam powiedzieli "eksperci" ?!?! Zbadajcie co jecie i co kupujecie w sklepach , jak samoloty latające nad nami szkodzą co najmniej tak samo jak samochody (dla niedoinformowanych - 1 samolot spala 5000l paliwa na godzine lotu wiec nie mówcie że jest ich mało tym bardziej że żadnych filtrów nie mają) , następnie jak pieknie opryskuje sie dziadostwem produkcje rolną i jak to "ładnie przenika" do żywności, zobaczcie też w co pakuje sie żywność i dlaczego 99% opakowań to plastik ..... itp. itd. A tak na marginesie jakiś miesiąc temu w GB wykryto "smog" w powietrzu który składał sie z MIKRO drobinek PLASTIKU , stwierdzono że jest na tyle drobny że przenika płucami do krwi i BARDZO SZKODZI na organizmy żywe bo plastik w żaden sposób organizm nie jest w stanie przetworzyć - sroro tak dbacie o siebie to proponuje sie zastanowić czy aby na pewno CO2 i smog sa największymi problemami ludzkości (pomijam już fakt że jeśli od tego zachorowalność na cokolwiek "wam rośnie" to co dopiero od tych rzeczy które wymieniłem a to nie koniec listy ) !!!!
KNT21.02.2020, 15:36
Slaba organizacja, brak informacji !
Kaska21.02.2020, 14:56
nawet 1000 podpisów nie ma ???
hahahahhahahah
MKS21.02.2020, 14:48
Może wystarczyłoby co jakiś czas zrobić dzień bez samochodu? Zmienić trochę organizację ruchu i nie jeździć po mieście zygzakiem?
Możę trzeba zatrudnić więcej wykonawców do montowania gazu w domach, bo wiem, że czeka się około roku?
Petycji do władz nie podpiszę , gdyż podejrzewam, że ktoś tym sposobem kreuje się na bohatera, lub chodzi mu po głowie polityczna kariera.
W tym mieście chyba nikt nie zrobił niczego za darmo!
Swój21.02.2020, 13:59
O key, podpis będzie jeżeli te Pan zrezygnuje z jazdy samochodem. On nie widzi co mu zostaje za autem. Widzi kominy. Widzi czyje pod lasem, a nie widzi swojego pod NOSEM. Jakoś to dziwne że tylko Małopolska zadymia świat. A gdzie reszta kraju? Czy tylko Tu są tacy ZADYMIENI.? Ciekaw jestem czym pali rodzinka?
Lawirant21.02.2020, 13:50
I tak najlepszy był Watycha, który zebrał 1500 podpisów pod wnioskiem mieszkańców o niewprowadzanie stref płatnego parkowania. Sam referował uchwałę jako radny. A jak został burmistrzem to... wprowadził płatne strefy i cały czas je rozszerza. No i z miasta uczynił Smogową Stolicę Polski.
Iga21.02.2020, 13:35
nieśmiało nadmieniam,że w mieście nie tylko pan Domański ma samochód nieprzyjazny środowisku
fred21.02.2020, 13:22
Smog się skonczy jak niemczy zamkna wszystkie kopalnie w Polsce i ich wykupią.To nasz nie bedzie stac na wegiel
wku******y!!!21.02.2020, 12:52
anty smogową propagandę łykacie jak pelikany!
jeszcze będziecie płakać jak jak niemcy przejmą polskie kopalnie, tak jak zrobili to z cukrowniami z pomocą unii europejskiej.
żyję na tym świecie 33 lata, odkąd pamiętam, w zimie było czuć dym, a sam smog nie narodził się dwa lata temu. ale że ludzie wpatrzeni w monitory swoich telewizorów są ograniczeni jak ameby, co telewizja powie tak musi być, dlatego mamy wałkowany non stop i podjudzany temat smogu. szkoda że nikt się nie zagłębi i nie pójdzie dalej, nie będzie dociekliwy dlaczego tak się dzieje i dlaczego NAGLE w całej Polsce pojawił się smog, a wcześniej nie było o tym ani trochę słychać.
niemcy i szwecja, budują elektrownię węglową, oba te państwa są zainteresowane naszym węglem, gdzie w Polsce wmawia się nam że węgiel kopci i chce się od niego odejść...

teraz będziecie się ze mnie śmiać, a za kilka lat będziecie płakać.
Przypomnę wam, że Polskie wodociągi też już nie są Polskie.
Antoni21.02.2020, 12:50
Co to jest 700 podpisów w takim długim okresie.
jeszcze w mediach nawoływali , słabiutko , bardzo słabiutko
spodziewałem się z 5 tysięcy podpisów przy tak medialnej akcji
mm21.02.2020, 12:47
Brawo. Super, że komuś się jeszcze chce! :)
oli21.02.2020, 12:46
Mało podpisów? Widocznie wolą się wędzić!
Kil21.02.2020, 12:36
Oj słabo coś..sam widziałem jak ludzie odmawiali podpisywania tej akcji bo widzieli że to jma celu tylko uderzenie w obecną władze.
Esc21.02.2020, 12:33
""My mieszkańcy Nowego Targu żądamy od władz miasta radykalnych i w pełni skutecznych działań w celu likwidacji."

Czego likwidacji panie redaktorze?, trochę rzetelności i dokładności dziennikarskiej.

Pana Domańskiego pytam się, kiedy wymieni wspomniane przez pana Ochmańskiego własne pojazdy na bardziej przyjazne środowisku. Poznam datę, wówczas uznam, że jego akcja to przejrzysta walka ze smogiem, w przeciwnym razie to czysta polityczna ściema.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl