04.02.2020, 19:59 | czytano: 7559

Pod petycją w sprawie "smogowego powietrza" podpisało się ok. 100 osób. A to dopiero początek - zapowiada inicjator akcji

arch. Podhale24
NOWY TARG. "My mieszkańcy Nowego Targu żądamy od władz miasta radykalnych i w pełni skutecznych działań w celu likwidacji smogu. Oświadczamy, że nie chcemy żadnych innych inwestycji dopóki będzie nas zatruwało smogowe powietrze".
Taki nagłówek widnieje na listach, będących petycją do władz Miasta. Inicjatorem zbierania podpisów jest Marek Domański. Nowotarżanin podczas jednej z sesji, zwracając się do radnych zapowiedział tego rodzaju akcję. W przesłanym nam liście wyjaśnia:
"Kontynuując temat poruszony w moim otwartym liście dotyczącym walki ze smogiem, pragnę poinformować, że już zaczęła się zbiórka podpisów pod petycją do Pana Burmistrza i Rady Miasta w sprawie wyeliminowania problemu smogu w Nowym Targu. W najbliższych dniach, w miarę możliwości, postaram się zapukać do Państwa drzwi z prośbą o złożenie podpisu pod przedmiotową petycją. Jeśli Państwo nie będą chcieli lub mogli skorzystać z tej formy złożenia podpisu, to uprzejmie informuję, że będzie można podpisać petycję w następujących miejscach:
1. Centrum Zdrowia Intermed, Nowy Targ, ul. Marii Pajerskiej 8 A (dawniej ul. Wojsk Ochrony Pogranicza) w rejestracji na parterze
2. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Medyk”, Nowy Targ, ul. Wojska Polskiego 14, w rejestracji na pierwszym piętrze
3. Centrum Medycyny Rodzinnej, Nowy Targ, ul. Szaflarska 93 C w rejestracji na pierwszym piętrze.
4. Kwiaciarnia Glamur Projekt, Nowy Targ, ul. Ludźmierska 23.

Uwaga: Podpis pod petycją może być złożony tylko przez Mieszkańca posiadającego czynne prawo wyborcze do Rady Miasta Nowego Targu (czyli osobę pełnoletnią, zameldowaną w Mieście) i może być przez nią złożony tylko jeden raz.

Równocześnie będę wdzięczny za możliwie szybkie zgłoszenie (na mój adres mailowy: mdomanski1975@gmail.com) chęci przyjęcia petycji i umożliwienia Mieszkańcom składania podpisów w kolejnych punktach Nowego Targu. Chodzi zwłaszcza o punkty ruchliwe, łatwo dostępne, zlokalizowane na parterze.

Szanowni Państwo, podpisem pod petycją wyrażamy naszą wolę, aby likwidacja smogu byla zadaniem priorytetowym dla Władz Naszego Miasta.
Z poważaniem - Marek Domański"

Zwrot " nie chcemy żadnych innych inwestycji" brzmi radykalnie. To nie jest przesada?

- Ma pani rację, ale chodzi tu raczej o uznanie priorytetu, którym jest walka o czyste powietrze. I na ten cel przede wszystkim powinny być przeznaczane pieniądze. Gdy zbierzemy podpisy, napiszę jeszcze list przewodni, wyjaśniający wszystko i wtedy pójdę do burmistrza. To co pani zacytowała to jest skrót, idea.
Do kiedy będą zbierane podpisy?

- Do 20. lutego. Dzień później jest spotkanie Nowotarskiego Alarmu Smogowego, na którym uporządkujemy wszystko i dopracujemy wspomniany list przewodni.

Sam Pan zbiera podpisy?

- Tak. W ciągu trzech godzin zebrałem sto podpisów. A to dopiero początek. Spotykam się z bardzo miłym przyjęciem. Każdy kogo pytam z miłą chęcią podpisuje. Dzwonią i piszą do mnie przedsiębiorcy, prosząc o wzór listy, by mogli w swoim środowisku zebrać poparcie dla petycji. Oni będą działać tam, gdzie są dla podpisujących wiarygodni. A tak, to tylko ja będę pukał do drzwi mieszkańców i prosił o podpis. Chodzi o uniknięcie ewentualnego poszywania się kogoś pos tę akcję. Mam zamiar zebrać co najmniej tysiąc podpisów.

Rozmawiała Sabina Palka
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
._. $/$&%=24.04.2020, 21:39
Nakręca akcje by Naszego Burmistrza zniszczyć i zdyskredytować. a Ciekawe co może Burmistrz? jak zrobi jedno to źle a jak zrobi drugie też źle! nagle wszyscy się urodzili przywódcami miasta ale jak są wybory to żaden nie startuje! czyżby obawa porażki? obawa przed wyśmianiem i krytyką? Będą wybory to zobaczymy kto będzie miał jaja wystartować, a nie tylko bawić się w pretensje na forach internetowych. Najlepiej dzielić czyimś bo swojego szkoda.
Smok08.02.2020, 12:16
Marucha, jak widać służby i tu na portalu działajom.
normalny08.02.2020, 08:57
Premier Morawiecki pochwalił się że z Polski wypływa rocznie ponad 100 miliardów złotych do opodatkowania w innych krajach czyli 30 % budżetu a faktycznie nie wiadomo. Kasa powinna być inwestowana w Polce ale zasila inne kraje.
Dorobek solidarności neo-kolonia,propaganda ,gadżety za które sprzedaliśmy i bezkrytyczna wiara w zachód.
Polak głupi przed szkodą i Polak głupi po szkodzie - najlepiej obarczać winą szarych obywateli - propaganda działa.
Rak06.02.2020, 18:45
Panie Domański taką petycje to pan powinien kierować do rządu z premierem na czele, a nie burmistrza i samorządu, bo to od rządzących zależy czy będzie w Polsce smog, oni mają ku temu narzędzia jak; obniżka vat-u i akcyzy na olej opałowy, gaz, elektryczność, inwestycje w instalacje paneli fotowoltaicznych, wiatraki, budowa ciepłowni geotermalnych np. na Podhalu. Ale nasz rząd oprócz gadania nic w tym temacie nie robi, nadal importuje choćby rosyjski węgiel.
Wolontariuszka06.02.2020, 06:10
Już jest ponad tysiąc podpisów i ciągle przybywa. Potem referendum bo wyumieramy z takim burmistrzem i takimi radnymi
he he05.02.2020, 18:40
Myślałem, że populacja Nowego Targu wynosi więcej niż 100 osób.
ff05.02.2020, 16:46
@beksa
'Z gónictwa żyje około 80 tys. ludzi.'
A jak była reforma oświaty i wielu nauczycielom zmniejszyła się pensja czasem nawet o połowę, to proponowałeś, żeby zmienić pracę. Niech sobie górnicy radzą sami. Nikt im nie każe być górnikiem, niech sobie zmienią pracę.

Zamknąć wszystkie kopalnie i zakazać importu węgla. Zużyć ten węgiel co jest na hałdach i potem sprawa sama się rozwiąże. Nie będzie czym palić, to ludzie powymieniają ogrzewania na OZE. No i elektrownia jądrowa przecież powstała. no sama elektrownia powstać nie powstała, /.../
beksa05.02.2020, 15:47
Górale chcą się bić ze Ślązakami.
Z gónictwa żyje około 80 tys. ludzi.
...........................................
Producenci pieców, dają do pieca!
mieszkaniec05.02.2020, 14:55
Histeria antysmogowa nabiera tempa. Kto na tej histerii korzysta? producenci kotłów centralnego ogrzewania?, Monopolista na rynku gazu? firma podłączająca kotły gazowe do domów? hurtownicy handlujący urządzeniami CO, a może też ci którzy tą kampanie napędzają? W Krakowie po wymianie pieców i zakazie palenia węglem i dzrewem smog jak był tak jest!!!!! Teraz mówią o gminach wokół Krakowa i pewnie po wymianie urządzeń grzewczych smog będzie w dalszym ciągu.
takitam.05.02.2020, 14:46
a wlasciciele tych kopciuchow na zdjeciu to juz zaplacili solidne mandaciki, czy to tez koledzy pana xxx? co jest z dronem "obwachujacym" kominy? dlaczego nie jest wykorzystywany? jedna noc - jedna ulica funduje kilka ekologicznych kotlow wysokiej jakosci...
Majster05.02.2020, 13:05
To co tu piszecie to tylko bicie piany od paru lat jak był smog i syf to jest i dalej będzie tylko ekonomia to rozwiąże ten co truje musi za to płacić a pozyskane środki w całości przekazać na dopłaty ekologiczne musi ogrzewanie być najtańsze
Maniek05.02.2020, 12:34
Odwołać Watychę. Jak najszybciej. 5 lat wieszania wstążek a teraz zamiana kotłów gazowych na ciepło z miału węglowego. Skandal nad skandale. Brak wyobrażni i zwykłe szkodnictwo. Miasto zasyfione i zaśmiecone. Ten facet nie potrafi nawet utrzymać tego co dostał. Hala lodowa dach cały we rdzy. To jest gospodarz?
życzliwy05.02.2020, 12:07
Panie Sowa, jak na ganianie po blokowiskach to malućko tych podpisików, żeś pan zebrał. /.../

To nie pan Sowa zbiera podpisy. I proszę swoje opinie prezentować grzeczniej. Moderator.
pytacz05.02.2020, 11:40
A co się stało z bardzo kiedyś eksploatowaną w media " dziurą ozonową", zniknęła ? czy może smog który jest teraz w modzie ją przysłonił ?
Baca05.02.2020, 11:15
Panie Domanski nalezy zbierac podpisy o znisienie akcyz na ekologiczne ogrzewanie gazem i olejem opalowym w tym jest sedno sprawy a nie zajmowac sie bzdurami...
88805.02.2020, 11:02
Palę węglem orzech,piec zasypowy 5klasy,rozpalany od góry.Od samego początku tylko biały delikatny dymek leci z komina.I co,już mam wymieniać na gaz bądź inne wynalazki?Sąsiad ma starszy piec jest inwalidą,mieszka sam i powiedział że woli umierać powoli kilka lat niż zamarznąć w jedną noc bo nie wolno mu w piecu zapalić....
Pitok05.02.2020, 11:01
Nie popieram tej politycznej akcji. Tylko ślepi nie widzą że decyzja i krok leży w Warszawie.
prawdziwy ja05.02.2020, 10:51
@stop smrodzącym oszołomom- ociepliłem dom i wymieniłem piec na gazowy za swoje pieniądze. Pozbyłem się samochodu na ropę też za swoje. Nie czekałem na żadne dopłaty. I nie podpiszę tej petycji, bo jestem przeciwny tego typu nakazom i zakazom, a dodatkowo wiem, że są ludzie, którym taka dotacja niewiele pomoże. Wolę, żeby budżet miasta był wydawany na inwestycje drogowe, remonty budynków- również MOKu i sprawne działanie szkół. Smog jest nie tylko w Nowym Targu, cały kraj ma problem i ta petycja powinna być skierowana do rządu. W tej akcji z petycją widzę tylko chęć zrobienia zamętu, "dowalenia" burmistrzowi i skłócenia ludzi pod przykrywką troski.
dd05.02.2020, 09:45
Zwykłe bicie piany...
Wici05.02.2020, 09:26
Brawo Panie Domański trzymamy za Pana kciuki , mam chore dziecko i jest podejrzenie że przyczynił się do choroby smog . Nie życzę wszystkim Pana oponentom aby przeżyli to co ja, ale co Ci ludzie maja w głowach?
Szymek05.02.2020, 09:03
/.../ Pamiętam zakład kuśnierskie na Podtatrzańskiej i kłęby dymu z palonych skór. Inicjatywa P. Domańskiego słuszna. Najpierw petycja a po jej odrzuceniu przez 12 radnych referendum o rozwiązanie rady miasta i odwołanie burmistrza. Każdy dzień trwania Watychy na stanowisku zagraża naszemu zdrowiu i życiu. /.../
117km05.02.2020, 08:07
Inicjator dzis nie ma smogu oglodasz wiadomosci pogodowe tam podaja jakosc powietrrza od dluszego czasu jest dobra jakosc powietrza w malopolsce i na podhalu kto ci placi za te nagonke.Jeszcze zaplaczecie rzewnymi lzami wy antysmogowcy.Jeszcze azbest zapomnieliscie jak cudowaliscie z tymi dachami.
dd05.02.2020, 06:48
Brawo. Walczmy o czyste powietrze. Macie mój podpis. Zlikwidować węgiel w mieście, albo zmienić władze, która nic nie robi od lat żeby poprawić jakość powietrza a co za tym idzie zdrowia mieszkańców.

Do przeciwników: Czy wy sobie zdajecie sprawę, ze NT to najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce? Czy zdajecie sobie sprawę w jakim syfie mieszkamy? Ruszcie się trochę poza swoja węglowa kotłownie i zobaczcie jak się żyje w cywilizowanym świecie. Wystarczy wyjechać do Krk chociaż, gdzie węglem palic już nie można, ale za to w końcu można tam wyjść wieczór na ulice i po powrocie do domu nie śmierdzieć dymem. Powąchajcie sobie swoje ubrania po powrocie do domu z wieczornego spaceru po NT?
MATKA ZIEMIA05.02.2020, 05:45
Podpisy to trzeba bylo robic przeciw wycince lasu na os Bor.Natury nie oszukasz...
Ken05.02.2020, 04:27
Nela dobrze piszesz. Sami frustraci wyzywają się na burmistrzu no bo tak jest najłatwiej. Pan Domanski i ten cały alarm podpuszczani przez opozycje no bo na czym najłatwiej zbić kapitał polityczny ? Na zdrowiu obywateli, to przecież proste. Dla mnie zły przykład biorą Ci aktywiści z samej góry. Ja się pytam co rząd zrobił dla poprawy jakości powietrza ? Rozwalają miliardy na lewo i prawo ... ludzie opamiętajcie się !
Nie podpiszę05.02.2020, 01:21
Greta jednak dobrze zauważyła że dziś palimy w piecach a powietrze bardzo dobre. To jak petycje podpisać? Może na jeden tydzień w miesiącu jak jest niskie ciśnienie i brak wiatru? Przecież każdy laik zarzuci mi podpisanie petycji w dniu zimowym w którym będzie powietrze czyste.
NT1405.02.2020, 00:36
W 2023 mają oddać do użytku nowy odcinek "zakopianki", a smog i tak bedzie, kiepskiej jakości węgiel sprowadzany z Rosji sprzedawany jako polski.
stop smrodzącym oszołomom05.02.2020, 00:36
A ciekawe co ci wszyscy tu narzekający (że petycja nie do tych władz, że tamto, że sramto) sami zrobili w sprawie zmniejszenia smogu? Bo pluć anonimowo na kogoś z inicjatywą jest łatwo, co nie? No, pochwalcie się jeden z drugim. Co zrobiliście takiego lepszego niby od tej petycji? Gdzie rezultaty waszych działań? Podejrzewam, że to, co zrobiliście, nazywa się jedno wielkie NIC i że to własnie najwięksi truciciele tego miasta się tu krytycznie odzywają. Bo to najłatwiej. I wg takich osób najlepiej jest żyć w syfie, a potem umierać na raka.
A ja chętnie podpiszę petycję. Od czegoś trzeba zacząć zmiany w tej nowotarskiej smogowni. Nawet jeśli jeszcze daleka droga przed nami.
Greta05.02.2020, 00:35
100 osób to było pod sądem i przegrali. A dla czego dziś nie ma smogu? Co ludzie nie palą jak dymi się z kominów? Kto mądry niech tłumaczy.
inżynier04.02.2020, 23:30
Modernizacja MOK bez żadnych konsekwencji mogła poczekać co najmniej pięć lat. Nic Nowy Targ by nie stracił i żadne wydmuchane ego pozorantów wielkiej kultury by na tym nie ucierpiało. To jakby źródło fatalnych decyzji i megalomanii drobnomieszczańskiej.

Teraz hipotetycznie przyjmijmy, że radni i burmistrz są odpowiedzialni społecznie i potrafią rozsądnie wydawać publiczne pieniądze, czyli posiadają zdolność inwestowania, a nie przejadania naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Inwestowanie w miejsce przyjazne i bezpieczne środowiskowo.

A teraz sedno. Trzydzieści pięć milionów to przy uśrednionej dopłacie po 10000 zł do termomodernizacji domu dla dużej strefy w centrum miasta daje nam 3500 domów w ciągu dwóch lat. Nie bez znaczenia ma właśnie ten fragment miasta, ponieważ on w całości jest zgazyfikowany i paradoksalnie jest najbardziej zanieczyszczony prawie przez pół roku. Szkoda jednak, że przez ostatnie sześć lat ci, którzy dużo mówią o urzędowym zwalczaniu smogu nie dokonali nawet inwentaryzacji pieców i nikt z nich nie wie czy mamy do wymiany 1500, czy 2000, czy może 3500 pieców. Więc z czym oni chcą walczyć? Chyba z własną niekompetencją.

No i jeszcze jedno. Żadne zmiany w świecie nigdy by się nie powiodły gdyby nie przygotowano wcześniej społeczeństwa do tych zmian. Gdyby nie wskazano wymiernych korzyści oraz nie zagwarantowano poprawy jakości życia. Innymi słowy bez solidnego programu informacyjno-edukacyjne ani rusz. Metod oczywiście oddziaływania na mieszkańców jest wiele, ale najgorszą w tym momencie jest ta represyjna, która świadczy wyłącznie o kapitulacji władz i braku pomysłu na rozwiązanie problemu smogu.
kris04.02.2020, 23:11
Czemu za Poprzednika nikomu smog nie przeszkadzał?? Ciekawe , jak zareagują ludzie którzy będą musieli wydać 10-30tyś za wymianę piecy lub całej instalacji w domu...
benzopiren04.02.2020, 22:36
Oj Nela, Nela chyba nie zauważyłaś, że magiczna różdżka burmistrza już nie działa i żadna petycja do premiera niczego tutaj nie zmieni. Dobry gospodarz, zaraz po zainstalowaniu stacji pomiaru jakości powietrza powinien intensywnie działać wykorzystując wszystkie dostępne środki z budżetu miasta by ratować mieszkańców. Powinien natychmiast zrezygnować z wydatków, które służą jedynie zabawie, fajerwerkom i zwykłym głupotom. Powinien zamrozić wszystkie wydatki na wyrost i te, które śmiało można przesunąć czasowo. Sukcesywnie umożliwiać mieszkańcom przejście z węgla na gaz. Na gaz a nie na modny węgiel w innej postaci pod nazwą ekogroszek lub wynalazek zwany pelletem. Jakoś Sącz potrafił wypracować doraźny system zakupu i dopłat do błękitnego węgla!. Można? Jak się czegoś chce i nie wmawia ludziom, że są winni, bo palą śmieci to i rozwiązanie jest możliwe. A takich rozwiązań mamy trochę pod ręką i pod ziemią (sieci gazowe). Bezpowrotnie też uciekły nam w czasie bezużytecznych konferencji miliony złotych dotacji na termomodernizację w mieście, bo wybitni urzędnicy nie potrafili wypełnić danych we wnioskach MRPO i RPO. Nie potrafili opracować żadnego systemu, by rozpocząć walkę o czyste powietrze. Taka jest gorzka prawda. Burmistrz nie ma pisać listów wasalnych i błagalnych. Ma stać murem za swoimi mieszkańcami i walczyć jak lew o naszą przyszłość! Jeżeli tego nie rozumie to niech odpuści, bo uciekający czas działa tylko na naszą niekorzyść. I bajdu, bajdu w niczym nam nie pomoże. Nie chodzi też o to czy to jest Watycha, Fryźlewicz, Kowalski, ponieważ to nie jest żaden atak na ich osoby. To jest zadanie do wykonania przez Burmistrza i Radę Miasta, która wcale nie musi się oglądać na to czy go lubi, czy nienawidzi. Musi natomiast wychodzić z inicjatywą, mieć pomysł i wyznaczać kolejne zobowiązania do realizacji.
Pepe04.02.2020, 22:06
Eko-oszołomom stanowcze NIE!
Ligod04.02.2020, 22:05
Szkoda że pan Domański nie powie co poza petycją zrobił i chce by zostało zrobione do walki ze smogiem. Tak samo jak Alarm Smogowy który krytykuje a jakoś akcji edukacyjnych nie widać. Dziwne że są ludzie co konstruktywnie potrafią edukowac i pokazywac sposoby walki ze smogiem a nie tylko atakować władzę.
Marlena04.02.2020, 22:03
Nigdy nie podpisze tej politycznej petycji!
Valis04.02.2020, 22:02
Petycja powinna byc do PIS pisana. Ale skoro za tym stoja ludzie z tej opcji to co sie dziwić. Pan Domański jest niech sie wytłumaczy co sam dla walki ze smogiem zrobił. Potem niech zbiera podpisy
88804.02.2020, 21:28
Ciekawe co na to renciści,emeryci i inne rodziny których nie stać na wymianę pieca.....Najtańszy piec do małego domku to koszt od 5000zl wzwyż plus wymiana....Połowa tego smogu to spaliny z aut stojących w korkach.Przede wszystkim to potrzebne obwodnice z prawdziwego zdarzenia...
precz zre smogiem04.02.2020, 20:56
Brawo Panie
Domański. Podpisujemy
śmiechu warte04.02.2020, 20:54
Sami doprowadzimy do zakazu palenia węglem i drewnem, a potem będziemy płakać, że nie stać jest nas na wymianę kotłów na np. gazowe oraz na opłaty za gaz. Potwierdzi się, że Polak mądry po szkodzie...
drugi sort, ten gorszy czy lepszy?04.02.2020, 20:48
Panie Domański, posiadam czynne prawo wyborcze mieszkam i głosuję w NT, jednak zameldowany jestem w innym mieście, czy to oznacza, że nie mogę podpisać petycji?
Nela04.02.2020, 20:20
Czemu ta petycja nie jest skierowana do premiera?? Oni mają ogromne możliwości aby problem rozwiązać. Burmistrz napisał do premiera, więc mieszkancy powinni mu pomóc żeby jego głos w Warszawie był glosniejszy!!!! Dlatego uważam , że ta petycja to chęć dowalenia burmistrzowi. Chcemy walczyć ze smogiem wyslijmy do premiera!!!! O dofinansowanie o pomoc!!!!! O dotacje celowe . O pomoc w budowie drogi bo korki też przyczyniają się do smogu . O dotacje na rozbudowę komunikacji publicznej żeby zredukować ilość samochodów itd.
Marian04.02.2020, 20:06
a co się stało z koksem???? ja tym palę i nie ma dymu z komina? co to się dzieje ktoś nakręca całą akcje żeby na tym zarobić.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl