20.12.2020, 13:47 | czytano: 9447

Roman Krupa: "Dla wielu to oznacza koniec działalności"

zdj. Marcin Szkodziński
- Będziemy mieli do czynienia z falą bankructw i dramatami ludzkimi. Te straty dotkną nas wszystkich, także samorządy - mówi Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko o wprowadzonych obostrzeniach i zamknięciu turystyki do 17 stycznia 2021 roku.
Informacja o przedłużeniu zakazu wynajmu pokoi turystom oraz o wprowadzonych nowych obostrzeniach w postaci zamknięcia stoków narciarskich po 28 grudnia oraz zakazie wynajmowania pokoi osobom podróżującym służbowo załamała właścicieli firm i pracowników branży.
- W wielu wypadkach, to oznacza koniec. Nie boje się tego powiedzieć, to koniec działalności - mówi Roman Krupa. - Będziemy mieli do czynienia z falą bankructw i dramatami ludzkimi. Dla nas sezon zimowy, to być albo nie być - dodaje.

Przedsiębiorcy z terenu Podhala zgodnie twierdzą, że czas od Świąt do końca ferii w lutym, to był jedyny okres, kiedy mogli zarobić i odłożyć pieniądze na przetrwanie wiosny, kiedy jest znacznie mniej turystów. Całkowity lockdown do 17 stycznia pozbawia ich tej możliwości. Górale są także niepewni tego, co będzie od 18 stycznia 2021 roku.

- Obawiam się, że za chwilę będziemy mieli do czynienia z informacją, że lockdown zostaje przedłużony na pozostały okres zimowy - zaznacza Krupa. Samorządowiec nie kryje rozczarowania brakiem dialogu w sprawie sezonu zimowego z ponad 50-cioma samorządami, które przygotowały pakiet obostrzeń umożliwiający w ścisłym reżimie sanitarnym funkcjonowanie zarówno obiektów noclegowych, jak i restauracji. - Dla nas jako przedstawicieli regionów górskich ta decyzja, to szok i niedowierzanie. Liczyliśmy, że zgodnie z naszą propozycją ferie zostaną wydłużone. Otrzymaliśmy czerwone światło dla naszych propozycji i ten dzień nie będzie dobry dla samorządów górskich w Polsce - mówi wójt.

- Liczyliśmy na dialog. Rozumiemy, w jakim czasie przyszło nam funkcjonować. Nie tylko samorządom, ale również rządowi. Jednak od 23 listopada nasze propozycje nie zostały w żaden sposób wysłuchane lub skomentowane. Nie mieliśmy żadnej informacji zwrotnej, czy te propozycje są odpowiedzialne i racjonalne. Cały czas od tego okresu szukamy kontaktu wiedząc, że ten sezon zimowy, to być albo nie być. Nie mieliśmy żadnego kontaktu z poszczególnymi ministerstwami - dodaje.
Straty, które branża turystyczna zaczyna liczyć już w milionach złotych dotkną nie tylko właścicieli firm oraz pracowników, którzy tracą pracę oraz utrzymanie. Sytuacja ta odbije się także na samorządach, które stracą znaczną część swoich przychodów. - Funkcjonujemy w systemie naczyń połączonych. Dzięki temu, że mieszkańcy zarabiają na terenie naszych gmin i miejscowości mamy środki na inwestycje. Ta sytuacja nie napawa nas optymizmem - mówi Roman Krupa, który zastanawia się, jak będzie wyglądała realizacja budżetu w 2021 roku, który radni uchwalili zaledwie kilka dni wcześniej. Wójt gminy Kościelisko liczy, że z powodu utraconych wpływów rząd będzie rekompensował straty, które powstaną w samorządowych budżetach.

tekst i zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Wyrocznia22.12.2020, 14:14
Do normal - kolejny z logiką na bakier.
Kisiel22.12.2020, 13:44
Widzę że w dyskusji udział biorą: lewaki, konfidenci i idioci walczący z tzw. pandemia. 80% społeczeństwa to faktycznie jest dno intelektualne. Na palcach policzysz sensowny komentarz.
normal22.12.2020, 10:12
do @wyrocznia - no to jak żeś taki madry to bier ta ciupagę i zwalcz tego korona wirusa najlepiej na całym świecie a świat ci podziękuję.
Wyście się ino płakać nauczyli - czy są dudki czy ich niema to płaczecie ze stale mało a zawsze były lata chude i lata grube.
Radek22.12.2020, 09:17
Do normal

Wirusa wymyślili Amerykanie do spółki z Chińczykami
Powód bardzo prosty :
Nie podoba im się ze Europą tak się rozwija i chcą nas zahamować .
Wyrocznia22.12.2020, 06:29
Romek jeśli to czytasz, to wiedz, że ci co są tu przeciwko Tobie to większy wirus niż koronawirus. Oni nie są zdolni do logicznego myślenia, im się wydaje, że stracą na tym tylko pensjonaty, hotele i wyciągi. Małe rozumki nigdy nie zrozumieją, że (jak już wspomniałeś) to system naczyń połączonych i z niewielkim opóźnieniem dotknie nas wszystkich na Podhalu. Główną siłą napędową naszego regionu jest turystyka i trzeba bronić tego za wszelką cenę, jak trzeba będzie to nawet z ciupagą w ręku!
hole21.12.2020, 22:46
Panie Wójcie , a z czego żyją ludzie w wioskach i miasteczkach w całej Polsce? Pensjonatów i wyciągów na palcach jednej ręki można policzyć.
Nie mówiąc już, że nie takie ośrodki pozamykali w Alpach, ale u nas się będą wieszać, jak twardy i coś więcej potrafi niż narzekać na "dżemojadów" i kasowanie w sylwestra w bizmencie jak za 5* hotel w Londynie, to sobie da rady. Nie mówię żeby np został programistą i na początek brał 8k, a jak zamiast pensjonatu zainwestuje w stworzenie jakiejś użytecznej aplikacji i zgarnie miliony. Zawsze może iść na budowę a teraz dniówka konkretna ( i tak samo bez podatku i zusu do rączki) a jak ma zacięcie biznesowe to firma i czesze kasę. Teraz ludzie nie jeżdżą nie wydaja na zbytki i pierdoły typu hotel czy narty, za to wydaja na remonty czy aplikacje lub inne rzeczy w internecie, przynajmniej część z tych podatków trafi do gminy. Zawsze tak było że lepsze inicjatywny wypierają gorsze oczywiście teraz doszedł czynnik zewnętrzny i ryzyko poszło mega do góry. Ale po burzy jest pogoda . szkoda tylko że nie ma wsparcia z góry, bo zdaję sobie sprawy że samo przygotowanie np wyciągu to duże koszty, i mogli juz zamknąć miesiąc temu a teraz powinni wrócić koszty rozruchu, co do reszty to jakoś żyją całe lato, jesień i pół wiosny bez śniegu.
normal21.12.2020, 22:41
Panie wójcie - downiej między innymi moi dziadkowie nie brali zodnych kredytów i dorobiali się majątków, nawet wojna im syckiego nie zabrała a wy juś płacecie jak dzieci bo przez miesiąc cy dwa nie będzie turystów ?
A idzcies się wyspowiadać na święta - bo chciwość i łakomstwo to tys grzechy i to główne !
normal21.12.2020, 22:37
do @antycovidzian i jemu podobnych - według was który to rząd wymyślił covid ????!!!!
napiszcie proszę o który rząd chodzi - niemiecki , włoski, francuski chiński, amerykański - no który ???!!!!
hole21.12.2020, 22:21
@Poważnie się pytam
No to powiedz skąd mieli pieniądze ci co teraz maja pensjonaty ? Z gazdowania z oszczędności na KRUSIE i innych danin publicznych? No może odziedziczyli po dziadkach co łyknęli majątki po niedoszłych obywatelach jak ty to nazywasz pseudo państwa. A tak nota bene to jedź i zobacz jak wygląda pseudo państwo i jak wrócisz to uwierz będziesz miał przekonanie że to raczej my żyjemy w takim kraju.
nikt wam tyle nie da , co PO wam naobiecuje21.12.2020, 13:05
Nikt wam tyle nie da , co PO wam naobiecuje
JA21.12.2020, 09:50
szukać informacji na temat Agenda 2030, zrównoważonego rozwoju to będziecie wiedzieli do czego dążą. I życzę wszystkim powodzenia i tym, którzy już to wiedzą jak i tym którzy jeszcze błądzą. Pytanie mam: co zrobimy z zaciskaniem pętli na szyjach "wolnych ludzi"
Józek21.12.2020, 08:54
Każdy " Bankrut" powinien dostać po 2 zapłodnione kozy..Zniknął by problem głodu na Podhalu i tysięcy hektarów nieużytków.
Elo21.12.2020, 01:12
Taki lament o tych kilku przyjeżdżających służbowo? Pytanie retoryczne, bo każdy wie jak jest. Oświadczenie o wyjezdzie służbowym - bez problemu. Faktura, żeby rozliczyć koszty słuzbowe - no panocku to już cieżko bo podatek by trzeba zapłacić itp.
Można było podejść do tematu odpowiedzialnie i nie kombinować. A tak to było, że frajer w Poznaniu zamyka knajpe/hotel, żeby cwaniak z Zakopanego mógł zarobić, więc dobrze, że uszczelnili. Albo wszyscy solidarnie walczymy z epidemia, albo nikt.
seba20.12.2020, 22:04
Proszę sobie zaglądnąć na stronę sudop.uokik i na tej stronie po wpisaniu nip może każdy sprawdzic kto dostał pieniądze od państwa od 2012 r . Nip mozna znaleźć na stonach internetowych .
Radecki20.12.2020, 21:57
Wirusa niema to rządowa ściema
pedro20.12.2020, 21:10
Spróbujcie cos zarezerwować na święta i sylwestra ! wszystko obłożone w 100% i gdzie te bankructwa ? Ceny za sylwestra z kosmosu jak były dostępne . Przerąbane mają ci co pracowali w pensjonatach za grosze na akord i umowach bez socjalu . Wstydu nie macie ciągle tylko dutki , dutki ......
zenek20.12.2020, 21:07
@mieszaniec
Odleciałeś równo !!!! - SPADŁEŚ Z KOSMOSU !!!!!!
takitam.20.12.2020, 19:14
oj biedaki, nedzarze!!! kosiliscie na czarno kasiore ty bylo super. zadnych faktur, rachunkow, pracownicy na czarno - caly niemal dochod do skarpety! teraz to wyciagajcie i nie skowyczcie jak nedzne ....!
antycovidian20.12.2020, 19:13
@żałosne @mieszaniec @MIEJSCOWY i Wam podobni !!!

Od marca to mówię i ciągle powtarzam - NIE BYŁO i NIE MA żadnej pandemii - jest tylko sterowana MEDIALNO - RZĄDOWA PLANDEMIA.

Dalej tego nie widzicie, że rząd - czytaj PiS, robi Was w c... na czele z posłami : Naczelnym Wojewódzkim Druhem OSP , Gwiazdą Pienin i Jej pomagierem szczawnickim ??? To co teraz mamy, to jest też ich zasługa. Może wreszcie niektórym w dobie sztucznie wykreowanego kryzysu otworzą się oczy. Pozdrawiam myślących.
MIEJSCOWY20.12.2020, 18:25
ŚCIEMA I KŁAMSTWA.DZIŚ od godz,9.00 do teraz czyli 18.00 ciągły korek w Nowym Targu zakopianką w stronę KRAKOWA.Zawalona kRAKOWSKA NIWA i tak dalej.Kryzys chyba na KSIĘ.ZYCU.Wczoraj jadąć BIAŁKĄ TAT.pod pensjonatami kwaterami pełne parkingi fur na nr.kr.we.sk.itd.wszyscy służbowo z dziecmi i rodzinami.ZERO OBUOSTRZEŃ ZERO ZAKAZU,BIAŁKA ma to wszystko w D...e.i ma rezerwacje całoświąteczne do zera ZA rezerwowane
mieszaniec20.12.2020, 18:20
Do Pana Wójta i innych biznesmenów, płaczących pod samorządowym "płaszczykiem".
Czy nie nachodzi Was refleksja że sami przyczyniliście się do takiego stanu rzeczy?
Sporadyczne kontrole wynajmów skłoniłyby większą grupę do rejestrowania działalności (wyższe wpływy z podatków, opłat za media) a rządzący widzieliby w turystyce prężną gałąź gospodarki przynoszącą realne wpływy. W takim wypadku PKD 55.20.Z byłoby pewnie uwzględnione w tarczy a przedsiębiorcy mogliby liczyć na pomoc. A tak to można powiedzieć że "oficjalny" wynajem jest zjawiskiem marginalnym i nie ma komu pomagać, są ważniejsze sektory.
Drugim strzałem w kolano było i jest nadal przymykanie oka na łamanie, omijanie, lekceważenie zaleceń sanitarnych, turystykę "delegacyjną". Nie chcieliście turystom zakłócać wypoczynku a mieszkańców puściliście samopas. Wręcz zachęcaliście wszystkich do omijania przepisów kreując to eufemistyczne sformułowanie "turystyka delegacyjna". A wystarczyłyby wyrywkowe kontrole z surowymi karami i strona rządowa widziałaby że podchodzicie poważnie do sprawy i staracie się przeciwdziałać pandemii. Wtedy otwiera się jakieś pole do rozmów i negocjacji.
Trzecia sprawa to kompletny brak wizji, bierność, chowanie głowy w piasek, brak dialogu. Nie wypracowaliście niczego co w realny sposób pomogłoby regionowi przetrwać ten ciężki czas. Pół roku względnego spokoju przespaliście w najlepsze. Dlaczego nie stać Was nawet na zaproponowanie testów kontrolnych dla pracowników urzędów gmin, żeby wiedzieć kto jest zdrowy, kto ma kowida a kto już go przeszedł? Oczywiście ważniejsze byłoby takie testowanie nauczycieli, którzy byli całymi miesiącami narażeni na kontakty z bezobjawowymi nosicielami.
Po czwarte to zupełny upadek opieki zdrowotnej. Już w poprzednich latach bez kowida w szycie sezonu na karetkę do rannego na stoku narciarza czekało się godzinę lub dłużej. Walczycie teraz o jak największy najazd turystów, gdy nie jesteście w stanie zapewnić podstawowej opieki własnym mieszkańcom. Czy to jest rozsądne? Ktoś się nad tym zastanawiał? Nie, no bo po co. To Morawiecki ogarnia lecznictwo i mogę mieć na to wy...ne.
Na koniec dorzucę tylko kwestie środowiskowe promujące naszą kulturę, tradycję, przyrodę, walory uzdrowiskowe:
SMOG, ŚCIEKI, ŚMIECI

Najpierw sami zróbcie coś dla poprawy sytuacji a później płaczcie do rządu. Interesują Was tylko wasze geszefty a dobrem mieszkańców i regionu wycieracie sobie facjaty.
Wladek20.12.2020, 18:05
Tak przez obostrzenia ludzi parę się powiesilo bo nie maja za co kredytów spłacać.. A jeszcze będzie więcej takich..znam co mają co miesiąc spłaty po 50 tyś.zl i 30 tyś.zl A i słyszałem. Że rekordzista w Białce ma 100 tyś.zl na miesiac
Optymista20.12.2020, 17:57
Potraficie tylko zazdrościć. Inni mają mniej od was i nie zazdroszczą. Cieszcie się z tego co macie, bo żaden majątku do grobu nie zabierze.
Politycy się nachapali, mają potężne majątki ale jakoś nikt z was im nie zazdrości.
Jeden z drugim idźcie se do banku. Weście kredyty, postawcie pensjonaty, hotele, wyciągi, pokupcie maszyny budowlane pozakładajcie firmy i przestańcie być jak psy ogrodnika.
Qwerty20.12.2020, 17:10
Hotelarze zawsze placzą , ci na podhalu to już przechodzą samych siebie ,to skomlenie jest już żenujące. Najwyżej nie kupicie kolejnego mercedesa i jednego mieszkania w blokach . Najgorzej bedą mieli co tam pracowali za marne grosze na śmiec?ówkach .
MIEJSCOWY20.12.2020, 17:03
ŚCIEMA ŚCIEMA ŚCIEMA JAKI KRYZYS./.../

Proszę nie pisać wielkimi literami. Moderator.
żałosne20.12.2020, 16:34
Gdyby się pan wójt przez wieś przeszedł, to z pewnością by zobaczył, że jeszcze obostrzeń we wsi się nie zaczęło przestegać a "turystyka delegacyjna", zgodnie ze stwierdzeniem prezes Wojtowicz " świetnie się rozwija". O jakim kryzysie mowa? Sprzedać jednego z leksusów, nie planować tym razem wyjazdu do Dubaju, z konta wyciągnąć. Problem, to mają ci, którzy za marne pieniądze dla tych co tylko wygodnie siedzą i sprawdzają stan konta, ciężko pracują, bezpośrednio narażając się na zakażenie. Kto wam sprząta łazienki, kto brudy zmywa? Wy sami, biedni przedsiębiorcy w kryzysie?! Państwo "lokalne biznesmeny" wstydu nie mają!
Słyszał ktoś, żeby hotelarze z dużych miast narzekali? Oni mają prawo mówić o kryzysie, bo kto niby do miejskich hoteli przyjeżdża, może prawdziwi pracownicy w delegacji, nielicznie. A tu się zrobiło polskie centrum biznesu. Jaki kryzys, skoro cała Polska w delegacje na Podhale przyjeżdża?! Tyle biznesowych spotkań na Podhalu, u was mieszkają a wy lamentujecie, że kryzys!!!
Andrzej20.12.2020, 16:23
Dzisiaj (20.12.2020) koronawirus: 1 przypadek w powiecie nowotarskim i 1 w tatrzańskim. Czy narodowy knockdown jest potrzebny? Coś tu nie gra? Co na to 60-70% Podhalan, którzy na PIS głosowali?
Mieszkaniec20.12.2020, 16:23
Wójt wie o czym mówi. Był prezesem w Witow-ski jak również najbliższa rodzina żyje z turystyki. Takich ludzi nam potrzeba.
Ehhh20.12.2020, 16:17
To proszę zacząć czytać min konstytucję i dochodzić swoich praw
Osiol20.12.2020, 16:17
A dla wielu górali niezwiązanych z turystyką oznacza to brak zakazenia dożycie starości w zdrowiu
miejscowy20.12.2020, 16:05
"miejscowa14:36, 20 grudnia 2020
i bardzo dobrze :) Nie wszyscy żyją z turystyki .My musimy chodzic do pracy i jakoś nam sie nie krzywdzi , inie płaczemy jak wy płaczki" - chodzisz do pracy która masz i mialas przed pandemią to nic sie dla Cb nie zmieniło, to dlaczego bys miała plakac? ;D a karczmy, wyciągi, restaruracje, szkółki narciarskie, wypożyczalnie, komunikacja publiczna... to nie tylko przedsiębiorcy ale i miejsca pracy dokładnie takich osób jak Ty.... Ale teraz jest pandemia, chociaz raz możesz chodzic dumna jak paw bo Ci co mieli wiecej, teraz przezywają trudne chwile... Taka to juz nasza mentalność, łatwo oceniać a nic nie jest wyłącznie czarne lub białe.... łatwo oceniać wszystko z perspektywy własnej kanapy....
ta ruda20.12.2020, 16:01
po pierwsze; skąd takie korki na zakopiance , skoro pensjonaty nie działają, po drugie, zatrudniając pracownik w na czarno i dając im kopa w d.. i pa pa nie myslicie jak oni sobie poradzą
zed20.12.2020, 15:51
Jakie to smutne, chapali przez lata (rekordy w przyjazdach turystycznych na Podhale - moda), stawiali następne pałace byle więcej i więcej. Wydawali i więcej i więcej, żyli na pokaz. Chcieli zbić fortuny w 1 pokolenie ale czasami bywa krach i tu wychodzi skąd są. Nie da się zbudować fortuny na solidnych fundamentach w pokolenie.
BIOŁCONKA20.12.2020, 15:24
BAJU BAJU BAJU same kłamstwa.Wystarczy przejechać wczoraj wieczór BIAŁKĄ TAT. pod pensjonatami same FURY KR WE ITD.Wielka ŚCIEMA NIBY GÓRALI ZERO OBOSTRZEŃ ZERO RYGORU.Pytam kiedy kontrole na tych NIEROBÓW.LATO MIELI NAJLEPSZE OD 40 LAT A TU BANKRUCI ŚĆIEMA KŁAMSTWOOOOOOO.
tak powinno być i to wcale nie jest socjalizm20.12.2020, 15:11
Przedsiębiorcy chcieliby by koszty cowida poniósł rząd i wszyscy pracownicy w koło . Oni mogą zbiednieć , ale nie przedsiębiorcy. Tak by każdy chciał . Kosztami obciążyć najsłabszych i rencistów i emerytów . Tak był dawniej , dziś się zmieniło o tyle ,że kosztami obciąża się wszystkich w miarę równo do możliwości portfela .
Kwicoł z Pyzdrom20.12.2020, 15:09
No to kiedy licytacja tych pensjonatów :)
Dali byście spokój z tymi bankructwami . Co mają powiedzieć osoby które były zatrudnienie na lewo w tych pensjonatach nawet złotówki nie dostali od was i żyją dalej.

Typowi górale -płakać, stękać, lamentować ,dutki do słoika i zakopać tylko potrafią
pomyśl zanim coś chlapniesz20.12.2020, 15:02
Rząd - państwo nie ma za zadanie zastąpić zarobków z normalnych czasów , państwo i rząd może jedynie wspomóc każdego w tej chwili . Niektórzy sądzą ,że państwo to "dobry wujek" i będzie świętym Mikołajem i napełni każdemu kiesę .
Obserwator20.12.2020, 15:01
Rządzi UE wszystkie kraje mają tylko wąską autonomię. W ważnych rozkazach nikt się nie zbuduje .A już napewno nie Polska jak nie ma Trampa. Przyzwyczajajcie się do wykonywania rozkazów przez PiS .
Xxx20.12.2020, 14:57
Trzeba przygotować pozwy zbiorowe przeciwko państwu polskiemu za niekonstytucyjne zamykanie działalności oraz ograniczenie swobód obywatelskich . Prawnicy juz nad tym pracują. Gmniny powinny zwolnić przedsiębiorców z płacenia podatków i wystąpić do państwa o zwrot utraconych dochodów. Taka opcja dopiero otworzy oczy temu rządowi .Nie można z jednej strony zabraniać a z drugiej strony doic w podatkach itd...Obecnie to juz jest 6 miesięcy zakazu.Natomiast Panie Wójcie gdzie pomoc dla PKD 55.20.Z gdzie większość obiektów na Podhalu ma ten kod jako przeważający.Moze Pan to sprawdzić w swoim urzędzie. Jeżeli chcecie nam pomóc to prosimy aby wszyscy Wójtowie wystąpili o przypisane również tego kodu do tarczy 6.0 I niech Gowin z całą resztą nie mówią wszem i wobec ,że pomagają wszystkim branżą, które ucierpiały z powodu zamknięcia itd....
Iger20.12.2020, 14:44
A gdzie są nasi Posłowie z Podhala przed wyborami jarmark bronili a teraz nas mają w D......... . Są tylko dla kariery i kasy a zwykłych ludzi za nic
miejscowa20.12.2020, 14:36
i bardzo dobrze :) Nie wszyscy żyją z turystyki .My musimy chodzic do pracy i jakoś nam sie nie krzywdzi , inie płaczemy jak wy płaczki
Czerwonyszyld20.12.2020, 14:27
Mnie jak wyskła studnia tok kopoł nastympnom, w biznesie jest podobnie.
Poważnie się pytam.20.12.2020, 14:22
888, tak po pandemii powstaną, urosną same, jak grzyby po deszczu.

Puknij się w czoło zanim coś napiszesz i pomyśl, skąd się na to wezmą pieniądze, bo albo to będzie to co nakradli teraz rządzący i to oni nas kupią, albo gorzej spółki z pseudo państwa położonego na okupowanym terytorium Palestyny.


No i co z tą autonomią? Robimy te Republike? Ja cały czas trąbie między znajomymi gdzie się da. Działamy, czy nie?
XXX20.12.2020, 14:12
Niestety, ale nasze gminy muszą już teraz myśleć o zwolnieniu z podatków podmioty ,które zostały zamknięte przez rząd gdyż nie można z jednej strony zamykać i zabraniać prowadzenia działalności a z drugiej strony doić z podatków od tej samej działalności której się wcześniej zabroniło.
Podatek od metrażu pod wynajem oraz opłata za koncesje itd.... przez min pół roku
/.../
Turysta20.12.2020, 14:00
Zgadzam sie 888 dodam tylko ze wtedy dopiero otworza sie ludziom oczy na to czym I po co byla plandemia...bo wielu nadal nie widzi co sie dzieje I nie chce ludzi obslugiwac w sklepikach albo warzywniakach bez kaganca
oli20.12.2020, 14:00
I znów od nowa stara śpiewka tych ''biednych'',co nie chcą ruszać z kupki i czekają aby im państwo dało.Jak przez miesiąc nie zarobicie,to z głodu nie umrzecie.Chcecie jeść 2 łyżkami?
88820.12.2020, 13:51
Jednym się skończy, zbankrutują albo nie.Po pandemii powstaną nowe pensjonaty i hotele.Taka kolej rzeczy,tak było tak jest i będzie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl