21.03.2021, 14:08 | czytano: 18174

Maciej Jachymiak: Pegaz

arch. Autora
FELIETON. "Mówi się, że pegaz został odkuty bo taki kaprys miała pancia, która jest teraz arbitrem szyku w mieście. Czcze pomówienie! Uważam, że pegaz odleciał dobrowolnie. Zobaczył co dla niego kroją. Co będzie musiał firmować. Na ścianie czego sterczeć i palić się ze wstydu. Zwiał" - ocenia w felietonie Maciej Jachymiak, lekarz, były nowotarski samorządowiec i polityk.
W tym tygodniu temat nr 1 to Pegaz. Autentysta, piewca podhalańskiej i abstrakcyjnej kultury, Sławosz, zabrał głos w sprawie. Skrzydlaty koń, kleks sztuki na dyskusyjnej urody budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, zniknął. Od siebie dodam, że zniknął też dom kultury. I kultura. Ale powoli…
Chwała Sławoszowi! Jego głos, tuszę, otworzy dyskusję nad kiczem, jakiego doświadcza nasze miasto w ostatnich latach. Przywykliśmy już do kiczu podhalańskiego. Strzelistych chałup z betonu i szajsowego wzornictwa. Uczymy się cały czas oddzielać ziarno od plew. I cenić prawdziwą sztukę.
Niestety, wraz z nastaniem Naszej Watahy mamy nowy problem. Kicz radomszczański. Wstążeczkowo wiatraczkowy. Jak każdy kicz, wkrada się powoli, aż w końcu zostawia po sobie trwały ślad. Taki też wyłania się spod rusztowań przy alei Tysiąclecia. Kicz absolutny. Tępy, nowobogacki kloc.

Choć ogólnie popieram, to w jednym muszę się nie zgodzić ze Sławoszem. Ustalenia mojego śledztwa są inne. Mówi się, że pegaz został odkuty bo taki kaprys miała pancia, która jest teraz arbitrem szyku w mieście. Nieprawda! Czcze pomówienie! Uważam, że pegaz odleciał dobrowolnie. Zobaczył co dla niego kroją. Co będzie musiał firmować. Na ścianie czego sterczeć i palić się ze wstydu. Zwiał.

MOK pamiętam od początku. Tamtejsze pola, na których graliśmy w piłę i paliliśmy lulki z chwastów… Dom Apostołów, cudną willę Pani Głowackiej. Wszystko zniszczyli komuniści. Postanowili zrobić nam Aleje Jerozolimskie. Szerokie ulice, Dworzec, Dom Partii, Dom Kultury, Hotel. Każdy z budynków to był koszmarek. Ale też pamiątka czasów. Wyłaniały się szybko, jak szybko Gierek za dolary budował socjalizm. Zdążyliśmy się na tych budowach pobawić. Zdobywaliśmy usypane górki. Raz były we władaniu Wojska Polskiego, to znów Cyganów ze Świerczewskiego. Laliśmy się strasznie. Cudny czas…

Dom kultury przygarniał wszystkich. Chodziłem na kółko plastyczne i tańce góralskie. Ale kumple się ze mnie śmiali, że to takie... Kto wtedy wiedział co znaczy gej? Więc rzuciłem tę edukację. Ale w MOK bywałem często. Taki np. DKF to był obowiązek. Wśród tych luster, boazerii, metaloplastyk i mozaik czuło się kulturę. Choć czasem też i toalety. Pegaz był u siebie. Z czasem gierkowski koszmarek stał się świadectwem epoki. Jak hippisi, panny na koturnach, w szwedach lub bananówkach... jak mały fiat czy Stefan Batory… Szedłem kiedyś Aleją, a tu zatrzymuje się fiat 127, z okna wygląda Irena Jarocka i pyta mnie gdzie dom kultury. Miała tu koncert…

W wolnej Polsce, o dziwo, zaczęto budować jeszcze gorsze rzeczy. Tak to jest z wolnością. Pokazuje jak rzadki bywa gust. Komuniści tępili wolnych artystów, ale też ich inspirowali. I co chwila była jakaś odwilż. Teraz ich nikt nie tępi. Ale kanony piękna wyznaczają media i władza skierowana na odcinek kultury. W państwie zarządza tym obywatel Gliński. A w mieście? Pani Alutka z serialu „Rodzina Zastępcza”. Choć tamta mimo wszystko wiedziała co to pegaz…
Drogi Sławoszu, jako zwolennik filozofii jing jang zobowiązany jestem do przedstawienia też pozytywnej strony problemu. Krótko: Budynek nowego MOK będzie najbrzydszy w mieście. Nic brzydszego już nie powstanie. Przy nim relatywnie wypięknieje otoczenie. Topolowe będzie jak Greenpoint a bank i dom partii jak wille Gaudiego. Będzie tak absurdalnie drogi, że po nim Wataha już długo nic nie wybuduje. I dobrze. No i zostały granitowe barany. Może nie zwieją.

A tobie życzę, żebyś kiedyś szedł Aleją i żeby się zatrzymał wypasiony merol, z niego wystawił głowę Zenek Martyniuk i zapytał „gdzie tu jest Dom Chałtury?”

Maciej Jachymiak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Smoła24.03.2021, 18:05
Że w mieście jest "Brak spójnej oferty kulturalnej i niewłaściwa jej promocja. Obecnie oferta kulturalna jest adresowana do osób o niskiej wrażliwości kulturalnej z wykształceniem podstawowym. W mieście zanikły inicjatywy w zakresie kultury wysokiej, dominuje kicz, szmira i disco polo".
Nie rozumiem - jeśli Burmistrz sam ocenia stan kultury w mieście, za który odpowiada w taki sposób i nie ma wskazówek jak to zmienić to niech przynajmniej odwoła Panią Stegową, Panią Put, Pana Barę - to zbyt oczywiste. Paru znajomych i koleżaneczek jedzie na Maćka ale to tylko /.../ Ciekawi mnie jakie to widoki zaplanowała Pani Alutka z dachu tego bunkra. Popatrzcie nowotarżanie na reprezentacyjną ulicę w Mieście; Urząd celny - okropność, Bank podobnie, budynek po PZPR i teraz ten koszmarny budynek MOK, no później Kościół jakoś się broni, a następny koszmar to budynek Telekomu. Gdzie inż. architekt miejski Leszek Kozak? Ciekawi mnie czy Pan Ozorowski Marcin ma kwalifikacje, bo artystyczny ogląd i finezję ma. Zestawcie foto tego bunkra z budynkiem MOK z Suchej B.
PINKI popieram Cię w całej rozciągłości, każdy większy kamień w tym mieście jest ważny. Dla nas.
racziczki pięlnej pani24.03.2021, 07:40
Takie życie. Jednym w tej kolejce po szczęście dostały się skrzydła a innym tylko kopyta. A jak wiadomo od kopyt do głowy daleka droga, a do skrzydeł ho, ho, ho...
Cyklop24.03.2021, 00:42
Tercet Egzotyczny do dymisji bo szkodzi temu miastu i prowadzi do zacofania i sprowadzenia do poziomu dziury obwieszonej wstążkami
Jańcio23.03.2021, 22:42
To niewidzialna ręka uprowadziła Pegaza.
promotor23.03.2021, 14:53
Międzynarodowy festiwal będzie w grudniu - Watycha Eclipse of Culture. Smutny,Adwentowy ale zawsze festiwal
towarzysz majzel23.03.2021, 12:03
@logika patyka - nic dodać, nic ująć. To jak w tym dowcipie z goniącym po placu budowy robotnikiem z pustymi taczkami. Poirytowany kierownik pyta: Kowalski czemu gonicie z pustymi taczkami? Bo, bo, bo panie kierowniku jest tyle roboty na mojej głowie, że nie ma nawet kiedy załadować.
Dlatego powtarzając słowa pani wiceburmistrz zajętej do granic możliwości - najważniejsze to się dobrze bawić! I zabawiać za publiczne pieniążki! Tu szlaczek, tu wstążeczka, tu tarasik, kawiarenka, i plandeka przecież na niczym innym się nie znam. No jeszcze tylko na odkuwaniu Pegaza, bo taki stary i szpetny.

Ufff, a po nich już tylko potop...
Góral23.03.2021, 10:58
Łorawiok se pise, niby po góralsku, a to i tak wychodzi po łorawsku! Hej!
Rozgniewany23.03.2021, 09:52
Mam podpowiedz dla Watychy zwolnic Pania Wstazke i prau jeszcze niezbednych pracownikow i obnizyc podatki od nieruchomosci zwlaszcza te dla przedsiebiorcow bo Burmistrz NIC NIE MOGE znowu podniosl podatki ...wiadomo juz po co .
Kpina23.03.2021, 09:46
Mam pytanie jakie wykształcenie posiada pani Garb? Dlaczego zajmuje się czymś na czym kompletnie się nie zna?
logika patyka22.03.2021, 21:14
Wstążka tak zasuwa, że aż chodzi spocona od tej roboty. Nie no to jest jakiś obłęd.

Pani wiceburmistrz nadzoruje:
Wydział Kultury Sportu i Promocji, skład:
Naczelnik, pomoc administracyjna, podinspektor.
Wydział składa się z jednego naczelnika i dwóch pracowników. Szok!!!
Referat Sportu, skład:
jeden kierownik, jeden pracownik.
Czyli mamy dwa stanowiska kierownicze do nadzorowania trzech pracowników!!!
No i pańcię, która nadzoruje pracę całych 5 pracowników.
Inkasuje za to 140 tysiaków rocznie!!!
A my za to płacimy i podnoszą nam podatki!

U Watychy wszystko na odwrót.
centennial_9522.03.2021, 20:16
Góral:
Proponuję trzymajmy się już tego żartobliwego trybu, a zatem nie "Orawiak", jeno "Łorawiok". A tak nieco poważniej, a może i nie tylko nieco: gdyby autor napisał te felietony w gwarze góralskiej lub przełożył je na nią (prawdziwą góralską, z profesjonalną korektą, wszystko jedno która z wielu naszych podhalańskich gwar), i wydał je w formie książkowej, myślę że byłby z tego wielki bestseller, a i przy okazji pomnik kultury góralskiej AD 2021.
Obywatel myślący22.03.2021, 17:00
Qkac
Z tego co piszesz wynika, że jedno stanowisko wiceburmistrza jest zbędne i Watycha powinien wrócić do pomysłu jednego zastępcy. Tam wystarczy naczelnik, któremu JIS nie będzie przeszkadzać w pracy. Radni proszę się temu przyjrzeć. Zobaczyć jakie zakresy mają wiceburmistrzowie w innych miastach, zlikwidować ten niepotrzebny etat a zaoszczędzony przez 5 lat milion złotych przeznaczyć na walkę ze smogiem.
Góral22.03.2021, 16:22
Nie piszcie, że Pan Jachymiak to Góral. Pan Jachymiak to Orawiak.
centennial_9522.03.2021, 15:17
Baciok@:
W ramach zluzowania trochę i z przymrużeniem oka: Jo by barz kcioł coby pon Maciej syćko to co pise dalyij pisoł, jeno w gwarze nasyij górolskiej. To przecie górol jak trza, niechze i po górolsku nom pise.
Korekta - chyba powinno być: "misia na śtucny miód chycić", a nie: "nabrać" Trza gworom pisać, bo po ceprowsku to i kozdy głupi potrafi.
Znawca sztuki22.03.2021, 15:07
Pegaz to w mitologii greckiej: skrzydlaty koń, będący symbolem natchnienia artystycznego.
Joanna Iskrzyńska Steg - obecnie symbol zagubienia kulturalnego Stolicy Podhala, barbarzyństwa na dziełach sztuki. Synonim kiczu, blichtru i szmiry.
Q_kac22.03.2021, 14:33
@Kiczora - nie musisz się głośno zastanawiać, co JIS podpisuje, bo to widać jak na dłoni. Na stronie UM jest nowy regulamin organizacyjny, z którego wynika, że JIS nadzoruje:
1. Naczelnika Wydziału Oświaty,
2. Naczelnika Wydziału Kultury, Sportu i Promocji
3. Kierownika Referatu ds. Sportu i Turystyki.
Ponieważ Wydział Oświaty ma przejść do Miejskiego Centrum Oświaty i Usług Wspólnych, to pozostaje jej nadzorowanie tylko 4-osobowego Wydziału Kultury, Sportu i Promocji (podobna stan osobowy zmniejsza się o 1 osobę) oraz 2-osobowego Referatu ds. Sportu i Turystyki, czyli nadzoruje pracę 2 "kierowników" i 3 pracowników, całe 5 osób. Musi to być strasznie męczące.
golden22.03.2021, 10:45
Przed przyjściem huraganu Dżołbolo w starych murach MOK-u był bardzo dobry poziom imprez kulturalnych. Kto uczestniczył i interesuje się, ten wie. Widzieliście dziś pracowników Moku, których zawsze było pełno w kalendarzu nowotarskich imprez. Gdzie oni są , gdzie ich głos? Spacyfikowali ich? Zwolnili? Zamknęli gdzieś w piwnicy? Wszędzie tylko jeden pan i jego wizja "kulturalnej salsy". Skąd ta zmiana i upadek tylu wartościowych rzeczy, które były i trwały? Czemu to komuś przeszkadzało? To nie tylko Pegaz został skuty. Skuta została Kultura w tym mieście. Pani Joanna ze swoim wydziałem, naczelniczką Katarzyną i dyrektorem Barą wyżej jak poziom Białego Dunajca nie wypłyną. Pędząca gadanina, plątanina słów, chaos którego kolorowym symbolem są powiewające na wietrze wstęgi. Brylują na parkiecie pozorowane działania i konferencje mydlące oczy kamerą i piórem kablówki. Dobrze, że budynek Moku będzie nowy.Ludzie którzy korzystają z kultury zasługują na to. To instytucja, która prezentowała kilkadziesiąt lat wysoki poziom, o czym wyżej wymienieni nie mieli pojęcia, bo w tym nie uczestniczyli. Myśląc, że przed nimi nic nie było, nie widzą nic złego w tym aby skuć, zniszczyć, zadeptać. Lekką ręką niszczą tradycję i umniejszają wszystko to co było wcześniej. Na szczęście o nich następcy również zapomną. Pozostanie po nich pofalowana styropianowa fasada.
Niech rośnie nowy gmach MOK-u, to miasto na to zasługuje. Niestety sternicy, którzy decydują o kulturze tego Miasta doprowadzą ją jak pegaza do ruiny.
Dana22.03.2021, 10:17
A ja mam pytanko do Watychy ...kiedy ujawni pan nagrody zwlaszcza dla pani Joanny bo chcielibysmy wiedziec za co dostala za swoja niekompetencje ,za kicz ,za osmieszania tego miasta i urzedu i jak pan bedzie to publikowal to prosze dokladnie wymienic za co bo ogolnik typu za caloksztalt ciezkiej pracy to nas nie interesuje bo widac co ta pani robi w tym miescie.
Kiczora22.03.2021, 10:04
Tak się głośno zastanawiam czy ta pańcia za cokolwiek odpowiada i czy podpisuje już dokumenty? Bo podobno wszystko podsuwa Grzesiowi. Fajnie jest brać kasę i za nic nie odpowiadać
ciekawski22.03.2021, 09:29
Widzę, że P. Maciej zaczyna budować swój nowy image - czyżby w planach start na posła lub senatora ???
baciok@22.03.2021, 09:22
Czytam komentarze.
Ludzie zluzujcie trochę w tych ponurych czasach.
Pan Maciej polityczne nie byl z mojej bajki ale pióro ma lekkie i celnie punktuje śmieszność i absurdy małych lokalnych władz
Pośmiejmy się trochę bo wnet widząc co sie dzieje śmiech może być reglamentowany, możemy dostać pałką teleskopową i gazem pieprzowym po kufie.
Ja już boję się wypowiadać slowo Obajtek i Orlen bo nie wiem czy w nocy nie przyjdą i kolbami w drzwi nie załomoczą.( to tak z przymrużeniem oka)
A wczoraj troche jeździłem i na niektórych stacjach benzyna po 5.50
Panie Macieju niech Pan pisze a może czytelnicy też bedą podsuwać ciekawe tematy godne Misia Barei
Wieje Maćkiem Stypą22.03.2021, 09:17
Kończ waść, wstydu oszczędź! Wieje i znów tzw. felietonik. Panie Maćku te tzw. felietony są dokładnie jak stypa mam wrażenie, że się panu nie chce i wszystko na siłę, ale trzeba zrobić, bo fejm i kasa ma się zgadzać. Poprustu stypa jak nic. Jak już ktoś pisał niżej Maciej Stypa nic dodać nic ująć.
Mieszkaniec Stolicy Smogu22.03.2021, 09:02
M ok miał najpierw kosztować 15 potem 20 potem 25 obecnie 36. Skandalem jest wrzucanie 7 mln z tarczy antykryzysowej, która powinna trafić na pomoc dla mieszkańców i przedsiębiorców. Nieodpowiedzialny i bezczynny Watycha wpompowuje te pieniądze w MOK!!! Skandal. Róbmy coś bo nas z torbami puści.
tubylec22.03.2021, 07:22
Maciek ! dobrze napisane
Kolesiostwo22.03.2021, 00:27
A ja jestem ciekaw ile z tego pół miliona nagród dla urzędników wpłynęło na konto pani wice Joanny. Zadaję też publicznie pytanie za co? Skoro nie było imprez i balu burmistrza?
Krystyna22.03.2021, 00:13
Miałam wątpliwą rozmawiać z panią wiceburmistrz w urzędzie. Ja o wozie, ona o kozie. Nie wiem jak ktoś taki może piastować tak wysoki urząd w mieście? Nie dziwi mnie że to właśnie ta osoba jest odpowiedzialna za zniszczenie rzeźby Pegaza.
centennial_9522.03.2021, 00:11
Cosik mi sie widzi coby Maciek z Łorawy zaś kcioł nos, góroli, nicem starego misia na śtucny miód nabrać.
Do Macieja Stypy i zaklinacza koni21.03.2021, 23:54
Przegrany politycznie Maciej Stypa siedzi w lesie z kotkami i kotki w w główce szaleją.Nie wystarczą kotki a teraz jeszcze koń.Dochodzą jeszcze koszmary z przeszłości i retrospekcja ze swojej jałowej "głównie kanapowej i kawkowej" działalności. Jak żyć, jak ptaki na pobudkę ćwierkają , że Pan Maciej to Stypa,zatopił swje koło Platformy Obywatelskiej, zdradził związki zawodowe które sam założył,sromotnie przegrywał wybory jak kandydował na burmistrza,wyrzucili go z hokeja,wyrzucili ze starostwa ze stołka wice starosty,wyrzucili ze szpitala, a jeszcze wszyscy się śmieją jak nieudolnie ze swoją swoistą gwarą naśladuje Sławosza i lansuje się zachwycony sobą w sieci.Teraz wciela się w wieszcza od koni. Objawy złożone.
Baca21.03.2021, 23:44
Panie Maćku świetny tekst. Momentami nostalgiczny, momentami śmieszny i straszny. Straszny bo przerażająca jest wizja barbarzyńców kulturalnych, którym kultura kojarzy się ze wstążkami i Zenkiem. Niestety ci Wandale są obecnie przy władzy, a politykę kulturalną prowadzą przy pomocy młotka. I trafne jest stwierdzenie pana burmistrza Watychy, że barany się ostały!
Piosenka po nowotarskiemu21.03.2021, 23:08
Pisz pieknie tak, po Nowym Targu cisza gra
Szkoda slów, reszte dopowie lekarz
Pisz, staram sie oddychac szeptem twych psychiatrycznych słów
Ten artykuł jeszcze pachnie ogniem złamanego serca Twego
Kiedys znajde dla Ciebie stanowisko , z wielką tolerancją na swiat
Znowu zaczniesz myśleć a nie zmyślać, nie pozwolimy ci sie bac
Kiedys wszystkie czarne dni obrócimy w dobry zart
Znowu bedziesz rządził Ty... teraz pisz....
Wiem, dobrze wiem potrafisz ranic tak jak nikt
Przykro mi. Nie wiem co robic, gdy piszesz
Juz nie smiejesz sie jak kiedys, wszystko jest inaczej
Kolejny raz prosze cie o ostatnia szanse....zmądrzej już
Porzuć kobiety mafii już i rozpal ogień w Dżoannie
Oj tak tak21.03.2021, 22:56
Ludzie przecież Maciej to się chyba wraz z powiewem wiosny i halnego zakochał...
Kto się czubi ten się lubi.
Macieju trzymamy kciuki!!!!
W końcu stara miłość nie rdzewieje!!!!
Obiektywny21.03.2021, 22:49
Jak byś się zaprzyjaźnił z Joanną to byś może wygrał jakikolwiek wybory...może i dzielnicowe nawet, może mistera wtedy miałbyś swoją Watahę a tak to wieje stypą...
czytelnik21.03.2021, 22:41
Maciejowi te lulki z chwastów chyba zaszkodziły i trzymają do dziś .
czytelnik21.03.2021, 22:33
Maćku Jachymiaku i psie Sabo, nie idźcie tą drogą!!!!!!!!!!
Pogotowie już jedzie21.03.2021, 22:12
Ale Farsa. Lekarz potrzebuje lekarza.
kocham szanujem21.03.2021, 21:51
Czyżby Grzegorza Watychę wzięło na szczerość?Skoro w oficjalnych miejskich dokumentach tak oto pisze?

W mieście zanikły inicjatywy w zakresie kultury wysokiej, dominuje kicz, szmira i disco polo

Bardzo dobra diagnoza i ocena pracy swojej zastępczyni, pogromczyni Pegaza - panie burmistrzu, no i pana Bolka również
tik tak, tik tak21.03.2021, 21:43
O rany, rany a było tak klawo i z uśmiechem u pani Joanny. A tu klops, trzeba będzie jakoś to wszystko logicznie wyłumaczyć a z tym będzie problem i Watycha już tego nie uratuje. Nie uratował Pegaza ulegając swojej szefowej to i nie uratuje swojej twarzy i pozycji. Jednym słowem pożar na Krzywej i w sztabie mocodawców na Ludźmierskiej, łał.
Perseusz do górala21.03.2021, 21:35
Upsss, przepraszam "francuza", ale cała moja uwaga dotyczy wyłącznie "górala" i obrońców zwolenników kwaśnych jabłek. Tak mnie wkurzył tymi głupotami, że aż mnie poniosło. Pardon...
Od początku widać chaos21.03.2021, 21:02
Tytułem przypomnienia tej farsy pod nazwą remont MOKu:

Od kiedy w Urzędzie było wiadomo, że koszt inwestycji wzrośnie z 15 mln do ponad 20-stu? - pytał Andrzej Rajski. W odpowiedzi usłyszał, że od połowy ubiegłego roku. - To dlaczego nie powiadomiono o tym Rady Miasta? - dopytywał radny. Naczelnik Schab uspokaja, że przedstawiony koszt jest szacunkowy, może się okazać że faktyczny koszt realizacji inwestycji będzie niższy.

Jest wyższy o kolejne 10 mln. To już 36 mln a z robotami dodatkowymi następne kilka milionów. U Watychy wszystko na odwrót.
płaskoziemcy21.03.2021, 20:53
Pegaz Pegazem ale ja się bardzo niepokoję tym płaskim dachem. Co będą robić ze śniegiem? Zjedzą go czy zrzucą na stojące samochody? Co zrobią z wodą przy ulewach? Czy konstrukcja wytrzyma? Według mnie będzie przeciekać. Czy Watycha z Wojtaszkiem i Stegową odpowiedzą za ten bubel? Jak to się ma do straszenia przez panią Steg płaskim dachem basenu, który miał się zwalić? Teraz płaski dach jej nie przeszkadza?
królowa jest jedna21.03.2021, 20:30
Królowa kiczu w pierwszej kadencji wieszała wstążki. W drugiej ściąga psiapsiółki do pracy i kłopoty na Watychę.
On21.03.2021, 19:55
Nie może być tak, żeby jedna pani narzucała wszystkim swój chory światopogląd. Już tyle złego zrobiła że Watycha powinien ją schować do jakiejś spółki
pinki21.03.2021, 19:22
Pan Doktor Maciej jak zwykle inteligentnie i ze swadą. Szacun. A teraz łyżka dziegciu do tej beczki miodu. Tercet egzotyczny który rządzi Miastem jest najgorszą ekipą od czasów jak powstał samorząd terytorialny, czyli od 1990 roku. I tu się z Panem Maciejem zgadzam, a On chyba ze mną. Jedna rzecz mnie drażni. Cały impet Pana Macieja jest skierowany przeciwko Pani Wiceburmistrz. Nie,nie,nie! Nie zamierzam jej bronić, bo z pewnością nie jest w tym tercecie Izabelą Skrybant (to solistka zespołu Tercet Egzotyczny), a jest chyba jego najsłabszym ogniwem. Pan Maciej wszakże zdaje się zapominać, że wiceburmistrza powołuje burmistrz i to on odpowiada za ekscesy i niedoróbki swojego zastępcy. No ale nie wypada Panie Macieju atakować burmistrza jeśli kiedyś, kiedy był szeregowym radnym używało się go jako taranu przeciwko burmistrzowi Fryźlewiczowi. To taka uwaga i "szczegóła" dla jasności sytuacji.
Pozdrawiam serdecznie.
Pinki
tadek21.03.2021, 19:10
Pije Maciej do Watachy , jakby zapomniał swoje kicze podhalańskie .Drogi Macieju to jeszcze nie 1 Kwietnia żeby bronić prać ludziom mózgi , jaki Pan obrońca kultury . Przed MOK był i jest MDK o którego likwidację Pan dobitnie zabiegał w 2012 roku , warto przypomnieć Pańskie osiągnięcia w ratowaniu Kultury na które ludzie odpowiedzieli w komentarzach Podhale 24 pod artykułem Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Nowym Targu do likwidacji. O to jeden komentarzy : Faber z Jachymiakiem chcą na likwidacji MDK zaoszczędzić 160 tys a nowej instytucji kultury dać 200 tys więcej. Czyli po likwidacja MDK będzie kosztować o 40 tys więcej niż jego funkcjonowanie. Chyba kogoś pogięło bo o ekonomii może nie mieć pojęcia. Jeśli powiat szuka oszczędności to racjonalne wydaje się zlikwidowanie powiatowego centrum kultury i zejście z etatu dyrektora, instruktorów, i księgowości. PMDK to marka i chluba powiatu nie pozwolimy zniszczyć tej placówki. Już w całym powiecie są zbierane podpisy. Panie Macieju PMDK został funkcjonuje, a Pana nikt nie wybrał i wara od Pegaza, bo pegaz będzie i MOK będzie jeszcze piękniejszy . A koniec lekcja pokory Pan Jachymiak zapomniał, że w radzie powiatu reprezentuje mieszkańców Nowego Targu, którzy zebrali 3000 podpisów przeciwko likwidacji MDK. Jachymiak był inicjatorem jego likwidacji. Działał tym samym na szkodę wyborców, którzy go poparli. Nie zapomnimy mu tego następnych wyborach, tak pisali wdzięczni wyborcy 2012 roku .Trza mieć tupet żeby bronić Kultury! zapominając swoją sielankę.
Viola21.03.2021, 19:04
Większość ludzi nie może uwierzyć, że to co piszą o pani wice to prawda. Niestety zdecydowana większość to najprawdziwsza prawda.
alternatywa 421.03.2021, 19:04
@góral - obudź się chłopie. Każda władza otrzymuje od nas, mieszkańców jedynie delegację do efektywnego wydawania naszych pieniędzy. Jeżeli nie potrafią tego robić, to wcale nie oznacza, że nawet najszczytniejszy cel może uświęcać środki. Dla innych jeden milion złotych robi kolosalną różnicę. Dla porównania oglądnij jak wygląda optymalizowanie kosztów w niedalekiej Suchej Beskidzkiej, gdzie własnie otwarto nowoczesne Centrum Kultury i Filmu z salą widowiskowo-kinową oraz biblioteką za 23 mln złotych! Za 23 mln złotych! A takich realizacji w Polsce w ostatnich latach powstało około pięciu. Wszystke od podstaw i z wykupem gruntów. I żaden nie przypomina nowotarskiego bunkra zakrytego tanimi panelami blaszanymi. Przecież to, że coś jest niebotycznie drogie nie oznacza, że jest dobrą i inteligentną architekturą. W tym kontekście Twoja wypowiedź jest więcej niż śmieszna.
Martunia.21.03.2021, 18:58
Dalszej odwagi zycze panie Macieju . Dosc tego aby pani z Radmoska grala nam do tanca jak chce juz dosc duzo swojej niekompetencji pokazala i to w wielu dziedzinach ...szarogesi sie i ustawia wszystkich w urzedzie Watycha tanczy jak ona mu zagra ale my nie bedziemy . DOSC TEGO .
Perseusz21.03.2021, 18:51
do francuz - bardzo proszę (S'il te plaît) nie powtarzać za Watychą, że niby czegoś nie udało się uratować, albowiem takiego planu ta ekipa kulturowych barbarzyńców nigdy nie miała. To czysty relatywizm. Proszę odnosić się do rzeczy takimi jakimi one są. Skucie Pegaza z elewacji MOK to akt świadomej dewastacji i wandalizmu. Nie udać to się może coś zrekonstruować archeologom, ale tutaj przez pół wieku ta płaskorzeźba miała się świetnie, a MOK chyba się nie zawalił.
Może wreszcie usłyszymy po imieniu i po nazwisku - kto i za co w tym mieście odpowiada? Kto zajmuje się z trzyosobowego zarządu władzy za kulturę? Jaki jest podział kompetencji dla ludzi zatrudnionych przez Watychę? Kto przeprowadził stratygrafię i przygotował scenariusz zabezpieczenia pracy artystycznej Czubernata? Kiedy ten problem był omawiany przez Komisję Kultury RM i jakie wnioski wyciągnieto? Kto zezwolił wykonawcy na skucie Pegaza a jeżeli nikt, to dlaczego burmistrz jako właściciel obiektu nie zgłosił tego do prokuratury i konserwatora zabytków?
Ciekawe. Bum, to matnia Stegowej.
góral21.03.2021, 18:43
A ja w tych felietonach znajduję tylko frustrację wynikającą chyba z niezrealizowania własnych ambicji politycznych. MOK swoje kosztuje, i co w związku z tym? Przecież ten budynek zmieni się nie do poznania, chyba oczywiste, że to będzie kosztować. A jeszcze jak ktoś mówi, że tamten był ładniejszy, a ten jest be... Ręce opadają.
francuz21.03.2021, 17:56
Jak zawsze w punkt. Maciej jest bardzo spostrzegawczy. Rewelacyjny felieton - o tym kto naprawdę rządzi Miastem. Trochę smutny bo zabytkowego pegaza nie udało się uratować.
adam21.03.2021, 17:48
Maciuś się udziela a czegóż to sam dokonał żeby krytykować wszystko co próbują robić inni? Jak i wielu na tym forum to tak zwani znawcy od wszystkiego.Tyle jadu....co to za ludzie w tej mieścinie....
Odlot Pegaza21.03.2021, 17:25
To nie pierwsza wpadka pani wice z koniem w tle. Na wyścigach konnych przyczepiła sobie do kiecki kotylion, którym dekoruje się konia po wyścigu. Wszyscy się śmiali. Ona też się zaczęła śmiać. Bo nie wiedziała, że z niej się śmieją. Taki mamy poziom osoby na stanowisku wiceburmistrza. I znowu się z nas wszyscy śmieją!
STAŚ21.03.2021, 17:20
Hej, Macieju, co robicie ? Wy mi... udusicie !
Maciej w swoim stylu, coś w tym jest. Pegaz będzie zabytkiem, na nowoczesnej ścianie ! No cóż, kiedyś i Topolowe będzie ....zabytkiem !!! A, obecni włodarze, odejdą w siną dal !
baciok@21.03.2021, 17:00
Tak trzymać Panie Macieju
Lekko przerobiona scena z Misia Barei

Wiesz co robi ten MOK?
On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa.
To jest MOK na skalę naszych możliwości.
Ty wiesz, co my robimy tym MOKiem?
My otwieramy oczy niedowiarkom.
Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest MOK społeczny, w oparciu o sześć instytucji .......
Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.
królowa jest jedna21.03.2021, 16:39
Jakiego szyku? Kiczu! Królowa Kiczu.
ludzie listy noszą21.03.2021, 16:26
@Hundertwasserhaus, najwyraźniej pomyliłeś adresatów pretensji. Pisz do Rady i wzywaj ją, lub do każdego z osobna, bo to przecież oni zadecydowali pod dyktando Stegowej i Watycha (kolejność w hierarchii prawidłowa) o wydatkowaniu 35 mln na megolalomańskie kaprysy. Do tancerza Bary, który powinien z mocy przysługujących mu uprawnień zadbać o to co w starym MOKu było wartościowe. I wreszcie do Pustówki, szefa Komisji Kultury, głęboko zakonspirowanego eksperta królowej kiczu, za bezczynność oraz brak cywilnej odwagi sprzeciwienia się tej watahowej bezmyślności.
Wcześniej zresztą bez echa i ku zadowoleniu zwolenników bylejakości i przestrzennego chaosu w mieście wystawiono inny koszmar, tzw. Muzem jednej maszyny drukarskiej, hahaha, w sąsiedztwie najpiękniejszej kiedyś w Nowym Targu kamienicy Herza. To był pierwszy akt profanacji estetycznej i architektonicznej tej ekipy, ale jak widać nie ostatni.
A tak zupełnie na marginesie, to zdaje się problemem tych ludzi są głębokie kompleksy i strach przed mądrością. Jest również niedopuszczanie do dyskusji ludzi mających coś więcej do powiedzenia niż słowa "impreza, bankiecik, czy będzie się podobało". Brak zdolności planowania i działań przemyślanych, opartych na analizach, opracowaniach, doświadczeniu innych mieszkańców stały się znakiem rozpoznawczym tej ekipy. Podobno za całą resztę wystarczyć ma uśmiech i zadowolenie szefowej z Radomska, bo jak to mawiał Watycha to towarzyskie objawienie miało być według niego królową nowotarskiej kultury. Parafrazując Szekspira, Watysze pozostają w tych okolicznościach słowa - królestwo za konia. Konia ze skrzydłami. Joanno prowadź!
j2321.03.2021, 16:09
Ot i wymądrza się mądrala jak każdy peowiec. Miałeś swoje pięć minut to teraz zraportuj co takiego zdziałałeś, oprócz ciągłego mękolenia.
Mateusz21.03.2021, 16:03
pegaz nie wytrzymałby na fasadzie tego budynku. Zacznie sie psuć zaraz wszytsko
wet21.03.2021, 15:56
Coby krytykować trza cosik samemu zrobić. Tyś zaś tyle narobił dla tego miasta ze jasny gwint.
Bravo Ty21.03.2021, 15:42
Alutka, królowa szyku.. Coś pięknego, trzy słowa i zaorane na maxa, żeby nie powiedzieć - zaorane na Maćka :)
nowotarżanka21.03.2021, 15:39
Za tyle milionów remont MOK to nieporozumienie, tym bardziej że nie wygląda zbyt ładnie. Dlatego nie ma się co dziwić że mieszkańcy szeredzą. Przyznam, że słabo interesowałam się ostatnimi czasy poczynaniami tej władzy, czułam zaufanie, ale czytając ostanie artykuły m. in pana Maćka, otwierają mi się oczy ze zdumienia co to się tu wyprawia. Dobrze że są ludzie , którzy nie boją się powiedzieć co myślą, co wiedzą, nawet jesli to nie jest przychylne władzy.
potworek21.03.2021, 15:18
Wreszcie znazazł się ktoś odważny kto mówi jak jest. Brawo Panie doktorze. Tak trzymać. Za tyle piniędzy taki koszmar w centrum miasta i jeszcze starego pegaza brak. Pan Burmistrz sie pogubił, ale się nie dziwie. Z felietonu wynika, że to robota jego zastępczyni.
Tarżanin młody21.03.2021, 15:16
A mi te felietony się podobają, i nie wyczuwam tutaj żadnej frustracji czy cynizmu. A szyderstwa... no cóż a jak inaczej komentować to co się dzieje w mieście.
amanda21.03.2021, 15:12
Dziś akurat przechodziłam koło tego kolcka. Koszmar. Skoro to miejsce kultury to pozostawienie starego pegaza napewno dodałoby temu budynkowi nieco polotu. Aktualnej władzy naprawdę brakuje trochę wyobraźni.
ania21.03.2021, 15:09
Super. Niestety jest to prawda
Aleje21.03.2021, 15:00
Autor nie grzeszy intelektem :)
Kulturalna21.03.2021, 14:57
Kto z kim przestaje takim się staje????
cyrulik21.03.2021, 14:51
Jachymiak mistrz! Mistrz nad mistrzami. Jest zatem nadzieja, że nie wszystko stracone i nie poumieramy w najgłupszym mieście w naszej galaktyce. Brawo Mistrzu!
Autor z NT21.03.2021, 14:48
Felietony- ciekawy pomysł, językowi autora inteligencji i polotu trudno odmówić, tylko czemu każdy nowotarżanin to mękoła.
Stał stary MOK to marudzili jakie barachło i do niczego się nie nadaje, robią nowy zły, droga dziurawa- koła urywamy, co za władza- robią nową, ale korki jak tak może być. Kawiarenki fe, ale we weekend każdy się lansuje. Hokej- po co kasę dawać, ale śmietanka na darmową gorzałkę do sali VIP przyjdzie. Narzekanie i narzekanie, zawsze jest coś nie tak, ale mądry człowiek przyjdzie i pomoże a maruda nowotarska stęka i narzeka. Chcemy iść do przodu, być miastem atrakcyjnym, ale nigdy nie będziemy bo sami się nie wspieramy. Każda władza zła, każda decyzja zła, każda opcja zła, ale ?mękolenie? zawsze mamy na najwyższym poziomie.
Agnieszka21.03.2021, 14:45
Pan Grzegorz Watycha doskonale sobie zdaje sprawę ze stanu kultury, do którego doprowadziła jego szefowa z panem Bolkiem.
Mało tego sam to wyraził to na piśmie w oficjalnym miejskim dokumencie!

Z imienia i nazwiska jest podpisany pod projektem Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych. Otóż na stronie 65 przyjętego przez Radę Miasta dokumentu czytamy:

Że w mieście jest "Brak spójnej oferty kulturalnej i niewłaściwa jej promocja. Obecnie oferta kulturalna jest adresowana do osób o niskiej wrażliwości kulturalnej z wykształceniem podstawowym. W mieście zanikły inicjatywy w zakresie kultury wysokiej, dominuje kicz, szmira i disco polo".

Grzegorz Watycha Burmistrz

Rada Miasta klepnęła to jednogłośnie! Nic dodać, nic ująć. Poszukajcie tego dokumentu w internecie. Wystarczy wpisać tytuł w wyszukiwarkę.
333321.03.2021, 14:32
Brawo, pięknie, idealnie i w punkt.
Jola21.03.2021, 14:32
Ciekawie napisane Panie Maćka.
tarżanin stary21.03.2021, 14:31
Nie podobają mi się te felietony Pana Jachymiaka. Pod płaszczykiem elokwencji pseudo-humoru i górnolotnych słów, wylewa się z nich frustracja, cynizm i szyderstwo.
takitam.21.03.2021, 14:29
nic dodac, nic ujac. amen.
Kaśka21.03.2021, 14:29
Nowy Targ nie ma szczęścia do tych z Radomska. Jedni załatwili Mleczarnię. Inna zabiła kulturę w mieście. Radomskowszczanie do Radomska!
Nuda21.03.2021, 14:29
Panie Macku proszę wymienić swoje sukcesy jako vice starosta i członek PO w następnym felietonie
Hundertwasserhaus21.03.2021, 14:28
A gdzieście Sławoszu i Macieju murwa kać byli kiedy zaczynali projektowanie tego koszmarku .Coście robili żeby zablokować
"woloj a buduj " poronione pomysły z kawiarnią i kinem na dachu .
Coście zrobili żeby nie trwonić pieniędzy publicznych ,już wydanych i jeszcze do wydania . No bo oprócz MOKu 40 baniek ? Potrzeba wybudować bibliotekę i siedzibę Związku Podhalan -10 baniek ?
Będzie koszmarek jak na Sobieskiego .To jedno jest pewne .
Gwiazdeczka21.03.2021, 14:17
Barany maja być !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl