24.03.2021, 17:30 | czytano: 19089

Artyści i twórcy zabierają głos w sprawie pegaza. "To akt wandalizmu"

arch. Podhale24
NOWY TARG. Kilkanaście osób podpisało się pod listem otwartym do władz miasta w sprawie "bezprecedensowych działań doprowadzających do zniszczenia płaskorzeźby z frontowej elewacji MOK w Nowym Targu".
Skucie z elewacji przebudowywanego budynku Miejskiego Ośrodka Kultury wizerunku skrzydlatego konia wywołało gwałtowny odzew. Głos w tej sprawie publicznie zabrali głos m. in. artysta Sławosz Smoleń, czy komentujący sprawy Miasta Maciej Jachymiak.
Dziś grupa twórców i osób związanych z kulturą przesłała nam list otwarty do władz Miasta. Oto jego treść:

"Po przeczytaniu i odsłuchaniu oficjalnej wypowiedzi pana burmistrza Grzegorza Watychy na temat zniszczenia płaskorzeźby zdobiącej elewację frontową Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, nowotarskie środowisko kultury oraz zszokowani mieszkańcy Miasta, składamy wyrazy dezaprobaty dla bezprecedensowych działań władz Miasta w tej sprawie.

Jest to tym bardziej bolesne zdarzenie, że ta płaskorzeźba w symbolicznym ujęciu mitycznego Pegaza, będąca dziełem nowotarskich artystów plastyków: Wacława Czubernata i Marka Medweckiego, jak mało który element w miejskiej przestrzeni wyznaczał wieloletnie związki kultury z mieszkańcami, był znakiem rozpoznawczym instytucji, ponadczasową formą rzeźbiarską obecną przecież codziennie w naszym życiu, czy wreszcie dziełem wychodzącym poza schematy obowiązujących nurtów sztuki, ich stylistyki i myślenia o pięknie. Pegaz był tak charakterystyczną formą ekspresji dla Nowego Targu, że trudno nam zaakceptować sam fakt brutalnej dewastacji tego chronionego prawem dobra kultury, jak i samej argumentacji pana burmistrza Grzegorza Watychy, że przecież nic wielkiego się nie stało. W naszej ocenie takie decyzje władz i przyzwolenie na niszczenie wartościowych obiektów w najbliższym otoczeniu, można rozpatrywać wyłącznie w kategorii skandalu.

W konsekwencji tego aktu dewastacji wyobrażamy sobie sytuację, że idąc wyznaczoną przez włodarza miasta nowomową, w równie dynamicznym akcie kulturowej samozagłady i wymazywania historii można przemodelować Ratusz miejski w jakiegoś nowoczesnego potworka w oprawie szkła, aluminium i blaszanych paneli. Może będzie się podobać?

Chcielibyśmy niniejszym podkreślić także, że podnoszenie jakości estetycznej nigdy nie może przebiegać w procesie rujnowania i destrukcji. To według nas droga donikąd, za którą bezpośrednio bierze Pan odpowiedzialność. Natomiast my, ludzie kultury, musimy zmagać się z wewnętrznym buntem przeciwko niezrozumiałym i szkodzącym decyzjom. Jako świadkowie nie możemy jednak przejść wobec tego aktu wandalizmu do porządku dziennego, milcząc i stojąc obok. To na nas spoczywa ciężar obrony tych wartości, dzięki którym kultura od wieków odróżnia nas, ludzi, od innych ssaków, a dzieła wytworzone przez twórców, szczególnie w przestrzeni publicznej odgrywają ważną rolę dla wszystkich mieszkańców. Są częścią ich tożsamości i świadectwem twórczych zdolności. Kultura bowiem była, jest i będzie odbiciem woli, umysłu i pracy artystów. Wymaga zatem szacunku i ochrony zobowiązanych do tego władz i instytucji samorządowych oraz wojewódzkich w duchu prawa zapisanego w „Ustawie o ochronie dóbr kultury”.
Alternatywa zaś jaką Pan zaproponował, jest jedynie próbą zastąpienia czegoś wartościowego, będącego przecież własnością duchową wszystkich Nowotarżan, jakąś płytką rozrywką i lepszym lub gorszym elementem dekoracji architektonicznej. Dlatego z jeszcze większą goryczą przyjmujemy do świadomości fakt, że w oferowanym uwiądzie kultury miejskiej, dzieją się rzeczy, które trudno nam zaakceptować. I dlatego na to nie ma i nie będzie naszej zgody.

Z poważaniem artyści, twórcy, ludzie kultury i rozczarowani mieszkańcy".

--
Pod tekstami dotyczącymi "pegaza" swoje zdanie opublikowało wielu Czytelników. Jeśli chcecie Państwo raz jeszcze wyrazić swoją opinię - zapraszamy do udziału w naszej sondzie.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
zakuta pała29.03.2021, 14:00
Dzisiaj w Radio Kraków usłyszałem, że pan burmistrz od samego początku modernizacji nosił się z zamiarem zniszczenia Pegaza, bo miał powstać nowy, co będzie się podobać i zapewne będzie pomnikiem jego barbarzyństwa w przestrzeni kultury. Szkoda tylko, że ten sam Watycha, który jeszcze nie tak dawno deklarował zmianę podejścia do oczekiwań i sugestii mieszkańców stał się człowiekiem pozbawionym zdolności oceny, wyobraźni i zdrowego rozsądku. Szkoda, że uważa, iż dobra kultury są jego własnością a on będzie traktował miasto jako swój ogródek, w którym może sobie postawić kolorowego krasnala. Taki symbol estetycznego wyczucia i smaku. Mam nadzieję, że to ostatnia głupota jaką panu udało się zrobić i ostatni sposób na obrażanie Nowotarżan.
nil27.03.2021, 19:47
Ponoć Pegaz nosi błyskawice dla Zeusa, teraz zamiast Pegaza będzie piorunochron.
Cyklop27.03.2021, 09:51
Gdzie sie schował p. Leszek Pustówka i jego Komisja Kultury, która od sześciu lat zajmuje się Wstążką i wstążkami?
dyzmów świat27.03.2021, 07:52
do Besela - ale wciąż kocha i szanuje. Swoją dużą urzędniczą rodzinę sztabu wyborczego ulokowanego na wszystkich intratnych stanowiskach miejskich. I to zaiste robi z wizją i konsekwencją. Niebywałą. Reszta musi się pogodzić z tym brudem i syfem, w którym przyszło nam żyć.
moim_zdaniem26.03.2021, 20:23
Kto na wizualizację dostępną na stronie UM sobie wejdzie ten zobaczy,że:

''Ustalenia Sądu Konkursowego z dnia 24.11.2016r.
Wydanie zaleceń do nagrodzonej pracy:
uzupełnienie placu o małą architekturę,
wprowadzenie funkcji informacyjnej w strefie placu,
rozważenie możliwości wykorzystania rzeźby z baranami w nowej koncepcji zagospodarowania terenu,
wprowadzenie funkcji kawiarnianej na dachu,
ograniczenie zadaszenia szklanego nad wejściem bocznym do budynku,
zaproponowanie iluminacji świetnej w elewacji,
przeanalizowanie lokalizacji dodatkowych miejsc postojowych.

Uzasadnienie rozstrzygnięcia konkursu.

Praca konkursowa o numerze identyfikacyjnym 80241 uzyskała największa liczbę punktów to jest 908. Wybrana praca spełnia oczekiwania Sądu Konkursowego i po uwzględnieniu zaleceń określonych w punkcie 1 może być wykorzystana do dalszych prac projektowych.''

Prócz wypunktowanych tam warunków (uwagę zwraca punkt trzeci, więc proszę aby nie wypowiadać się w stylu: ''już dawno to było wiadomo co ze starym pegazem''), można zobaczyć tego "dynamicznego pegaza" którego dynamiczność w całej okazałości będzie można podziwiać pod warunkiem, że podziwiający stał będzie na rogu Kopernika z Alejami lub z Kopernika wyjeżdżał będzie, bo tylko wtedy osoba ma widok na elewacją południową i wschodnią. (BTW podpisy stron świata pomylone są w projekcie :)
Natomiast jadąc samochodem ze wschodu na zachód, widać raptem jedno skrzydło (kto wie czyje??). Podróż w odwrotnym kierunku ukaże spoglądającym w lewo, normalnie majstersztyk...? "dynamiczność jednoskrzydłego(!) pegaza. ...."będzie pan zadowoolooonyyy"... Brawo.
Besala26.03.2021, 17:31
Nowy Targ miał niewiele obiektów będących symbolami miasta. Zniszczeniu płaskorzeźby na budynku MOK-u towarzyszy mnożenie się rasistowskich "murali", których nikt nie usuwa. A pan burmistrz Watycha z podobną obojętnością spogląda na te oba fakty. Pan burmistrz Watycha nie ma obowiązku chronić cennych dla miasta symboli i nie ma obowiązku walczyć z rasistami, więc nie chroni i nie walczy.
kolarz26.03.2021, 14:26
do Tylko koni... ze smutkiem muszę stwierdzić, że Tobie została tylko gładź szpachlowa. Zamiast tego co innym służy by być. I śmig. Na wszystko inne jest już za późno.
Katon26.03.2021, 07:31
Za ten akt wandalizmu powinny się sypnąć dymisje: Stegowej, Put, Bary. Wszyscy spoza Nowego Targu. Miłośnicy łowickich wstążek
Tylko koni Tylko koni Tylko koni koni żal26.03.2021, 02:01
Zabytek klasy zerowej z zaprawy z gipsu.
Koń mnie słyszy?
Ale jazda prawdziwie po nowotarsku.
A jak sonda, może koń usłyszy i przyleci z zaświatów.
Owca która jest baranem26.03.2021, 00:16
Szał uniesień Podkowińskiego to doskonała alegoria tego z z Pegazem i miejską kulturą zrobiła pani z Radomska.
Myślałem, że szczytem głupoty będzie postawienie pod oknami nowotarskich lodziarni, lodziarzy spod Oświęcimia, ale to co zrobiła z Pegazem to szczyt szczytów.
Banksy25.03.2021, 21:12
A może Szał Podkowińskiego a na koniu ona z potarganemi wolosami ,
Ale bedzie dynamicznie :)
Misiek25.03.2021, 19:48
Gwiazd z Radomska uprowadziła Konia. Brawo
Leonardo Waksmundzki25.03.2021, 19:40
Mistrz Batkiewisz na rozkroić na pół swe dzieło dialog z rynku i będzie umocowane na ścianie zamiast pegaza
pinki25.03.2021, 19:31
Bardzo jest pouczający list i artystów i dyskusja po nim. Ale nie zamierzam czerpać z tych nauk. Nauczyciele nie ci. Zapytuję Państwa Artystów. Ilu z Was głosowało na obecnego Burmistrza, bo doszliście do wniosku, że jego poprzednik jest już zbyt długo, jest "kościółkowy", jest mało sympatyczny, jest mało nowoczesny i nie jest trendy. Ilu? No oczywiście, że nie odpowiecie no bo w większości głosowaliście na Pana Watychę. A teraz wylewacie krokodyle łzy na stanem kultury w Mieście, nad Pegazem, MOK-iem i czym tam jeszcze. Wieszacie psy na pani wiceburmistrz, na dyrektorze MOK, tak jakbyście nie wiedzieli, kto ich powołał i dlaczego ich powołał. Kto chociaż trochę orientuje się w meandrach polityki, również tej gminnej wie, że długi wyborcze się spłaca i nominacja pani którą tak krytykujecie oraz jej faworyta, to nic innego jak spłata długu wyborczego i nie tylko.
P.S.
Smoła. To chyba nie pierwsza Twoja znacząca pomyłka.
Pozdrawiam.
Pinki.
Obserwator25.03.2021, 18:23
do @ Maks, spójrz na siebie. Ten Pegaz stał się kultowy czy się to komuś podobało czy nie. Czy ktoś odpowie za to? dlaczego partacze wygrywają?
Niech odtworzą tak jak było.
Źenek w różach25.03.2021, 17:25
Do Filozofa od wołów
----------------------------------
No to jeszcze raz za "uwiądem". Czytaj pomału i dużymi literami co rzecze ojciec miasta upadłego:
"Brak spójnej oferty kulturalnej i niewłaściwa jej promocja. Obecnie oferta kulturalna jest adresowana do osób o niskiej wrażliwości kulturalnej z wykształceniem podstawowym. W mieście zanikły inicjatywy w zakresie kultury wysokiej, dominuje kicz, szmira i disco polo".
Właśnie dominujesz! No i wszystko jasne.
Pan Tarej25.03.2021, 15:17
Do filozofa od wołów czyli inaczej masarza: Ja też uważam podobnie jak ty Niech sczezną artyści, po co nam oni w takim za.....nym grajdołku? No przecież same problemy z nimi od dawna ,na szczęście jest ich już coraz mniej. Uciekają stąd jak najdalej, ale dlaczego? Dziwne.
pegaz25.03.2021, 14:28
Mieszkam w tym mieście już od 18 lat i nawet nie byłam świadoma że takowy się tam znajdował, zwraca uwagę się tylko na barany.
Teoretyk25.03.2021, 13:46
Dalej nie rozumię sensu tego remontu , a suma powala z nóg , ale żeby się coś robiło dla potomnych, tylko Czy będa tam chodzić jak tera gangsterka w modzie, no moze jak trowa bedzie za darmo
Filozof od wołów25.03.2021, 13:33
A mnie to pika, żeby to była ?rzeźb? regional a no to .... , a tu tacy ukultorowieni że hej , byli plan ? był , to trza byli płakać wcześniej, a tak daliście wy konkretni , boście się podpisali wyraz swojej dezaprobaty do wszystkiego co się tu robi, razem z tym pożal się Boże artysta i takim samym doktorkuem, co ze miejsca znaleź ni może, a do łopaty nieroby !!!!
Uwiąd Miasta25.03.2021, 13:01
Z imienia i nazwiska Watycha jest podpisany pod projektem Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Nowy Targ na lata 2021-2030. Otóż na stronie 65 przyjętego przez Radę Miasta dokumentu czytamy:

Że w mieście jest "Brak spójnej oferty kulturalnej i niewłaściwa jej promocja. Obecnie oferta kulturalna jest adresowana do osób o niskiej wrażliwości kulturalnej z wykształceniem podstawowym. W mieście zanikły inicjatywy w zakresie kultury wysokiej, dominuje kicz, szmira i disco polo".

Grzegorz Watycha Burmistrz

Rada Miasta klepnęła to jednogłośnie! Nic dodać, nic ująć. Poszukajcie tego dokumentu w internecie. Wystarczy wpisać tytuł w wyszukiwarkę.
ku ku ruku25.03.2021, 12:54
A to pretensje Artistico zgłaszaj może nie do artystów tylko do władz. To nie artyści ogłaszali konkurs na modernizację MOK. Też go nie rozstrzygali. Nie przeprowadzali rozmów i negocjacji z twórcami projektu. Nie decydowali o założeniach inwestorskich i nie wyznaczali kryteriów oceny. W komisji o ile mnie pamięć nie myli nie było też żadnego nowotarskiego architekta, bo i po co. Na słynnej sesji gdzie na rympał zwiększono kwotę realizacji z 15 na 25 mln również nie pytano o opinie lokalnych twórców. Komisja Kultury z przewodniczącym Pustówką nawet się na chwilę nie zainteresował losem Pegaza powtarzając jak to będzie świetnie, na miarę naszych czasów (materiał do odsłuchania na taśmach NTvK). Pozostaje tylko pytanie czemu tak drogo i gdzie jest drugie dno, bo drogo to dopiero będzie. Przed zamknięciem inwestycji i po, jak trzeba będzie ten bunkier utrzymać i płacić za dziwaczne pomysły przeczące zasadom zdrowego rozsądku i uwarunkowaniom atmosferycznym. Ale spoko, podobno szefowa od kultury w Nowym Targu, królowa różu, pudru i tipsów zna się na płaskich dachach i tarasach jak mało kto. Sam burmistrz nie ma za dużo tutaj do powiedzenia, a jak już powie to czirliderkom pompony się odklejają. Na kulturze to już w ogóle, że hoho, tak się zna ta nasza pani.
Aśka25.03.2021, 12:24
Myślę że ktoś z decydentów stracił rozum.
@luk25.03.2021, 11:40
Myślę że na przyszłość trzeba by opracować listę rzeczy dzieł czy twórczości których nie wolno bez społecznej akceptacji czy konsultacji zniszczyć .
Może to częściowo pomoże zachować dorobek kulturalny przed takimi wandalami jak ci przy władzy .
Uwiąd miejskiej kultury25.03.2021, 11:05
Czyżby Grzegorza Watychę wzięło na szczerość?
Skoro w oficjalnych miejskich dokumentach tak oto pisze?

"W mieście zanikły inicjatywy w zakresie kultury wysokiej, dominuje kicz, szmira i disco polo".

Bardzo dobra diagnoza i ocena pracy swojej zastępczyni, pogromczyni Pegaza - panie burmistrzu, no i pana Bolka również, no i stanu kultury w mieście, do którego pan doprowadził. Trwałym jej świadectwem, jest pomnik przy lodowisku, na którym flamastrem przemalowano pomylone daty powstań. Tam też jest podpis Grzegorz Watycha (bez błędów)
Artistico25.03.2021, 10:47
Teraz się obudzili artyści wielcy! Przecież każdy widział projekt i tam jasno było pokazane że pegaz będzie inny. Jakoś nikt się nie zainteresował co się z nim stanie. Żeby nie było ten stary pegaz mi się podobał
Pan Tarej25.03.2021, 10:42
Janie Osiku: Tak , boimy się bardzo ,nie chcemy by było wam za ciasno w waszej strefie wolnej od myślenia.
ek25.03.2021, 09:56
To co mi przychodzi na mysl , musztarda po obiedzie. Ktos kto sie zabieral do przebudowy i dotarl do Pegaza powinien sam zadac sobie pytanie , czy brutalnie to skuc , czy wykorzystujac zdobycze techniki, delikatnie to odkuc, chocby nawet w kilku kawalkach, tak na wszelki wypadek. A moze ktos zadal pytanie decydentom co z tym zrobic i takie dostal polecenie, Wywalic.
klocki lego25.03.2021, 09:48
Najlepiej wszystko zniszczyć i zostawić szary wielki brzydki klocek. Za prawie 40 ml remontuje się stary budynek MOK to tak patrząc obiektywnie może było zostawić starego Pegaza chyba aż tak kosztowne to by nie było. Ale władza ma do w d...
bleble25.03.2021, 09:10
pewnie jak by o niczym władze miasta nie mówiły to nikt by się nie połapał, że pegaza nie ma. Byle by w opozycji do władz. Z lat młodości nie kojarzę żeby ktokolwiek mówił, że "idę czy będę pod pegazem"?! mówiło się, że "będzie się pod baranami" i te barany (nie mylić z oburzonymi całą tą sytuacją) były i będą symbolem miasta i miejsca gdzie można było śmiało się z kimś umówić, gdzie wszyscy wiedzieli gdzie to jest. Dziwi mnie, że głównym inicjatorem tej akcji nie jest pan Liszka?!
Zwis wstążką w dół25.03.2021, 09:07
Myślę, że nadszedł czas żeby Watychę przy pomocy majzla i młotka odkuć od stołka. Sam nie zrezygnuje choć wie, że jest kiepskim burmistrzem pod każdym względem.
Robert25.03.2021, 08:38
Pan Burmistrz tyle o kulturze gadal i Pan Pustowka radny A tu się okazuje że kulturę to chyba maja w 'powazaniu'. Pegaz to jest swego rodzaju dorobek kulturalny naszego regionu i powinno się o niego zadbać. Ale po co się męczyć najlepiej rozwalić i problem znika. Burmistrzu za bardzo nA łatwiznę Pan idzie. Pytanie czy ma Pan prawo niszczyć coś co tak naprawdę nie należy do Pana?
Maria25.03.2021, 08:32
Bardzo dobrze, że nikt nie pisze komentarzy za wyjątkiem ludzi związanych z władzą. Bardzo dobry chwyt żeby ich zostawić, nie ripostować i pokazać ludziom jaki mają tok myślenia. Jestem przerażona tym co czytam i widzę jakie podejście do kultury ma obecna władza i chyba utwierdza mnie to w przekonaniu, że ten remont za początkowo 15, 20, 25 a teraz już 36 mln to raczej nie jest po to żeby poprawić infrastrukturę kulturalną, tylko...
No wszyscy wiedzą o co chodzi.
Gall Anonim25.03.2021, 07:55
do Grzywa, pewnie nie mają odwagi bo ta władza jest wyjątkowo mściwa i oporna na każdą krytykę mieszkańców czy nawet radnych. Bo żyjemy w małym, zapyziałym miasteczku, który już dawno pogubił swoje talenty i aspiracje bycia Miastem? Pewnie to wystarczające powody by pozostać anonimowym i nie kopać się z koniem pociągowym, skutecznie pozbawionym skrzydeł.
Zbych25.03.2021, 07:41
Wcześnie informowano, że rzeźba jest zabezpieczona i będzie umieszczona na wyremontowanym budynku. Jak to się stało, że teraz dowiadujemy się o jej zniszczeniu, należy ją odtworzyć.......
Mare Sowa25.03.2021, 07:14
Nowotarżanie,plastycy,esteci brońcie "Pegaza" dzieło p.Czubernata niezapomniany symbol nowotarskiego MDK.
takitam.25.03.2021, 07:10
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie?? - kiedys, ktos tak powiedzial. to, ze mial racje, w dzisiejszych czasach widac najlepiej...
parafianin25.03.2021, 07:00
można spokojnie zrekonstruować ....
Jan Osik25.03.2021, 06:44
A podpiszcie się imieniem i nazwiskiem! Boicie się, że powstanie strefa wolna od artystów?
ian.25.03.2021, 06:39
nowy stołek nowy pomysł ale jaki a taki byle mój .. tyle lat piękny pegazik latał sobie po ścianie aż tu nagle..nowy stołek nowy pomysł do duu... z takim pmysłem i myślę że każdy kto ma trochę poczucia estetyki bardzo by chciał aby ten naprawdę piękny konik wrócił tam gdzie był.. i tego pragniemy..ten co taką decyzję podjął powinien wynająć fachowca który stworzyłby takie same cacko i tyle z własnej kieszeni TAK CHCE WIĘKSZOŚĆ ....
Artystyści25.03.2021, 00:41
Czy konie mnie słyszą ? Poszukiwany koń ze skrzydłami bo odleciał.
Wata24.03.2021, 23:51
Ciekawe, że Watycha ma tylko problemy w sprawach, za które "odpowiada" Jonna Iskrzyńska-Steg?
Burmistrz powinien mieć zdolność analitycznego myślenia i szybko wyciągać wnioski.
Tylko pytanie kto w tym mieście jest burmistrzem?
paragraf24.03.2021, 22:08
> Dyle-tant, przecież to zupełnie o to nie chodzi, to raczej metafora. A tak po prawdzie to prawo nie jest ograniczone wyłącznie do ochrony zabytków wpisanych do rejestru lub ewidencji. Prawo chroni również dobra kultury, a ta płaskorzeźba do nich poza wszelką wątpliwość należy i zobowiązuje odpowiednie instytucje samorządowe i wojewódzkie do jego poszanowania i zabezpieczenia.
Skleroza ???24.03.2021, 22:04
Moment, moment czy ktoś wie jak wyglądał kiedys młodzieżowy dom kultury obecnie jakas dziwna nazwa i plac kolo niego w płytach marmurowych z fontanna nikt wtedy o dewastacji nie mowil ....aaa stary kościół który miał na ścianach malunki jakos tego nikt nie mówił o dewastacji , idźmy dalej piękny budynek szpitala nikt o dewastacji nie mowil ... decyzja o rozwiązaniu umow w tych hotelach kolo szpitala, które zostały zrujnowane. Ot przypomnieli sobie o pegazie
Grzywa24.03.2021, 21:59
A dlaczego Artyści którzy napisali list w obronie konia nie mają odwagi się pod nim podpisać i redakcja ukrywa ich nazwiska.
Jak bronią konia to niech się go nie wstydzą się . Jacyś tchórze czy też już się wstydzą z tego co napisali bo już wiedzą że ich poniosło.
Wiśta wio!24.03.2021, 21:44
Wizualizacje projektu MOK który wygrał konkurs były publikowane we wszystkich mediach. Na p24 wielokrotnie. Projekt nie przwidywał pozostawienie gipsowego pegaza na ścianie, ale inną wizualizację i o tym wszyscy wiedzieli. Pracownicy MOK, ludzie kultury i nauki, artyści, malarze, radni, górale, śpiewacy, tancerze, dyrektorzy szkół, nauczyciele plastyki, literaci , dziennikarze, politycy i lekarze.Teraz jakaś podejrzana histeria ogarnęła parę osób, które na koniu chcą zaistnieć na arenie Nowego Targu. Robi się totalna komedia zaraz przyjedzie TVN i będzie kolejny gwóźdź programu po plemnikach.
Żaden nowotarski kulturoznawca nigdy nic nie publikował na temat wartości kulturowych tego dzieła . Czy wszyscy artyści byli uśpieni i teraz wybudzili się ze śpiączki? Żenujące przedstawienie
Konik24.03.2021, 21:23
Taaa. Ludzie kultury i rozczarowani mieszkańcy dali się wciągnąć w rozgrywkę polityczną. Teraz Pegaz choć wiadomo było od dawna, że nie pozostanie na ścianie Mok u. Później będzie za duży, zbyt mały, szeroki lub ciasny. Zbyt ciemny lub za jasny. Nazbiera się... ludzie kultury i rozczarowani mieszkańcy pooooszli za grupką zdesperowanych "politykow" tych co to nie dorwali się do wladzy, bo lud ich nie chciał. Idę za głosem "literata" tworzącego felietony o tym, że pewna Pani musi odejść. Nudne felietony, nudny i ograny w Polsce temat " Balcerowicz musi odejść ". Nudne żale. Pegaz fruwa i jak to latający koń raz na jakiś czas bachnie kulką. Widać, że parę osób oberwało. Nudne żale.
O koniu który miał skrzydła24.03.2021, 21:11
Ludzie, bo to był koń ze skrzydłami i odleciał.
Uspokujcie się to może wróci
cyrk nowotarski24.03.2021, 20:59
Po co nam w mieście artyści? Przecież wystarczą cykliści i pingpongiści. Poza tym Pani Joanna Iskrzyńska Steg muza z Radomska - to niezła artystka
PL24.03.2021, 20:57
@Dyle-tant. Pegaz był bezcenną własnością duchową jak buty relaksy z kombinatu, jak szarotki na strojach hokejowych, jak jarmark i kożuchy jak lotnisko i bór jak smak lodów jak sąsiednie barany. Zrozumiesz to?
mewa24.03.2021, 20:52
Niszczy się niestety bardzo łatwo. Ale przecież idzie nowe trzeba wszystko rozwalić. Prymityw
luk24.03.2021, 20:37
hej artyści ! (nawet nie wiemy którzy) macie racje , ale czemu nie zabieraliście głosu np. gdy cały rynek został ogołocony m.in po to by odsłonić piękny zabytkowy ratusz, a następnie postawiono przy nim " bacówkę" . Gdzie byliście gdy gmach na tyłach Liceum Ogólnokształcącego im. Goszczyńskiego ,który jest zabytkiem klasy takiej jak ratusz, został pomalowany jak chałupa na wsi
wicher24.03.2021, 20:30
Relikty PRL-u trzeba sprzedać albo zniszczyć.
Mieszkaniec24.03.2021, 19:43
Mam Wrażenie, że nie chodzi o Pegaza tylko zaczęła się walka polityczna przed wyborami. Trzeba było się tym zainteresować, kiedy projekt nowego Moku był analizowany. Nie podoba mi się również napastliwy i agresywny ton artykułów Pana Maćka. Chodzi raczej o autopromocję. Zaznaczam ,że nie jestem szczególnym wielbicielem obecnego Burmistrza . Dość jednak mamy w przestrzeni publicznej populizmu, jadu , wszechobecnej krytyki oponentów. W naszej małej ojczyźnie stosujmy wyższe standardy.
Dyle-tant24.03.2021, 19:15
Z tego co wiem to "ten" pegaz nie jest i nie będzie nigdy zabytkiem, więc porównywanie z ratuszem jest nie na miejscu. Po drugie świat ciągle się zmienia, więc nie ma co płakać nad jakąś tam płaskorzeźbą.
Eh24.03.2021, 19:13
Istny picasso
Aaa24.03.2021, 19:11
Pegaz "odleciał" ponad rok temu. Dziwnie późno reagują ""ludzie kultury". Kiedy MOk się "sypał" jakoś ci sami ludzie dziwnie milczeli. Widocznie nie bywali w budynku zbyt często.
gap24.03.2021, 19:01
Konkurs na koncepcję nowego MOKu był w 2016 r. Komisja składająca się z miedzy innymi artystów wybrała pracę według której zrealizowano projekt. Gdzie byli wtedy panowie z artykułu powyżej? Powiem tyle - w dwuletniej perspektywie nadchodzące wybory, ujadanie pora zacząć!
STAŚ24.03.2021, 19:00
Sądzę, że po przemyśleniach, i wdrożeniu odpowiednich technik, uda się uratować pegaza !!!
Banksy24.03.2021, 18:50
Decydenci wiedzieli o tym i zrobili to świadomie i z premedytacją .
pol24.03.2021, 18:47
normalnosc--burmistrz i swita leca na bruk
brak słów24.03.2021, 18:27
do tutejszy - rychło wczas, bo taki mamy klimat, że wszystko rozgrywa się w tym mieście pod stołem a władza nie ma zwyczaju czegokolwiek konsultować. Komisja Kultury również nie zajęła się zabezpieczeniem i nie zobowiązała burmistrza do przestrzegania prawa. Bo oni przecież wiedzą najlepiej, nawet jak się na tym nie znają. Zresztą nie kto inny tylko sam Watycha zarzekał się publicznie podczas jednych z sesji, że Pegaz i Barany pozostaną w tym miejscu. Pani wiceburmistrz natomiast mówiła o milionie złotych przeznaczonym na fontannę z baranami. Potem była długo cisza, aż pod osłoną siatek zabezpieczających skuto płaskorzeźbę. Teraz nie potrafią nawet wytłumaczyć dlaczego przyjęli taką drogę postępowania. Pytam gdzie byli radni, gdzie był konserwator?
Dobrusia24.03.2021, 18:25
Artyści, a może by tak odtworzyć Pegaza? tylko nie będzie pasował do tego ohydnego budynku, bo jak tu taki lekki, skrzydlaty koń do takiej monumentalnej ściany? to może smok by się nadał? no raczej by pasował, taki ziejący ogniem.
Smoła24.03.2021, 18:21
Co proponujecie? co można zrobić w tej chwili? Nie pozwólmy Pani Asi na malowanego na czarno jakiegoś konika "dynamicznego" Zbierzcie podpisy od wszystkich przeciwników za odwołaniem Pań od kultury. Może to zrobić Burmistrz. Głosowałam na niego więc szkoda, że tak się zawiodłam. Stało się to za przyczyną Pani Steg, która była dobra w robocie kampanijnej gdyż tam ludyczność i byle jaka zabawa wystarczała, natomiast teraz ta pani szkodzi Burmistrzowi i to nieprawda, że jest w urzędzie po to by zbierać na siebie hejt skierowany na Burmistrza. Tego hejtu byłoby dużo mniej gdyby nie Pani Joanna. Nie jestem za tym, by dokopać innej kobiecie ale na urzędzie trzeba mieć "jaja" a nie głupią swoją wizję, to nie wystarczy.
Feniks24.03.2021, 18:16
Przypominał komunę.. Jak ktoś będzie tęsknił za takimi obrazkami to niech jedzie za wschodnią granicę.
baca24.03.2021, 18:05
Pegaz nie musi być bo barany zawsze będą.
Gr24.03.2021, 17:47
Następnym razem każdy projekt należy konsultować z wszechwiedzącymi Panami wymienionymi w artykule. Jaką to wartość przedstawiało to coś na ścianie? Projekt znany od 5 lat. Był czas na zabieranie głosu.
PL24.03.2021, 17:47
Ten wandalizm był planowany od paru lat, były plany i wizualizacja jak to wszystko ma wyglądać. Były kontrowersje czy stać nas w tym zasmogowanym mieście na taki remont.
Gdzie były wtedy głosy artystów i twórców? Gdzie były głosy jak były wybory na tych dobrodziei. Teraz to po frytkach jak się władza bawi wydawaniem publicznej kasy.
Maks24.03.2021, 17:43
Bardzo dobrze. Szpetna ta płaskorzeźba była.
tutejszy24.03.2021, 17:34
Rychło wczas.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl