12.12.2021, 19:45 | czytano: 1861

"Palace" stanie się własnością Muzeum Tatrzańskiego

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. Willa Palace, dawna katownia gestapo stanie się formalnie własnością Muzeum Tatrzańskiego. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział podpisanie stosownych dokumentów na 13 grudnia. - To jest święte miejsce dla Podhala, więc to jest wielkie wydarzenie - mówi minister.
Miasto Zakopane przejęło zabytkowy i cenny historycznie budynek Palace mieszczący się przy ul. Chałułbińskiego w 2018 r., po zakończeniu umowy dzierżawy zawartej przez poprzedniego właściciela. Został on zakupiony w grudniu 2017r. Stało się to po 20 latach prób uregulowania tej kwestii i zmagań z problemami związanymi z prowadzeniem w tym miejscu muzeum przez Stowarzyszenie Muzeum Walki i Męczeństwa "Palace".
Pawie 9 mln zł na zakup budynku przeznaczyła ówczesna Premier Beata Szydło, a całkowita cena zakupu wyniosła 11,5 mln zł. - Cieszymy się bardzo, że udało się zakupić ten budynek. Dziś możemy Państwu pokazać, jak wygląda wewnątrz i zapewnić, że powstanie tu muzeum upamiętniające męczeństwo ofiar Gestapo, ale także pokazujące historię Zakopanego. Będziemy ciężko pracować nad jego realizacją, przy wsparciu wielu osób, które mają odpowiednią wiedzę i pomysły. Mam nadzieję, że po kilku latach wytężonej pracy spotkamy się na otwarciu muzeum i będziemy z niego dumni. Teraz twórzmy dobry klimat wokół tego miejsca i wspierajmy ze wszystkich sił tę inicjatywę - mowił burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Władze miasta w porozumieniu z ministerstwem kultury zdecydowały o przekazaniu obiektu Muzeum Tatrzańskiemu. - Doszliśmy do porozumienia z ministrem Glińskim, że tworzone w Palace muzeum będzie prowadzone przez Muzeum Tatrzańskie, które stało się Muzeum Narodowym. W związku z tym podjęliśmy uchwałę przekazującą udział miasta w tym budynku na rzecz muzeum - wyjaśnia burmistrz w rozmowie z PAP.

Willa będzie formalnie oddziałem Muzeum Tatrzańskiego, w którym powstanie muzeum poświęcone II wojnie światowej na Podtatrzu. Od ubiegłego roku muzeum pracuje nad dokumentacją remontu konserwatorskiego, scenariuszem wystawy, opracowywaniem materiałów archiwalnych oraz pozyskiwaniu pamiątek i świadectw. Prace budowlane mają ruszyć już na początku przyszłego roku.

W marcu 2020 r. został podpisany list intencyjny pomiędzy województwem małopolskim, gminą Zakopane i Muzeum Tatrzańskim w sprawie utworzenia Muzeum Palace.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Konfedreracja Tatrzańska13.12.2021, 13:19
Palace winno być pomnikiem pamięci o Konfederacji Tatrzańskiej, która zdusiła goralenvolk. To w Palce katowano naczelnika KT Augustyna Suskiego (i innych działaczy organizacji) skąd potem trafił do więzienia w Tarnowie i wreszcie do Aushwiitz, gdzie oprawcy niemieccy go zamęczyli.Za Polskę przecież, a nie za góralski folklor!
www12.12.2021, 22:04
Gdzie wejdziesz na forum internetowe to górale kojarzą się z Góralenfolkiem. Potrzebujemy instytucji, która pokaże w sposób pozytywny obraz regionu np. kurierów tatrzańskich i Konfedenację Tatrzańską, może partyzantkę antykomunistyczną, historię Ognia. I prośba do Pani Karoliny Panz, która już się ponoć wkręciła do władz muzeum - nie róbcie proszę kolejnego muzeum o Żydach - tego jest dość, trzeba pokazać też cierpienia górali i Polaków.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl