NOWY TARG. "Nasza interpelacja to wyraz troski o zdrowie Mieszkańców i wiarygodność przekazywanych informacji przez Urząd Miasta" - napisali miejscy radni w piśmie do burmistrza. Apelują, by stacja pomiaru jakości powietrza wróciła w miejsce, gdzie przez ostatnie 5 lat stała, czyli obok Szkoły Podstawowej nr 1.
Radni zastrzegają, że nie chcą "wchodzić w polemikę, która wywiązała się między Urzędem Miasta a GIOŚ". "Wykorzystajmy wspólnie czarny PR powstały w ostatnich tygodniach wokół naszego Miasta w sposób pozytywny, jako bodziec do walki o dalszą poprawę jakości powietrza" - proponują.Pod pismem podpisała się grupa 10 radnych: Szymon Fatla, Agata Michalska, Katarzyna Wójcik, Krzysztof Sroka, Ewa Garbacz, Bożena Groń, Grzegorz Luberda, Artur Kret i Bartłomiej Garbacz i Marek Mozdyniewicz.
Przypomnijmy, władze Miasta tłumaczą, iż "zmiana lokalizacji stacji monitoringu nie jest spontaniczną decyzją podjętą przez Urząd Miasta. Do chwili obecnej stacja zlokalizowana była na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 przy Placu Słowackiego 14, ale pojawiła się koncepcja zagospodarowania tego terenu na cele szkoły, dlatego już w roku 2020 dyrekcja wraz z radą rodziców wystąpiły z prośbą do Burmistrza Miasta Nowy Targ o przeniesienie stacji monitoringu jakości powietrza. Nie było naszym celem pozbycie się stacji, a wręcz przeciwnie zabiegaliśmy wcześniej o zainstalowanie jeszcze jednej stacji pomiarowej Państwowego Monitoringu na terenie Nowego Targu."
Pod koniec 2020 r. zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) przychylił się do prośby, a "wybór nowej lokalizacji należał do komisji złożonej z pracowników GIOŚ. Wraz z przedstawicielami GIOŚ pracownicy Urzędu Miasta Nowy Targ przeprowadzili szereg wizji lokalnych w terenie w celu wytypowania najbardziej reprezentatywnego dla obszaru całego miasta nowego miejsca. Ostatecznie GIOŚ zdecydował, że teren przy Hali Sportowej Gorce tj. al. Tysiąclecia 74 w Nowym Targu, spełnia wymagane kryteria".
Miasto proponowało Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska różne lokalizacje dla stacji - m. in. obok Szkoły Podstawowej nr 5, przy zakopiance, na Al. 1000-lecia, czy na Berekach. GIOŚ wskazał aleje Tysiąclecia.
Urząd Miasta dodaje, że "wszelkie pytania szczegółowe dotyczące spraw technicznych związane z przeniesieniem stacji należy bezpośrednio kierować do GIOŚ, gdyż stacja ta jest elementem składowym Państwowego Monitoringu Środowiska do badania jakości powietrza i jest ich własnością".
s/
Jedyna szansa na pierwsze miejsce w świecie .