22.12.2023, 17:16 | czytano: 4153

Miasto przekaże Szaflarom dokumentację projektową geotermalnej sieci ciepłowniczej

zdj. Marcin Szkodziński
NOWY TARG. Podczas piątkowej sesji radni jednogłośnie zgodzili się na nieodpłatne przekazanie Gminie Szaflary - dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania inwestycyjnego pn.: "Sieć ciepłownicza magistralna od Ciepłowni Geotermalnej w Szaflarach – Bańskiej Niżnej do kotłowni w Nowym Targu", w zakresie obejmującym teren Gminy Szaflary,
Szczegółowe warunki przekazania zostaną określone w porozumieniu, które zawarte zostanie między Miastem Nowy Targ, Gminą Szaflary i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Krakowie.
Samo porozumienie to wspólna inicjatywa obu samorządów, mająca na celu budowę geotermalnej sieci ciepłowniczej, składającej się z głównej magistrali oraz sieci służących do przesyłu energii elektrycznej do węzłów cieplnych na terenie Szaflar i Nowego Targu.

Dokumentacja projektowa została wykonana i dofinansowana ze środków WFOŚiGW, kwotą 1,2 mln. Wkład Miasta to 302,5 tys.

Dodatkowo Nowy Targ i Szaflary otrzymały dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład po 30 mln.

Dla przypomnienia - w Szaflarach realizowany jest projekt geotermalny polegający na wykonaniu liczącego 7 km głębokości odwiertu, z którego ma popłynąć ciepła woda dla mieszkańców czterech miejscowości w gminie Szaflary i Nowego Targu.
Prace mają potrwać dwa lata, czyli planowany czas zakończenia inwestycji to pierwsza połowa 2024 roku.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
nabici w geotermię24.12.2023, 11:46
Zobaczycie to ciepło geotermalne jak świnia niebo :) Wszystko pójdzie na energię elektryczną. Prąd pójdzie na eksport a kasa na premie dla prezesa.
.22.12.2023, 19:32
Czyli do końca czerwca 2024 zostało 6 miesięcy. A tu wszystko w lesie. Póki co, Mpec ratuje niedobory energetyczne kotłem gazowym na Powstańców Śląskich. Ciekawe ile procent podskoczy ogrzewanie?
inna kasa22.12.2023, 18:52
O!!! W cosik zimno albo w coś za ciepło.. .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl