25.02.2020, 14:23 | czytano: 5362

Petycja w sprawie smogu trafiła do władz Miasta

NOWY TARG. Pod petycją do burmistrza i Rady Miasta w sprawie likwidacji smogu w Nowym Targu podpisało się blisko 1200 mieszkańców. Dziś lista z pismem przewodnim trafiła do władz Nowego Targu.
"Pragnę Was poinformować, że 20 lutego 2020 r. zakończono akcję zbierania podpisów mieszkańców pod petycją do Burmistrza i Rady Miasta Nowy Targ. Celem petycji jest przedstawienie naszym Władzom żądania wyeliminowania trującego powietrza w Nowym Targu. Wierzę, że Włodarze Nowego Targu jako elita naszego społeczeństwa poważnie podejdzie do podmiotowego tematu i skutecznie zajmie się śmierdzącym tematem smogu" - pisze w otwartym liście do Nowotarżan - Marek Domański.
Inicjator akcji zbierania podpisów pod petycją dodaje:" Podstawową przedwyborczą obietnicą obecnego Burmistrza było wyeliminowanie smogu w Nowym Targu. Mieszkańcy czekają już za długo na spełnienie tej obietnicy. Czy może Pan Burmistrz zapomniał, że nadszedł już czas, najwyższy czas wywiązania się ze złożonej obietnicy?

W akcji zbierania podpisów nie byłem sam. Tą drogą chcę podziękować wąskiej grupie osób, która wspomagała mnie w procesie zbierania podpisów. Nie mieliśmy zbyt dużo czasu, aby zebrać ich więcej. Przyznam, że spotkałem się z entuzjastycznym podejściem mieszkańców. Wszyscy z którymi rozmawiałem chętnie składali swoje podpisy i życzyli mi powodzenia. Nie spotkałem nikogo kto byłby zadowolony z jakości powietrza w Nowym Targu. Na każdym kroku dziękowano mi i proszono o przekazanie podziękowania innym mieszkańcom, którzy włączyli się w tą tak potrzebną akcję. Osoby składające podpisy były wdzięczne za to, że ktoś robi coś dla nich, że komuś w ogóle chce się cokolwiek zrobić w tym temacie."

"Dla informacji Państwa, zebraliśmy 1192 podpisy. Petycja wraz z podpisami mieszkańców została złożona na ręce Burmistrza i Rady Miasta po zarejestrowaniu na Dzienniku Podawczym Urzędu Miasta. Z wyrazami szacunku i podziękowaniem za każdy podpis "- - podsumowuje Marek Domański.

A oto treść złożonego w Urzedzie Miasta Nowy Targ pisma:

Nowy Targ, 25 luty 2020 r.
Szanowny Pan Burmistrz Grzegorz Watycha
i Szanowna Rada Miasta Nowy Targ

Dotyczy: Likwidacji smogu w Nowym Targu.

Podejmując przedmiotowe działania reprezentuję siebie i mieszkańców Nowego Targu. Działam w interesie publicznym, czyli dobra wspólnego, a żądania mieszczą się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji. Podstawa prawna: ustawa z dnia 11 lipca 2014r. o petycjach (Dz U z 2014r. poz.1195).
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej Art.5, Art.31, Art. 68, Art.74, Art.86 traktujące o ochronie środowiska.

Uzasadnienie
Statystyki, bieżące pomiary, konferencje naukowe, sprawozdania lekarzy specjalistów i komunikaty w mediach publicznych informują nas jaka jest jakość powietrza w Nowym Targu i jak ono działa na organizm człowieka. Nowy Targ jest jednym z „liderów” w Polsce pod względem fatalności powietrza. Specjaliści w temacie stwierdzili, że oddychając nowotarskim powietrzem to tak jakbyśmy wypalali paczkę papierosów dziennie, oczywiście nie wyłączając dzieci. W okresie grzewczym mieszkańcy nie mogą swobodnie bez lęku wychodzić z domu, nie otwierają okien, oczyszczają powietrze w mieszkaniach odpowiednimi urządzeniami. Ale czy tak można dalej żyć? Tym bardziej że i tak nie uchronimy się od skutków fatalnego powietrza, ponieważ nie można nie oddychać. Sytuacja jest katastrofalna i nie do przyjęcia. Dla mieszkańców jest bardzo uciążliwa. Niejednokrotnie powoduje już nie tylko obawy i lęk, ale i panikę o zdrowie. Tym bardziej, że Nowotarżanie nie czują poprawy jakości powietrza i nie mają nadziei, że to się zmieni.
Nowy Targ – stolica Podhala ma ambicje być miastem turystycznym. Tymczasem fatalny stan powietrza, który utrzymuje się przez co najmniej pół roku skutecznie zniechęca, a nawet odstrasza turystów od Nowego Targu. Wiem z autopsji, że mieszkańcy Nowego Targu nie potrafią cieszyć się nowymi inwestycjami na rzecz miasta. Ich odczucia są zupełnie inne - są wściekli jak widzą, że wydaje się pieniądze na wszystko tylko nie na walkę ze smogiem. W rozmowie z mieszkańcami najczęściej wypowiadane zdanie to: cytuję: „ Nie chcemy żadnych domów kultury, lodowisk, muzeów czy ścieżek rowerowych jeżeli nie mamy czym oddychać, po co nam to wszystko skoro zdrowie tracimy”.
Te wypowiedzi świadczą jak bardzo wszyscy są rozgoryczeni fatalnym stanem powietrza i lękiem przed utratą zdrowia. Przeciętny mieszkaniec Nowego Targu taki jak ja, nie jest w pozycji aby doradzać ani dyktować władzy publicznej w jaki sposób należy problem smogu rozwiązać. Wybraliśmy najlepszych z pośród chętnych na Burmistrza i do Rady Miasta i to Ich obowiązkiem jest radzenie sobie z trudnymi problemami. Wsłuchiwanie się w uzasadnione żądania mieszkańców, ich zrozumienie i w konsekwencji rozwiązywanie problemów dotyczących naturalnych podstaw bytu (w tym konieczność oddychania czystym powietrzem) - jest podstawowym i niezaprzeczalnym obowiązkiem Władz Miasta.
W związku z wyżej opisaną i faktycznie istniejącą sytuacją, my mieszkańcy miasta Nowego Targu, nie zgadzamy się na życie w tak skrajnie zanieczyszczonym środowisku i żądamy radykalnych działań w celu jego poprawy. Żądamy zdecydowanych kroków i systemowych rozwiązań. Żądamy pozyskania funduszy z zewnątrz, a jeżeli to nie będzie możliwe, to wygospodarowanie i zabezpieczenie na ten cel znacznych środków z budżetu miasta.
Żądamy aby temat smogu w Nowym Targu był dla Burmistrza i Rady Miasta tematem priorytetowym. Żądamy przedstawienia nam planu na wyeliminowanie problemu smogu i jak najszybszego wprowadzenia go w realizację.
Równocześnie proszę o powiadomienie mnie jako reprezentanta podmiotu wnoszącego, o przyjęciu i rozpatrzeniu naszej petycji przy zachowaniu ustawowego terminu. Proszę, aby w odpowiedzi nie zamieszczać dotychczasowych dokonań w temacie smogu. W moim posiadaniu jest opracowanie w przedmiotowym temacie, które otrzymałem od Pana Naczelnika Jabconia. O dotychczasowych działaniach poinformowałem zainteresowanych mieszkańców. Wszyscy znamy je prawie na pamięć, ale nie zapominajcie Państwo, że ludzie mają nosy, które bezbłędnie informują ich o smrodzie w mieście. Wiemy że coś robicie, ale to ”coś” jest stanowczo za mało i mało skuteczne. Proszę natomiast, aby w odpowiedzi znalazła się informacja co Państwo zamierzacie robić dalej, jakiej wielkości środki przeznaczycie żeby zlikwidować istniejący problem. Takie informacje jeżeli będą zawierać konstruktywne i realne rozwiązania nie odkładane w czasie, pozwolą uspokoić mieszkańców i dać im nadzieję na zdrowe powietrze w naszym mieście.

Moja refleksja:
Szanowny Panie Burmistrzu, osobiście słyszałem, jak podczas Pańskich odpowiedzi na interpelacje Radnych dezauwuje Pan naszych Radnych stwierdzeniem, że występują z interpelacjami tylko po to aby zaistnieć. Mnie się to bardzo nie podobało. W związku z powyższym nasuwa mi się myśl, że jeśli Pan nie rozpocznie radykalnych działań w temacie likwidacji smogu, to ja Panu gwarantuję, że Pan, czy chce czy nie chce to zaistnieje, ale ... super negatywnie.

Z wyrazami głębokiego szacunku,
Marek Domański

1. W załączeniu: Listy z podpisami mieszkańców. 88 list ktore zawieraja 1192 podpisy.
2. Odpowiedź na powyższą Petycję odbiorę osobiście w Urzędzie Miasta Nowy Targ. Dlatego uprzejmie proszę o powiadomienie mnie o terminie odbioru."

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Pinki28.02.2020, 10:37
@villa
na koniec za kilkadziesiąt tysięcy wydać gazetkę z podsumowaniem tego jak się władza bawiła w 2019 roku. Cztery lata w plecy, drogi dziurawe, parowanie na chodnikach,korki, droga bez pozwolenia na budowę smog, ogólny brud i chaos. No i rondo Color Park bez Color Parku.
villa toskańska28.02.2020, 09:27
powitanie Lata, Jarmark i Piknik lotniczy trzeba zrobić a nie o smogu myśleć. Napić się trunków, pobawić. Dajcie spokój
Gagalady28.02.2020, 00:33
Ciekawe jaka teraz będzie reakcja Ochmańskiego.
W poniedziałek 9 marca sesja rady miasta. Chyba sie wybiorę bo znowu szykuje się niezły kabaret.!
Olek27.02.2020, 12:00
Brawo Panie Marku, proszę nie odpuszczać, musimy władzy patrzeć na ręce i od niej wymagać. Tworzy się stowarzyszenie niezadowolonych nowotarżan. Trzeba działać.
HG27.02.2020, 12:00
Nowy Targ jest synonimem smrodu. Nie da się wyjść z domu po 17 żeby nie wrócić po 5 min na zewnątrz, w ubraniach śmierdzących dymem. To ewenement na skale Polski. To że miasto jest na czele rankingu miast z najgorszym powietrzem w kraju to nie przypadek. Takiego smrodu nigdzie w Polsce nie ma.
W Krk w najgorsze dni czujniki świecą się max na żółto, kiedy w tym samym czasie w NT niemal brakuje skali.

Ludzie nie chcą tu mieszkać i zaczyna to być widać w statystykach. Liczba ludności maleje, bo każdy ucieka z tego smrodu.

Zostaniecie sami z waszymi piecami na węgiel, kaszlem, smrodem i rakiem. Głupi nie wie, że jest głupi...
Kacper27.02.2020, 10:45
Władza nie zrobi nic ponieważ kary za spalanie odpadów, olejów przepracownych, plastików, płyt wiórowych z klejami, farbami mogłyby spowodować że ktoś na Polityków nie zagłosuje. Oni się tego boją. To są decyzje niepolityczne dlatego nie zrobią nic. Oszacowali że ludzi inteligentnych i świadomych utraty zdrowia z powodu smogu jest znacznie mniej niż ciemnoty produkującej toksyczny dym.
Halka27.02.2020, 09:57
do total brud i smród; informuję,że można skorzystać z ulgi na akcyzę na olej opałowy warunkiem jest zarejestrowanie pieca olejowego.Przy zakupie oleju opałowego jest obniżona akcyza, można zyskać 900 zł na 1000 l oleju. Rejestrację można zrobić przez internet na www.podatki.gov.pl kliknij w ramkę AKCYZA Jeżeli masz trudności w U Skarbowym poinformują Cię dokładniej.
Rejestracji należy dokonać do końca marca.
Pozdrawiam
Głupieją młodzi i starzy27.02.2020, 08:50
Stop szalonym pomysłom. Przyjrzyjcie się postanowieniom tzw. sejmiku małopolskiego, wprowadzanym przez to gremium uchwałom.
Nawet ogniska nie będziecie mogli rozpalić. Metody iście z ciemnej komuny. Gdzie są radni z Podhala.
Tak za naszego życia przecież, wprowadzano przepisy rujnujące nasz przemysł, o który teraz po niewczasie tyle płaczu. Wtedy nikt go nie bronił, bo to po komunie, więc niedobre. Kupujemy wszystko zachodnie, polskiego już nie ma.
Tak samo będzie z opałem, kopalnie mamy zalać wodą, węgiel z Rosji sprowadza brat ministra (gdy raz napisałem którego, mój komentarz został zatrzymany, a to jest tylko prawda).
Drewno ma zgnić w lesie, leśnicy na bruk, lasy do sprzedaży, bądź wydane zostaną na" odszkodowania".
My mamy ogrzewać gazem którego nie mamy, będą nam wozić statkami.
Nawet za opał pieniądze z naszych kieszeni będą skierowane do obcych firm.
Ludzie! Czy Wy już nie myślicie w ogóle???
Patrzą i nie rozumieją27.02.2020, 07:09
Tak wybuchały rewolucje. Jaki dawały skutek powinniśmy wiedzieć.
Orły i sokoły z Naszego Miasta26.02.2020, 20:41
Smog był, jest i będzie
Halo26.02.2020, 16:02
Naprawde wierzycie, że Pana Watyche można obalić udeżając w ekologie, przeciesz to śmieszne.
Kto taki pomysł nakreślił, ten chba nie wie co to jest podwórkowa polityka.
1500 osób w Nowym Targu uwierzyło w tą akcje, po której Burmistrz spakuje zabawki i odejdzie?:)
Pan Watych nie jest z mojej bajki, ale są inne sprawy na które trzeba naciskać,
aby Burmistrz wzioł sie do roboty.

Wiem że ekologia jest modna i że można "wszystko załtwić" wykrzykując hasła typu
"Żądamy od władz miasta radykalnych i skutecznych działań w celu likwidacji smogu"
A ja mam pytania, I co dalej? Co ma się wydarzyć? Kto na tym ugra więcej?
Napisałem juz kiedyś KONTROLA, KONTROLA, i jeszcze raz KONTROLA.
Składy węglowe, wizyty domowe, wymiana pieców i dopłaty dla ubogich.
Problem smogowy przestaje istnieć. Krutko i na temat.
A wy robicie z tego zagadnienie. A może by tak ...?
pediatra26.02.2020, 13:36
Smog zabija dzieci!
Małe dzieci nie mają wystarczającej odporności, aby poradzić sobie z zanieczyszczeniami, które są w powietrzu. A one powodują prawdziwe spustoszenie w ich organizmach. Zanieczyszczone powietrze, co zostało już wielokrotnie udowodnione, szkodzi nie tylko dzieciom i osobom dorosłym, ale również dzieciom nienarodzonym. Pyły znajdujące się w powietrzu wdychane przez ciężarną dostają się do jej krwioobiegu, a następnie do łożyska. Co ma przełożenie na większą liczbę poronień, przedwczesnych porodów, a także na porody dzieci z niską masą urodzeniową, niższy iloraz inteligencji etc. Dowodzą tego badania prof. Jędrychowskiego z Krakowa.
No ale prościej zrobić raut burmistrza czy jakieś targi i wydać na to galaktyczne pieniądze niż zająć się rozwiązywaniem największego i najważniejszego problemu Nowego Targu - zatrutego powietrza. Do tego te podchody ze spalarnią, której pan burmistrz nie jest przeciwny. Nie da się dłużej zaklinać rzeczywistości fruwającymi wstążeczkami nawet jeśli dzięki nim został wybrany Watycha na kolejną kadencję!
Adrian26.02.2020, 13:20
@ ciepło systemowe napisało:
Ale czemu nie rozliczono dotychczasowych włodarzy ?
Vice burmistrze dostawali i dostają kasę z MPEC ,
szef MPEC dostawał i dostaje kasę z Gaspolu
a burmistrz z Geotermii .
Nic sie nie zmieniło poza tym, że NT jest Smogową Stolicą Polski:
Wiceburmistrz dostaje kasę za radę nadzorczą MPEC
szef MPEC za radę nadzorczą Gaspolu
a burmistrz Watycha z Geotermii Podhalańskiej

Tylko referendum! Precz ze smogiem!
Eko26.02.2020, 09:53
Lekarze i naukowcy od kilkudziesięciu lat prowadzą badania nad wpływem zanieczyszczeń powietrza na zdrowie. Niektóre oddziaływania są już bardzo dobrze poznane i opisane (wpływ na choroby układu krążenia czy układu oddechowego), a inne nadal pozostają przedmiotem badań, a dokładne mechanizmy oddziaływania czekają jeszcze na odkrycie (związek z rozwojem choroby Alzheimera, depresji czy spadkiem IQ u kolejnych pokoleń - co już widać u niektórych komentujących). Jedno jest pewne zanieczyszczenia powietrza w ogromnym stopniu wpływają na stan naszego zdrowia i samopoczucia. I im wyższe stężenia zanieczyszczeń tym częściej i poważniej chorujemy, a w skali kraju więcej osób umiera przedwcześnie. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje zanieczyszczenie powietrza za najpoważniejsze zagrożenie środowiskowe dla zdrowia publicznego we współczesnym świecie.
pamiętający26.02.2020, 09:42
do : Znajomy cyngla

Obecny "cyngiel" z dawnym nie ma nic wspólnego, poza przejęciem nicku - to dwie różne osoby - nick nie zastrzeżony, każdy może z niego korzystać :)
Do alik!!!26.02.2020, 09:40
alik!!!!jeżeli piszesz że ponad 50 procent smogu stanowią spaliny z aut to dlaczego przekroczenie norm jakości powietrza czyli smog występuje tylko w okresie grzewczym? Nie neguję że policja powinna sprawdzać czy samochody mają wymagane filtry bo samochody też są kopcą i solidnie karać za wycinanie filtrów.Ale ich udział nie jest tak toksyczny i duży jak wolne dymy z kominów.
ciepło systemowe26.02.2020, 08:47
Idiotyczne te zygania starej władzy z referendum.
Zapewne się należy bat .
Ale czemu nie rozliczono dotychczasowych włodarzy ?
Vice burmistrze dostawali i dostają kasę z MPEC ,
szef MPEC dostawał i dostaje kasę z Gaspolu
a burmistrz z Geotermii .
A Gaspol wspierał i wspiera burmistrza.
I to jest i było klu problemów naszego miasta .
Proste mechanizmy i nic się nie zmieniło ,Bo jest o co walczyć !
A teraz na koszt obywateli marzy się jednemu referendum-
GDZIEŚ BYŁ I CO ZAWALIŁ W KAMPANII WYBORCZEJ ?!
socjolog26.02.2020, 07:46
do Opik - tylko nie zauważyłeś, że to władza właśnie te 100000 dolarów dostaje za swoją pozorowaną pracę od mieszkańców, którzy oczekują realnych działań ze smogiem i zabezpieczenia ich zdrowia. A to zaręczam Ci jest bezcenne. Wystarczy, że w Nowym Targu jest nas z roku na rok coraz mniej. To poważny sygnał, że chyba jest coś nie hallo i kolorowe wstążki oraz szumne bale nie przykryją faktu społecznej degradacji. Ot wszystko w tej Twojej prawdzie o Twojej nieprawdzie.
Adam26.02.2020, 07:39
Gołym okiem widać, że jeden z miastowych urzędników ma jakieś natręctwo i obniża poziom dyskusji pod kilkoma nickami. Ale zostawmy urząd i te chore pomysły Stegowej.
Nie dość, że w mieście smog to jeszcze chcą nam zafundować spalarnię odpadów. W wywiadzie dla jednego z portali mówi o tym kolega pana Watychy wójt Szkaradziński:

- Na terenie Nowego Targu braliśmy pod uwagę dwie lokalizacje dla elektrociepłowni ? mówi lider grupy Rafał Szkaradziński - Jedna z nich była przy sortowni, gdzie gospodaruje firma FCC. Ten teren jest rozległy, ale nie jest tam wzniesiona współwłasność, czyli w każdym metrze ziemi mają udziały nie tylko samorządy ale i firma FCC. Ciężko jest cokolwiek budować samorządom, jeśli by firma miała się zgodzić na ich warunki i vice versa.
Pojawiły się też zamysły urządzenia na Równi Szaflarskiej parkingu zaporowego.
- Ze względu na to, że komin stoi tam od dziesiątków lat i część mieszkańców do tego przywykła, ta lokalizacja wydawałaby się jedną z najlepszych, natomiast proceduralnie miasto musiałoby znów zmienić plany, wrócić do tego pierwotnego - mówi inicjator budowy podhalańskiej instalacji. -

Watycha nie odcina się od tego pomysłu ani w odpowiedzi na interpelacje radnego, ani w wywiadzie na p24. Jedna z lokalizacji przewiduje budowę spalarni przy ujęciach wody pitnej ze studni głębinowych i grozi katastrofą ekologiczną. Mam nadzieję, że Pan Domański poruszy i ten temat a ludzie dobrej woli i tacy, którym zależy na mieście go poprą. Trzymam kciuki.
Obserwator26.02.2020, 06:54
Zapytajcie lekarzy z onkologii w Krakowie lub Sączu co jest przyczyną raka płuc u nowotarżan, i to niepalących papierosów nigdy w życiu? Kto tam nie był i nie widział ogromu nieszczęścia jak jest udziałem tych ludzi i ich rodzin, ten nie zrozumie. Może p. Burmistrz tam pojedzie porozmawia o przyczynach wzrostowej tendencji chorób ?
Ehh26.02.2020, 00:34
@referendum może powiesz wszystkim nam którzy sami zapłaciliśmy za swoje piece, ze jesteśmy belkotem urzedniczym ??? Brawo Ty!!!!!!
Katka25.02.2020, 23:46
Smog zabija. Smog zwiększa liczbę zawałów, udarów i ataków astmy. Nie ma więc wątpliwości, że smog przyczynia się do przedwczesnej śmierci.Zgodnie z nowymi szacunkami m.in. z jego powodu umierać rocznie może blisko 4 tys. osób. Ile umrze w Nowym Targu?
referendum25.02.2020, 23:35
znowu ten magistracki analfabetyczny bełkot się odezwał:
cyt:
"stać cię na dom musi cię być stać na pięć"
O co chodzi? Na jeden dom, na pięć domów? I cały czas odniesienia do MF. Choroba jakaś. Fobia, kompleksy?
Watycha przed zimą zdezorganizował ekopatrol. Kotły gazowe zamienia na ogrzewanie miałem węglowym czyli najgorszej jakości paliwem stałym. Teraz ta wtopa ze spalarnią. Niby przeciw ale tak naprawdę za. Wymieniając systematycznie a nie na niby kotły za 5 lat rządów byłoby już po sprawie. Ale po co!
Ale O25.02.2020, 23:33
Haha widzę że opozycja typu raz da trzy lub anty Smog juz cieszy sie na referendum. Dla przypomnienia Watycha w pierwszej turze wygrał bezwzględnie z innymi kandydatami w tym radnym który teraz usilnie próbuje interpelacjami pokazać się.
Daga25.02.2020, 23:30
Nikt jakoś temu Panu nie zada pytania co on zrobił dla poprawy środowiska? Co z jego samochodami? Kto go namówił do akcji? Jakoś wszyscy o tym milczą ale ostro promują.
Opik25.02.2020, 23:30
Petycja która nie daje żadnych rozwiązań i polega na pytaniu typu czy chcesz mieć 100000 dolarów. Ot cała akcja.
Znajomy cyngla25.02.2020, 23:19
Cyngiel a jak było za czasów MF? Dobrze pamiętasz te czasy bo byłeś tam mocno obecny i jeszcze aktywny na forach jakie wtedy były dostępne. Jakoś wtedy nie odnosiles się do sytuacji w urzędzie ? Ciekawe czemu
El Capitano25.02.2020, 22:59
100%poparcia panie Marku. Smog zabija. A Watycha, Steg i Wojtaszek z balu na bal, imprezki na imprezkę. Najwyższy czas to zmienić. Ludzie są z Panem. Kropla drąży skałę
Rafosc25.02.2020, 22:37
@malpa widać nie byłaś na targach bożonarodzeniowych ani wielkanocnych bo było mnóstwo ludzi i to raczej nie byli pracownicy urzędu. Dzieci są takie szczęśliwe . A o piec powinien każdy właściciel zadbac nie oglądając się na miasto. Musimy się w końcu nauczyć zasady stać cię na dom musi cię być stać na pięć, itd
toja25.02.2020, 22:22
hallo jesteś za młody i pewnie nie z NT no to nie znasz jak byłbyś starszy to na pewno mama by wiedziała
Słowo Boże25.02.2020, 22:11
Czytanie dnia
Jk 4, 1-10
z Listu świętego Jakuba Apostoła
Najmilsi:
Skąd się biorą wojny i skąd kłótnie między wami? Nie skądinąd, tylko z waszych żądz, które walczą w członkach waszych. Pożądacie, a nie macie, żywicie morderczą zazdrość, a nie możecie osiągnąć. Prowadzicie walki i kłótnie, a nic nie posiadacie, gdyż się nie modlicie. Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz.
Cudzołożnicy, czy nie wiecie, że przyjaźń ze światem jest nieprzyjaźnią z Bogiem? Jeżeli więc ktoś zamierzałby być przyjacielem świata, staje się nieprzyjacielem Boga. A może utrzymujecie, że na próżno Pismo mówi: ?Zazdrośnie pożąda On ducha, którego w nas utwierdził?? Daje zaś tym większą łaskę: dlatego mówi: ?Bóg sprzeciwia się pysznym, pokornym zaś daje łaskę?.
Bądźcie więc poddani Bogu, przeciwstawiajcie się natomiast diabłu, a ucieknie od was. Przystąpcie bliżej do Boga, to i On zbliży się do was. Oczyśćcie ręce, grzesznicy, uświęćcie serca, ludzie chwiejni! Uznajcie waszą nędzę, smućcie się i płaczcie. Śmiech wasz niech się obróci w smutek, a radość w przygnębienie. Uniżcie się przed Panem, a On was wywyższy.

Oto Słowo Boże.
Halo25.02.2020, 21:07
Marek Domański jest już znany.
Czy ktoś wcześniej znał Pana Marka Domańskiego? Bo ja nie.
Teraz zobaczymy co się będzie działo dalej z Panem Domańskim.
Lidka25.02.2020, 21:03
Po proteście w Szaflarach Watycha ze Szkaradzińskim chcą wybudować spalarnię odpadów w Nowym Targu. Jedna lokalizacja to teren przy sortowni druga przy ujęciu wody w studniach głębinowych przy terenie tzw. Nowej Kotłowni przy Borze Kombinackim. Nie pozwólmy degradować Nowego Targu! Nie pozwólmy się zatruwać!
gilda25.02.2020, 20:59
Ja się pytam jak to jest? Uruchamiają stare parowozy tz.RETRO kopcą jak cała wieś i to jest eko? Ogarnijcie się! W Krakowie nie wolno palić węglem i drzewem a według mierników jest jeszcze gorzej niż było. Dawniej czym palono w piecach?
12325.02.2020, 20:31
Brawo i szacunek dla pana Marka moze jak beda mieli nad soba bat i grozbe sadu to sie zabiora za robote a nie tylko wstazki rozwieszac i placic za renifery i owce na rynku ...wstyd za taka wladze
Włodek25.02.2020, 20:30
Grzegorz Watycha o spalarni w Nowym Targu : - Nie jestem przeciwnikiem takiej instalacji, ale trzeba wybrać najlepsze miejsce. Ja w Nowym Targu takiego miejsca nie widzę. No, może poza jednym, które mogłoby być brane pod uwagę. To teren przy istniejącej sortowni, gdzie był on już kiedyś był wskazany jako lokalizacja międzygminnej instalacji (projekt Podhalańskiego Związku Gmin - przyp. red.). To jest jeszcze teren na tyle oddalony od siedzib ludzkich i jakiejkolwiek zabudowy, że mógłby się nadawać na lokalną instalacje do termicznego przetwarzania odpadów.

Watycha nie protestował jak Szkaradziński chciał budować spalarnię na granicy z Nowym Targiem teraz w wywiadzie mówi, że widzi możliwość jej budowy w Nowym Targu!!! Od 4 lat jesteśmy Smogową Stolicą Polski. Budowa spalarni zamknie Nowy Targ na turystykę i doprowadzi do wyludnienia. Młodzi uciekną, starzy poumierają. Quo Vadis Nowy Targ? Na co czekać? Tylko referendum!
alik25.02.2020, 20:20
45% to dym z kominów, 55& to spaliny z pojazdów stojących w korkach. I to stanowi SMOG!!!!!!!!!!!!!!!!!!
cyngiel25.02.2020, 18:09
W tym magistracie to jakaś paranoja. Koniecznie w następnej kadencji na radnego trzeba wybrać psychiatrę. Wszędzie widzą spisek, opozycję, dawną władzę. To już jak delirium tremens. Białe myszki, białe myszki. No ale tak jest jak zamiast rozwiązywać problemy mieszkańców tylko się imprezuje i baluje. Włączcie myślenie i posłuchajcie co mówią ludzie na mieście i jak dość mają Watychy. Smog, smród, korki, dziury w drodze, brud na ulicach i teraz przepełnione kosze. O nietrafionych inwestycyjkach nie wspomnę. 5 lat to wystarczająco dużo czasu żeby zająć się problemem smogu na poważnie. A już przyłączanie ludzi do kotłowni miałowej i zniechęcanie do gazu to zbrodnia na miejskim organizmie. Panie Marku najpierw petycja a potem Watycha na teczki. Trzeba powołać gabinet techniczny i wyciągać to miasto z letargu.
raz dwa trzy25.02.2020, 17:21
do Anty Smog
------------------------------------

Na podstawie
Dz. U. z 2019 r.
poz. 741.

USTAWA
z dnia 15 września 2000 r.
o referendum lokalnym

...

Art 4.
Referendum przeprowadza się, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 1, z inicjatywy
organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego lub na wniosek co
najmniej:
1) 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy albo powiatu;
2) 5% uprawnionych do głosowania mieszkańców województwa.

Art 5. 1.
W sprawach odwołania organu stanowiącego jednostki samorządu
terytorialnego przed upływem kadencji rozstrzyga się wyłącznie w drodze referendum przeprowadzonego na wniosek mieszkańców, o którym mowa w art. 4.

1a. Wniosek mieszkańców gminy, o którym mowa w ust. 1, może dotyczyć odwołania rady gminy i wójta (burmistrza, prezydenta miasta) albo odwołania jednego z tych organów.
1b. Referendum w sprawie odwołania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) może być przeprowadzone także z inicjatywy rady gminy.
1c. Uchwała rady gminy o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) podejmowana jest w trybie art. 28a albo art. 28b ustawy, o której mowa w art. 6 pkt 1.
2. Wniosek mieszkańców, o którym mowa w ust. 1 i 1a, może zostać złożony po upływie 10 miesięcy od dnia wyboru organu albo 10 miesięcy od dnia ostatniego referendum w sprawie jego odwołania i nie później niż na 8 miesięcy przed zakończeniem jego kadencji.

Zatem czekamy na listę do podpisu przez mieszkańców w sprawie wniosku o referendum...
biedronka z lidla25.02.2020, 17:14
Wątpię, że ta petycja cokolwiek zmieni. Państwo w urzędzie nie wydają się w najmniejszym stopniu zainteresowani zdrowiem mieszkańców, ani polepszaniem ich warunków życia. Za to są wybitnie zainteresowani zabawami, kolorowymi gazetkami propagandowymi i tego typu uciechami...
Bambo25.02.2020, 17:04
Dziwię się że jeszcze ktoś w całej akcji wietrzy podstęp i atak polityczny.Odważył się no to trzeba mu dokopać.Ludzie,ja mam w ....nosie politykę i politykierów,ja po prostu chcę oddychać normalnym powietrzem.Państwo radni,czy nie możecie być raz ponad podziałami i może komuś pomóc a nie domyślać się w każdym działaniu mieszkańców podstępu i czyhania na ich stołeczek? Kto nie z nami to zawsze przeciwko nam? Przeczytajcie swoje ulotki wyborcze-odświeżcie pamięć zanim zrobią to wasi wyborcy.
Mieszkanka25.02.2020, 16:50
Napisałam komentarz wcześniej, który dotyczył władz i ich nie zrozumiałych działań które nie likwidują a potęgują smogowy smród w mieście. Zapomniałam oddać szacunek i złożyć podziękowanie temu Panu który nas reprezentuje .Temu Panu Markowi Domańskiemu. On wie co powiedzieć, napisać umie i chce w końcu ruszyć burmistrza bo on jak widać chętnie uczestniczy w imprezach miastowych a smog mu zupełnie jakby nie przeszkadzał.Dziwię się chłopu bo przecież ma dzieci i ten szkodzący smród w mieście, szkodzi także jego dzieciom.
Anty Smog25.02.2020, 16:44
Brawo. Jaka jest procedura odwołania Burmistrza - ktoś wie?
Pikos25.02.2020, 16:40
Mówi Pan że słyszał pan od mieszkańców że nie chcą mój o lodowiska a pełna tafla wieczorami i tłumy na spektaklach w MOK pokazują co innego. Widać że cel petycji był jeden atak na burmistrza. Aktywność na sesji pewnych radnych i teraz ta akcja to jakoś przypadkowy zbieg okoliczności.
Lawik25.02.2020, 16:37
W petycji brak pomysłów na działanie. Eweidenice akcja polityczna. Osoba która nie powiedziała publicznie co sama zrobila dla poprawy sytuacji próbuje nam kazać co mamy robić. Niech Pan zajmie się sobą.
Gaba25.02.2020, 16:20
Watycha w wywiadzie wskazał miejsce pod spalarnię odpadów w Nowym Targu przy ul. Jana Pawła. Zaczadzi nas jak nic z tym nie zrobimy. Kolejny krok to referendum o rozwiązanie rady klakierów i odwołanie Watychy.
Baca25.02.2020, 16:07
Puste slowa Panie Marku pisac petycje oznisienie akcyzy na gaz i olej opalowy w tym jest sens i logika...
Michal25.02.2020, 15:51
Brawo panie Domanski!!!
Mieszkanka25.02.2020, 15:27
Wczoraj dowiedziałam się z telewizji że kilka miast uzdrowiskowych w Polsce oraz zasmrodzona Skawina dostało po 15 mln na likwidację kopciuchów. Nasze władze chyba nie umieją pozyskać takich pieniędzy żeby zbudować sieć gazowniczą lub dać ludziom na wymianę smrodzących pieców na lepsze.Władze pieniądze z budżetu miasta wyłożyły na palenie miałem i na osiedlu śmierdzi nie do zniesienia.Nie można nawet nosa wystawić za okno. Kto ma interes w takim "śmierdzącym " działaniu " o co to chodzi? bo nikt tego nie rozumie.
lhotse25.02.2020, 15:24
brawo panie Marku ! to jest właśnie konkretne, społeczne działanie a nie te dyrdymały co opowiada burmistrz i przyklaskujący mu klakierzy z pierwszych rzędów! Niech się biorą do roboty bo sami się do niej zgłosili, e nie spychają odpowiedzialność na PIS, mieszkańców i nie wiadomo kogo jeszcze.

"Smog jest, był i będzie" to jest hasło pod jakim obecny burmistrz sprawuje władzę...mieszkańcy mają tego dość !
Małpa25.02.2020, 15:15
Obym się myliła ale nie podejrzewam naszego Burmistrza o działanie zgodne z myślą tych mieszkańców, którzy podpisali petycję. Ważne są rauty, bale dla oficjeli lub imprezy niby dla wszystkich na których frekwencja jest co najmniej mierna. Bo żeby te wstążki, alpaki i inne dziwadła kogoś jeszcze cieszyły oprócz pani wiceburmistrzyni i jej kilkuosobowej, odpisującej na komentarze świty, to nic bym nie mówiła. Tymczasem wydaje się spore pieniądze na rzeczy, o których wiele osób uważa, że nie są nam potrzebne w ogóle lub nie tak bardzo jak działania na rzecz czystego powietrza. Przykre to ale niestety prawdziwe
Katon25.02.2020, 15:05
a tak miastowi komentatorzy na etacikach obśmiewali, że nie ma podpisów pod petycją! No i?
wirusy25.02.2020, 14:57
smog oczywiście ważna rzecz trochę za późno opamiętał się Świat -koszty są olbrzymie na wymianę CO . a czy Nowy Targ jest przygotowany na epidemię światową?
total brud i smród25.02.2020, 14:53
kiedy olej opałowy stanieje- nie stać mnie obecnie aby ogrzać cały dom. o ekologi się mówi= są to puste słowa.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl